Cemil Bayık'ın öldürüldüğü iddia edilen harekata ilişkin son gelişmeler

Terör örgütü Pkk’nın en üst kademesinde bulunanlardan biri olan terörist Cemil Bayık’ın TSK tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Irak kaynakları öldürülen kişinin başka bir PKK'lı olduğunu iddia etti. Gece saatlerinde Irak Dışileri'nden yapılan açıklamada PKK'lılara yönelik İHA bombardımanı sonucu iki Iraklı yetkili ve bir Iraklı askerin öldüğü açıklandı.

Cemil Bayık'ın öldürüldüğü iddia edilen harekata ilişkin son gelişmeler

Barzani'nin haber sitesi ve Fransız Haber Ajansı, Türk Silahlı Kuvvetlerini'nin Irak'ta PKK'nın toplantısını bombaladığını duyurdu. Sosyal medyaya yansıyan iddialara göre toplantıda terörist elebaşı Cemil Bayık'ın öldürülüğü iddia edildi. Ancak bu iddia doğrulanmadı.

Barzani'nin haber sitesindeki haberde, şu ifadelere yer verildi:

Erbil merkezli Barzani'nin haber sitesi, Irak Basın ve Enformasyon Ağı'na dayandırdığı haberde, TSK’nın Soran ilçesinin Sidekan Nahiyesinin Bradost bölgesinde Irak sınır muhafızları ile PKK’lıların toplantı yerinin bombalanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye’ye ait SİHA’nın Irak güçlerine saldırı düzenlediği ve iki askerin hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada, “Türkiye İHA aracılığıyla Sidekan’daki sınır muhafızı birliklerimize ait bir araca saldırı düzenledi. Saldırıda 2. Sınır Tugayı komutanı ve 2. Tümen komutanlığına bağlı 3. Birlik komutanı hayatını kaybetti” denildi.

 

IRAKLI KAYNAKLAR: ÖLDÜRÜLEN BAYIK DEĞİL

Iraklı yerel kaynaklar ise Bayık'ın yaralananlar arasında olmadığını belirtiyor.

Iraklı Gazeteci Barzan Sadig, öldürülen ismin Cemil Bayık değil, Haval Agid isimli bir PKK'lı terörist olduğunu duyurdu. 

IRAK DIŞİŞLERİ: IRAKLI YETKİLİLER VURULDU

Irak Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yaparak, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde PKK'lı teröristlere yönelik İHA bombardımanında iki Iraklı yetkili ve bir Iraklı askerin öldüğü iddia edildi. Açıklamada harekat kınanırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da Bağdat'a düzenleyeceği ziyaretin iptal edildiği duyuruldu.