Cem Küçük: Baransu da çıkacak Türköne de!

Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlerin tahliyesine sevinen Türkiye yazarı Cem Küçük, yeni yargı paketinin üstü örtülü af getirdiğini yazdı. FETÖ tutuklularından yeni tahliyeler geleceğini iddia etti.

Cem Küçük: Baransu da çıkacak Türköne de!

Geçmişte FETÖ’ye düzdüğü övgülerle tanınan, Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlerin tahliyesine sevinen Cem Küçük, yeni tahliyelerin işaretini verdi.

“Bu yargı paketi rüzgârıyla Osman Kavala da tahliye edilecektir” diyen Cem Küçük, Nazlı Ilıcak ile Ahmet Altan’ın ardından FETÖ’den tutuklu Mehmet Baransu ve Ali Fuat Yılmazer gibi isimlerin de tahliye edileceğini öne sürdü.

Küçük’ün yazısının satır başları şöyle:

Bu yargı paketi rüzgârıyla Osman Kavala da tahliye edilecektir… 1. Yargı Paketi’yle beraber son iki haftada ciddi oranda cezaevinden tahliyeler başladı. Her ne kadar af içermese de 5 yıl ve altında ceza alanlara Yargıtay hakkı geldi. Benim aldığım bilgiye göre 3 ila 4 bin kişi cezaevlerinden tahliye edildi…

24 Eylül’de ajanslara şöyle bir haber düştü:

“Terörle Mücadele Kanunu’na, ‘Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz’ ibaresi eklendi. ‘Haber verme’ ve ‘eleştiri’ hukuka uygunluk nedeni sayıldı. Böylece, terör propagandası suçundan ceza alanlara bu kapsamda tahliye umudu doğdu. Mahkemeler, bu kapsamda gördükleri sanıklara da beraat verecek.

Cem Küçük: Ilıcak, Altan, Kavala hapisten çıksın Ahmet Hakan girsin

Terörle mücadele kanununa düşünce açıklamaları suç oluşturmaz denilince son iki haftadaki büyük tahliyeler kaçınılmaz oldu. Eren Erdem ve Selahattin Demirtaş bu yargı paketi kapsamında tahliye edildiler. Bir de tahliyeler için içeride en az 2.5 yıl yatmak şartı varmış. İyi de Eren Erdem 27 Haziran 2018’de tutuklandı. 1.5 yıl bile yatmadı. Hani 2.5 yıl şartı vardı. Selahattin Demirtaş da dikkatinizi çekerim İstanbul’daki dosyasından tahliye edildi. Ankara’daki bir dosyadan duruyor. Ha, ben Demirtaş’ın da belli zaman sonra tahliye olacağını düşünüyorum.

Peki şimdi ne olacak? İçeride yatıp beş yıl altında ceza alanlar daha içeriye girmez. Af getirmiyor dense de çıkanlar içeriye girmez. Burası Türkiye, yakın tarihe bakmanız yeterli. Bu yargı paketinin etkisiyle Mümtazer Türköne de, Mustafa Ünal da çıkacaktır. Belli zaman geçtikten sonra Mehmet Baransu da, Ali Fuat Yılmazer de tahliye olacaktır.

PKK ve FETÖ’ye yardım ve yataklıktan yatanlar tahliye olurken mesela çekini ödeyemeyenler, ağaç kesenler, yaralama suçuna karışanlar bu paketten yararlanamıyor. İnanmayan, bir hukukçuya sorsun. Aslında yargı paketi üstü örtülü af getiriyor. İşin gerçeği bu. Bakalım ikinci ve sonraki yargı paketlerinde neler çıkacak?