Cem Gürdeniz: İstikşafi görüşmeler Türkiye için geri adımdır

Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeler, 5 yıl süren bir aranın ardından bugün İstanbul’da yeniden başladı. Emekli Amiraller görüşmeleri değerlendirdi.

Cem Gürdeniz: İstikşafi görüşmeler Türkiye için geri adımdır

Mavi Vatan’’ın isim babası emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “istikşafi görüşmeler, Türkiye için bir geri adımdır”  ifadelerini kullandı.

Sputnik’e konuşan Veryansın Tv yazarı Gürdeniz, bu aşamada istikşafi görüşmelerde bir başarı elde etme olanağının söz konusu olmadığını belirterek Yunanistan, bugüne kadar bilinen uzlaşmaz, geri adım atmaz ve Türkiye’yi, Anadolu’ya sıkıştıran tezleri ile karşımıza geliyor. O nedenle Yunanistan, bu süreçte ikna edilebilecek bir devlet değildir. Türkiye’nin verecek bir tavizi de olmadığından bu sürecin başarısızlıkla sonuçlanacağını söyleyebilirim” dedi.

‘TÜRKİYE, HAKLI OLAN TARAFTIR’

Cem Gürdeniz, TCG İstanbul’un istikşafi görüşmelere iki gün kala denize indirilmesine ilişkin de şunları söyledi:   

“Yunanistan da Fransa ile Rafale savaş uçaklarının sözleşmesini onayladı. Bu da onların bize verdiği bir mesaj. Türkiye’nin gerek Ege’de gerekse de Doğu Akdeniz’deki mücadelesi bir maratondur. Burada ülkeler deniz güçleri paralelinde başarılı olacaktır. Bu maratonda Türkiye mutlak suretle kazanacaktır. Çünkü haklı olan taraftadır. Türkiye’nin donanmasıyla Ege’de her an harbe hazır olması da esasında diplomasimizin arkasındaki en büyük güçtür. Bu gücü de korumamız ve geliştirmemiz elzemdir.”

'GÖRÜŞLER ZIT'

Emekli Tümamiral Deniz Kutluk da daha önce gerçekleştirilen 60 görüşmede hiçbir sonuç elde edilmediğini belirterek, “Bu defa da çok önemli sonuçlar beklenmemeli. Ama tarafların görüşmesi, geride kalan 5 yıllık sürede fikirlerde ne gibi değişiklikler olduğunun tespitine yönelik iyi olabilir” görüşünü paylaştı.

Türkiye ve Yunanistan’ın görüşlerinin tamamen zıt olduğunu ifade eden Kutluk, “İki devletin farklı hukuki ve siyasi gerekçeleri var. Bu gerekçeler konusunda birbirimizi ikna edebilirsek zaman içinde bir yere varmak mümkün” diye ekliyor.