Cem Gürdeniz, Yunanistan'ın son kararını değerlendirdi... Tüm Ege'yi istiyorlar!

Yunanistan’ın İyon Denizi’ndeki kara sularının 12 mile çıkartılmasını öngören tasarı mecliste kabul edildi. Atina'nın bu siyasi hamlesini ve Yunanistan ile tekrar başlayan iştikafi görüşmeleri Amiral Cem Gürdeniz yorumladı.

Cem Gürdeniz, Yunanistan'ın son kararını değerlendirdi... Tüm Ege'yi istiyorlar!
Cem Gürdeniz, Yunanistan'ın son kararını değerlendirdi... Tüm Ege'yi istiyorlar!

VERYANSIN TV

Yunanistan Hükümeti, ülkenin batısındaki İyon Denizi’ndeki kara sularını 12 mile çıkardı.

Yunanistan İçişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis mecliste yaptığı konuşmasında, zamanı gelince Ege Denizi’ndeki kara sularının da genişletileceğini söyledi. 

Atina kararnamenin, Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin uygulanması kapsamında yürürlüğe girdiğini iddia etti. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, Yunanistan’ın bu kararı alırken hiç bir ülkeyle müzakere etme yükümlüğü altında olmadıklarını savundu.

Yunanistan’ın bu kararı Türkiye ile İstanbul’da yapılacak yeni istikşafi görüşmeler öncesine denk geldi.

Mavi Vatan'ın isim babası Veryansın TV yazarı Amiral Cem Gürdeniz ile Yunanistan'ın 12 mil kararını ve iştikafi görüşmeleri konuştuk...

Yunanistan'ın istikşafi görüşmeleri bugüne kadar kendi tezlerini Türkiye'ye dayatmak için bir araç olarak kullandığını belirten Gürdeniz şunları söyledi:

'İŞTİKAFİ GÖRÜŞMELERDEN BEKLENTİM YOK'

"Yunanistan ve AB’nin lider ülkeleri Türkiye’yi Anadolu’ya sıkıştırmak istemektedir. Türkiye ise jeopolitik, siyasi ve ekonomik olarak Ege ve Akdeniz'de mevcut hak ve çıkarlarını korumak zorundadır. Gelecek kuşaklar için Doğu Akdeniz’de ve Ege’de etkin bir politika uygulamaya mecburuz. Altmış yıldır süren bir AB maceramız var. Sonuç ortada. Bu noktada Türkiye’nin artık böyle bir enerji kaybına tahammülü yok.”

“Yeni bir dünya kuruluyor, çok kutuplu sistem kuruldu bile” diyen Gürdeniz, şöyle devam ediyor: “Yeni dünya düzeninde deniz alanları karalardan çok daha kıymetli olacak. Bu kapsamda Türkiye’nin kendi hakkı olan bir metre karelik deniz alanını bile kimseye kaptırmama yükümlülüğü var. Bu gelecek kuşaklara karşı en büyük sorumluluğumuzdur.”

“Yunanistan başbakanının geçen hafta söylediği ‘Türkiye AB üyesi olmak istiyorsa Ege'den vazgeçmelidir’ açıklaması göz önüne alınırsa istikşafi görüşmelerden neden bir şey beklemediğim daha iyi anlaşılır. Yunanistan, bizim Doğu Akdeniz’deki ve Ege’deki haklarımızdan vazgeçmemizi istiyor.”

“Yapılması planlanan yeni görüşmeye 'istikşafi görüşmelerde 61. tur' denilmemeli. Çünkü 2002'de başlatılan bu format, 1999 AB Helsinki Zirvesi kararları yüzünden, yani Türkiye'nin AB üyelik sürecine uyum sağlamak için yaratılmıştı. Bunun Türkiye için yanlış bir format olduğunu düşünüyorum. Şimdi konu çok daha farklı boyutlardadır. O nedenle format farklı olmalıdır. Çünkü yeni bir döneme girdik. İşin içinde artık tartışmasız olarak egemenlik sorunları var ve bunlar ertelenecek boyutlarda değil.'

'YUNANİSTAN'IN YAPICI DAVRANMASI MÜMKÜN DEĞİL'

Yunanistan'ın İyon Denizi'ndeki 12 mil ilanına değinen Cem Gürdeniz meseleyi şöyle anlatıyor:

''Yunanistan, Türkiye ile ilişkiler ne zaman bozulsa İyon denizinde 12 mil kararını gündeme getirirdi. İyon denizi Türkiye için hayati jeopolitik çıkarların olduğu alan değildir. Ancak bu alandaki uygulamayı Girit veya Ege Denizi'ne uygulamaya kalktıkları takdirde, bunun sonuçlarına katlanacaklarını Türkiye 1995 yılından bu yana, her ortamda deklare ediyor. Karar onlarındır.''

“Tamamen Anadolu'ya sıkıştırılmış bir Türkiye var. Karşımızda gayri askeri statüdeki 23 adanın 21’ini tepeden tırnağa silahlandırmış bir ülke var. Egemenliği Yunanistan'a devredilmemiş ve işgal statüsünde 153 ada, adacık ve kayalık var. Türkiye’nin 1700 kilometrelik Anadolu sahiline karşı 9 kilometre çevresi olan bir Meis için 40 bin kilometre kare yetki alanı isteyen bir Yunanistan var. Bu noktada Yunanistan’ın amacı net. Tüm Ege'yi istiyorlar.”

Gürdeniz, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 4 Ağustos'ta Mısır’la yapılan anlaşma sonrası yaptığı açıklamaya da dikkat çekiyor. Dendias, “Türkiye’nin 27 Kasım Libya anlaşmasını çöpe attık” demişti. “Bakar mısınız kullandığı ifadeye?” diyen Gürdeniz, aynı Dendias’ın şimdi de “samimi ve yapıcı bir niyetle masaya oturmaya hazırız” dediğine vurgu yapıyor. Gürdeniz’e göre; Yunanistan’ın bu konuda samimi ve yapıcı davranması mümkün değil: “Zaten Dendias’ın 19 Ocak günü ‘Girit Adası’nın doğusunda 12 mil ilan edeceğiz’ demesi bile bunu doğruluyor. Yunanistan akılcı ve güvenilir bir muhatap değildir.”