Cem Uzan’dan Kavala ve Demirtaş çıkışı

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Cem Uzan "Bugün ülkemizde yargı bağımsızlığı diye bir şey yok. Bunun en somut örneği Selahattin Demirtaş, Osman Kavalı'nın tutukluluğu” ifadelerini kullandı.

Cem Uzan’dan Kavala ve Demirtaş çıkışı

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Cem Uzan, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tutukluluğunu Türkiye’de yargının bağımsız olmamasına bağladı.

Öztürk’ün yazısı şöyle:

Uzan'a, “Türkiye hasretiniz ne zaman bitecek?” diye sorduğumda sesi boğuklaşıyor. Kendini toparladıktan sonra, “Bu tamamen siyasi iktidarın elinde. Bugün ülkemizde yargı bağımsızlığı diye bir şey yok. Bunun en somut örneği Selahattin Demirtaş, Osman Kavalı'nın tutukluluğu, Bülent Arınç'ın bunlarla ilgili yaptığı yorumdan sonra istifa ettirilmesi” dedi.

‘İTTİFAKLAR İZDİVAÇ GİBİDİR'

İttifaklar, parlamenter sisteme dönüş konularında Cem Uzan'ın görüşlerini soruyorum. Uzan da, parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini belirtiyor ve şunları anlatıyor: “İttifak, izdivaç gibidir. Yani iki tarafın da istemesi gereken bir şey.  İttifaklar, seçim dönemine yaklaştığımızda belli olur. Bugün bunları konuşmak için erken ama burada önemli olan benim özellikle vurgu yapmak istediğim şey bir ekonomi, adalet ve hukukun üstünlüğü. 

‘PARLAMENTER SİSTEME GEÇMEK ÇÖKERTİR’

Mesela ‘Parlamenter sisteme geçelim' diyorlar. Hayır şu dönemde parlamenter sisteme geçmek Türkiye'yi çökertir. Şu anda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne verilen yetkilerle yapılmış bir sürü hamleler, değişiklikler var. Bunları parlamenter sistemle düzeltemezsiniz. Bunu Cumhurbaşkanlığı sisteminde düzeltip, parlamenter sisteme geçmeniz lazım. Başka türlü olmaz.”