Cem Gürdeniz’in yazısı gerçek oldu: Tatbikatta bile karaya oturdular!

Yunanistan'ın Ege Denizi'nde yaptığı Parmenion-2019 Tatbikatı sırasında savaş gemisi mürettebat hatasının kurbanı oldu. Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait HS Elli (F450) Fırkateyni, Türkiye karasularına yakın bir noktada karaya oturdu.

Cem Gürdeniz’in yazısı gerçek oldu: Tatbikatta bile karaya oturdular!

Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yaptığı tatbikattaki kaza sabah 3.30’da Gökçeada’ya sadece 37 kilometre uzaklıktaki Semadirek Adası’nda meydana geldi.

Mürettebat hatası nedeniyle karaya oturan firkateynde çok ağır hasar olmadığı kaydedildi. Fırkateyn kısa süre sonra kurtarıldı.
Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, olayın ardından ilk başta tatbikatın deniz kısmını iptal etme kararı alırken, daha sonra tatbikatın takvime göre devam etmesinde karar kılındı.
Parmenion-2019 Tatbikatı bugün sona erecek.

CEM GÜRDENİZ DAHA YENİ YAZMIŞTI

Veryansın Tv yazarlarından Amiral Cem Gürdeniz “Preveze Zaferinden 481 yıl sonra Yunanistan’ın Mavi Vatan korkusu” başlıklı 2 Ekim 2019 tarihinde yazdığı yazıda Yunan Deniz Kuvvetleri’nin İkinci Dünya Savaşı sonrasında hiç bir başarı hikayesinin olmadığını belirtmiş ve şunları yazmıştı:
“Yunanistan ile aramızdaki en büyük fark işte budur. Yunan Donanmasının ikinci dünya savaşı sonrası başarı hikayesi yoktur. Son derece siyasallaşmışlardır. Papadopulos’un makalesinde bahsettiği Velos muhribi, 1973 yılında Akdeniz’de NATO görevinde iken, gemi komutanı ve bazı subaylar, askeri cuntaya karşı kralcıları destekleme kararı vererek kalkışma girişiminde bulunmuş ve sonradan başarısız olacakları anlaşılınca İtalya’ya sığınmışlardı. Ayaklanan subaylar Yunan Savaş gemisi İtalyanlar tarafından Yunan Hükümeti adına enterne edilmiş daha sonra geri dönmesine izin verilmişti. 1974 yılında aşırı sağcı ve katil Nikos Sampson, Kıbrıs’ta Makarios hükümetini Yunan cuntası adına devirdiğinde Yunan Donanması kısa sürede desteğe gitme sözü vermişti. 120 saat sonra Türk deniz piyadeleri kıyıbaşını tutunca Yunan Donanması Salamis Üssünü terk edememişti. 1996 yılında Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Limberis Kardak’ta ortaya çıkan krizi yönetememiş, Türk deniz komandoları batı Kardak adasına çıkınca, Başbakan Simitis’in ağır hakaretlerine maruz kalarak istifa ettirilmişti. Ekleyelim. Yunan donanması kendi gemisi ve silahını yapamıyor. Özetle 1946 sonrası Yunan denizcisinin halkına hiç bir stratejik armağanı olmadı.”