Çekya’daki Türklerden ‘Egemen Bağış’ı istemiyoruz’ bildirisi

Çekya Cumhuriyeti’nde yaşayan Türkler, ülkeye Türkiye Büyükelçisi olarak gönderilmesi planlanan Egemen Bağış’ı istemediklerini beyan eden bir bildiri hazırladı. Bildiriyi Çek basınına gönderen Türkler, 'Egemen Bağış şaibelidir' açıklaması yaparak, Bağış hakkında Çek hükümetinin diplomatik onay vermemesini talep etti.

Çekya’daki Türklerden ‘Egemen Bağış’ı istemiyoruz’ bildirisi
(DHA)\n

ERDEM ATAY / Veryansın Tv

Egemen Bağış, Çekya’nın başkenti Prag’a gitmeden gündem oldu. Eski Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın Prag Büyükelçiliği’ne atanacağı, Bağış için Çekya Cumhuriyeti’nden agreman (diplomatik onay) istendi. Bunun üzerine Çekya’da yaşayan Türkler harekete geçti.

Egemen Bağış’ı istemediklerini ve Çekya’daki Türkleri temsil edemeyeceğini beyan eden çok sayıda Türk vatandaşı, Çek basınına bir bildiri gönderdi.

‘BAĞIŞ HALKIN GÖZÜNDE HALA ŞAİBELİ DURUMDADIR’

Veryansın Tv’nin ulaştığı bildiride Türk vatandaşları şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçiliği`ne atanması için agreman istenen Egemen Bağışyolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında halkın gözünde halâ şaibeli durumdadır. Biz Prag`ta yaşayan Türkler olarak sorgulanan bir siyasi politik geçmişi olan bir kişinin ne Çekya kültürüne aitliği ne de Çekya’da yaşayan Türkleri iyi bir şekilde temsil etme duruşu olacağını düşünmemekte ve kabul etmemekteyiz. Bu doğrultuda ilgili Çek kurumlarının da konuyla ilgili agreman sürecinde bu hususları da dikkate almalarını önemle rica ediyoruz.”

600 kadar Türk seçmenin olduğu başkent Prag’ta hazırlanan tepki bildirisinin altına isimlerini yazmayan Türk vatandaşları,”Bağış hakkında olumlu karar çıkarsa, bulunduğumuz ülkede sıkıntı yaşamayalım diye isimlerimizi yazmıyoruz” sözlerini kullandı.

BİLDİRİDE ‘YÜCE DİVAN’ VURGUSU

Çek basınına gönderilen ve Çek hükümetine Bağış hakkında diplomatik onay çıkmaması için çağrı yapılan bildiri şöyle:

“Türkiye AKP hükümetleri içerisinde 17-25 Aralık 2013`te patlak veren yolsuzluk ve rant düzeninine dönemin 4 bakanı, 8 milletvekili, bürokratlar ve kamuoyunun yakından tanıdığı kişilerin adları karışmıştır. İddialar sonrası Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış görevinden alınırken; İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bakanlık görevlerinden istifa etmişlerdir…

Şu günlerde basında çıkan haberlere göre Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçiliği`ne atanması için agreman istenen Egemen Bagış, yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında halkın gözünde halâ şaibeli durumdadır. Çünkü mahkeme tarafından soruşturulmasına müsaade edilmemiş ve dosyalar zaman içerisinde kapatılmıştır. Biz Prag`ta yaşayan Türkler olarak sorgulanan bir siyasi politik geçmişi olan bir kişinin ne Çekya kültürüne aitliği ne de Çekya’da yaşayan Türkleri iyi bir şekilde temsil etme duruşu olacağını düşünmemekte ve kabul etmemekteyiz. Bu doğrultuda ilgili Çek kurumlarının da konuyla ilgili agreman sürecinde bu hususları da dikkate almalarını önemle rica ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”