Çavuşoğlu’ndan konsoloslukların kapatılmasına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kapatılan konsolosluklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Bu kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz." dedi.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Santiago Cafiero ortak basın toplantısı düzenledi.

İstanbul’daki basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’deki 9 büyükelçiliğin kapatılması soruldu.

Bakan Çavuşoğlu, “İçişleri Bakanlığı’na soruyoruz somut bir bilgi paylaşımı yok. Bu kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Dün çağırdığımız büyükelçilere de bunu söyledik. Bu misyonları kapatırken adımları bizimle paylaşmamaları maksatlı. Burada ‘Türkiye istikrarsız, Türkiye’de terör tehdidi var.’ imajı vermek istiyorlarsa bu dostluğa da sığmaz müttefikliğe de sığmaz” dedi.

Çavuşoğlu 14 Mayıs’taki genel seçim öncesine denk geldiğini belirttiği bu adımlar için, “Seçim öncesi Türkiye’yi, AK Parti iktidarını, cumhurbaşkanlığı iktidarını, bizleri zor duruma düşürmeye çalışıyorlarsa bizim halkımız da bunun arkasında ne olduğunu çok iyi biliyor. Biraz dürüstlük, biraz samimiyet bekliyoruz” diye konuştu.

İsveç’teki Kur’an-ı Kerim provokasyonundan sonra Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın yabancı ülke temsilciliklerine yönelik güvenliği artırdığını aktaran Çavuşoğlu, “Bu konularda hassasız, bu misyonları korumak bizim yükümlülüğümüz. Bu hadiseyle hiç ilgili olmayan bazı Avrupa ülkeleri de kapatıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Temsilciliklerini kapatan ülkelerin diğer ülkelere ‘Siz de kapatın dediğini de biliyoruz. Elimizde bu bilgiler de var. Bundan sonra bizimle somut bilgi paylaşmadan böyle bir şeye giderlerse bizim de atacağımız adımlar bellidir. Bu mesaj kendilerine de ilettik.” diye konuştu.

Çavuşoğlu’ndan konsoloslukların kapatılmasına ilişkin açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!