Çavuşoğlu’ndan Libya açıklaması: 'Sanılanın aksine...'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Milli çıkarlarımız doğrultusunda herkesle görüşüyoruz. Libya'da sanılanılan aksine, meşru olan her kesimle temastayız, görüşüyoruz." dedi.

Çavuşoğlu’ndan Libya açıklaması: 'Sanılanın aksine...'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası İlişkiler Konseyi'nin düzenlediği "15. Güvenlik Akademisi: Türkiye'nin Güvenlik Sorunları ve Politikaları" başlıklı kapanış konuşmasına çevrim içi olarak katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, 2020'de en önemli gelişmenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını olduğunu, tüm dünyayı ve günlük hayatı kökten sarstığını belirtti.

Salgının mevcut eğilimlere hız kazandırdığını kaydeden Çavuşoğlu, buna Çin-ABD ve Rusya-ABD arasındaki rekabet, yapay zeka ve dijitalleşme, dezenformasyon ve siber saldırıları örnek gösterdi.

Çavuşoğlu, pandemi sırasında sınamalara karşı devletin dayanıklılığına şahit olduklarını ifade ederek, "Özellikle pandeminin ilk günlerinde gelişmiş ülkelerde yaşanan manzaralar, Türkiye'de görülmedi. Bugüne kadar sağlıktaki yatırımlarımız sayesinde sağlık sistemimizde herhangi bir zafiyet oluşmadı." dedi.

Çavuşoğlu, salgın döneminde dış politika alanında hiçbir boşluk bırakmadıklarının altını çizerek, "Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Yukarı Karabağ gibi hayati dosyalarda pandemiye rağmen inisiyatifi elimizde tuttuk." dedi.

‘360 DERECE DIŞ POLİTİKA’

Çavuşoğlu, dış politikanın iç ve dış gelişmelerden ve sistemik gerçeklerden bağımsız olmadığını belirtti.
Türk dış politikasını tanımlamak için bazı kavramlar kullandıklarını kaydeden Çavuşoğlu, bunları "girişimci ve insani", "sahada ve masada etkin", "milli ve bağımsız" ve "360 derece dış politika" şeklinde sıralayarak, "Bunlar sadece slogan değil." diye konuştu
Çavuşoğlu, Türkiye'nin pandemiye rağmen Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Yukarı Karabağ konularında oyunun önemli bir parçası olduğunu belirtti.

‘LİBYA’DA SANILANIN AKSİNE…’

Çavuşoğlu, Türkiye olarak uluslararası meşruiyete önem verdiklerinin altını çizerek, "Sahada adım atarken uluslararası meşruiyeti mutlaka gözetiyoruz." ifadesini kullandı.
Kesinlikle hayalperest olmadıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
"Milli çıkarlarımız doğrultusunda herkesle görüşüyoruz. Menfaatlerimiz doğrultusunda aynı aktörle hem tartışabiliyor, hem konuşabiliyoruz. Tüm kanalları bu doğrultuda zorluyoruz. Örneğin Rusya'yla Suriye ve Libya'da farklı kampları savunuyoruz. Ancak iki konuda da görüşüyor, sonuç almaya çalışıyoruz. Tarafları bir araya getiriyoruz. Libya'da sanılanılan aksine, meşru olan her kesimle temastayız, görüşüyoruz."

‘ERMENİSTAN’ MESAJI

Yukarı Karabağ konusuna da değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Yukarı Karabağ sorununda gelinen aşamada, Azerbaycan'la koordinasyon halinde Ermenistan'la yeni bir sayfa açabiliriz. Ermenistan ateşkese riayet ederse, aynı şekilde Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterirse ve ateşkes kalıcı olursa ilişkileri normalleştirme konusunda hem Azerbaycan-Ermenistan olarak hem Türkiye-Ermenistan olarak gerekli adımları atarız. Bu süreçten en çok faydalanan da Ermenistan halkı olacaktır."

YENİDEN ASYA AÇILIMI

Çavuşoğlu, çok kutuplu ve merkezli bir dünyada yaşandığını ve Türkiye'nin de bu merkezlerden biri konumuna geldiğini belirtti.
Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye olarak benzersiz bir konumumuz var. Batının en doğu, doğunun en batı ülkesiyiz. Bu nedenle yüzümüzü ne sadece batıya ne sadece doğuya dönemeyiz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin tek kalıba sığmaması gerektiğinin geniş kabul gördüğünü, ancak geçen yıl "Yeniden Asya" açılımını ilan ettiklerinde eleştirilerin hedefi olduklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, "Asya Dünya'nın yükselen güç merkezi mi? Evet. Türkiye, Avrupalı olduğu kadar Asyalı bir güç değil mi? Evet. Batılı ülkelerin Asya'yla yakın ilişkiler kurması sorun olmuyor ama biz böyle bir niyet benimseyince niye sorun oluyor?" değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, dün Endonezya ve Bangladeş'ten döndüğünü ve oradaki potansiyele bir kez daha şahit olduklarını belirterek, "Savunma sanayisi başta olmak üzere önemli haberleri yakında sizler de duyacaksınız." dedi.

Endonezya ve Bangladeş gibi ülkelerin Asya'nın yeni parlayan yıldızları olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
"Biz aynı zamanda ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için de yoğun çaba sarfediyoruz. Bu ülkelere yaptığımız ziyaretin amacı bu. Biz burada 'ekonomi diplomasisi' de yürütüyoruz. Merkez bankamızın son yaptığı çalışmaya göre, büyükelçilik açtığımız ülkelerle ticaretimiz yüzde 27 arttı."

TÜRKİYE-NATO İLİŞKİLERİ

Çavuşoğlu, öte yandan Türkiye'nin NATO'nun en önemli ülkelerinden olduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin dünya çapında NATO'ya olan desteğini anlatan Çavuşoğlu, "Genel Sekreter de Türkiye'nin rolünü her fırsatta vurguluyor. Ama bazı ülkeler maalesef ikili sorunlarını NATO bünyesine taşıyınca da gerekli cevabı vermek durumunda kalıyoruz. Biz hiçbir ikili sorunumuzu NATO bünyesine taşımıyoruz, taşımayı da uygun bulmuyoruz. İkili meseleleri kendi aramızda halletmemiz gerekiyor." dedi.