Cemil Taşçıoğlu, öğrencileriyle yaşayanlar arasına katıldı…  

Dr. Semih Dikkatli yazdı...

Cemil Taşçıoğlu, öğrencileriyle yaşayanlar arasına katıldı…  

Bu değerli bilim insanını yaptıkları ve yazdıkları nedeniyle biz hekimler uzaklardan biliyorduk ama kamuoyu onu Türkiye’de ilk korona tanısını koyan ve ardından koronaya ilk yakalanan sağlık çalışanı olarak tanıdı. Dün de korona yüzünden kaybettiğimiz ilk doktor olarak maalesef tarihe geçti.  

Hastalandığı ilk günden itibaren kamuoyunun dikkatini çeken şey sadece onun doktor olması, profesör olması değildi. Hasta olduğuna dair oğlunun mesajından sonra öğrencilerinin onun hakkında verdiği tepkiydi daha çok onu bize duyuran…

Bugün birçok gazete ve haber sitesinde neredeyse birbirinin aynı ve kuru cümlelerle hocam uğurlanırken, ben bir de ekşi sözlük incelemek istedim ve bu inceleme bile ne kadar büyük bir insanı kaybettiğimizi bana net olarak gösterdi. Şimdi sizlere hiç ayırmadan Ekşi Sözlük’ün sadece ilk sayfasında karşıma çıkanları paylaşıyorum. Böylece kaybettiğimiz kim, nasıl güzel bir insan, nasıl koca bir yürek, nasıl bilgili ve anlayışlı bir hoca daha iyi anlayabiliriz bence… Bu nedenle sizlerle o ilk sayfayı paylaşmak istiyorum ve değerli Ekşi Sözlük ve onun yazarlarının iznine ve affına sığınıyorum. Bakalım o ilk sayfada neler yazılmış: 

  • istanbul tıp fakültesi genel dahiliye bilim dalı sorumlu hocası.15-20 yıl içinde tıbbiyenin büyük isimleri arasında yer alma ihtimali yüksektir. bu toprakların yetiştirdiği en önemli doktorlardan biridir. 18.02.2003 12:48 mathieu delarue  

(Tarihe bakınız lütfen yeni değil, 2003) 

(Tarih 2007) 

  • öğrenciyle hoca arasındaki duvarları bütün gücüyle yıkan dahiliye profesörü. hastalığa yaklaşmayı ilke edinmiş takım elbiseli adamlar arasında hasta merkezli yaklaşımıyla dikkat çeker. 02.03.2010 18:46 ayrton senna  

(Tarih 2010) 

  •  hastalıklarının maradona 

bir elinde hiç durmadan çalan telefonu, zıplayarak, koşarak ve hatta zaman zaman duvar dibine çömelerek hareket kattığı vizitlerde hem göze hem beyne hitap eder. en ince detayına kadar tababete hakim olmanın özgüveni ile son sözü söyler.
azarlar, öğretir, makarasını yapar, ayarın kralını verir, en enteresan tanıları koyar ama bu arada üzmez, kırmaz, gönlünü alır adamın. 

(bkzhastası olunacak adam07.04.2011 21:23 adadzulu  

(Tarih 2011) 

(Tarih 2013) 

  • paraselsus abimiz demiş ya ” ilacı zehirden ayıran dozudur “diye. hekim şifa dağıtan özelliği ile lanet olsun nerden geldim ulan dedirten yanı arasındaki fark insani tarafıdır. cemil hoca, yanına geldiğiniz an itibariyle hasta sağlıklı öğrenci öğretmen zengin fakir büyük küçük kelli felli ne olursanız olun size insan olarak yaratılmış en değerli varlık olduğunuzu hissettirerek hiçbir şey yapmasa da size şifa veya ilham kaynağı olacak tüm hayatınız boyunca nadir tanıyabileceğiniz insanlardan biridir. ilimdir, irfandır, usuldür, erkandır… 16.03.2014 15:18 meiss  

(Tarih 2014) 

2 yıl önce yazmıştım bu yazıyı. tıbbın atası hipokrat oluotürk tıbbının anası da babası da, abisi sizdiniz. usta sizdiniz çırak da bizdik. halen inanamıyorum zamansız girişinize.
sizi dinlemek için sabah 8 de, iç hastalıkları amfisinde yer bulamadığımız günleri nasıl unutacağız? orta sıralarda bazen 3.sınıf tıp öğrencisi oluyordunuz, bazen asistan bazen de hasta yakını. şimdiden özledik sizi. 01.06.2018 21:35 ~ 01.04.2020 21:10 amipli dizanteri  

(Tarih dün) 

  • sans klinik kavramının (fr. sens clinique) (tr. klinik sezgi, duyumsama) piri, adeta hipokrat’ın çapa genel dahiliye servisi’nde dolaşan ruhu. hastalarını hem tedavi hem teselli eden, öğrencilerine hiçbir yerde bulamayacakları tecrübeleri aktaran, tıpta holistik bakış açısına sahip bir hekim, bir çapa efsanesi. 07.02.2019 16:47 ~ 02.04.2020 10:12 objektif bakis  

(Tarih 2019) 

  • kendisine ait olduğu söylenen bt görüntüleri wp gruplarında paylaşılmakta olan istanbul tıp fakültesi genel dahiliye eski bölüm başkanı. umarım en kısa zamanda iyileşir.
    edit: durumu iyiymiş. 

edit2: çok fazla merak eden olmuş. hocamızın çok fazla seveni olduğunu bir kez daha görmüş oldum. iyi dileklerimiz sizinle. 

edit3: oğlu cemil hocanın videosunu paylaşmış. link 16.03.2020 13:58 ~ 23:28 bir tipcinin gunlugu  

(Tarih 16.03.2020) 

  • İstanbul tıp fakültesinin önde gelen dahiliye hocalarından. sağlık durumuyla ilgili endişe verici haberler var ne yazık ki! 

edit: herkese “merhaba”sını ilettiği videosu, bu sabahın tek iyi haberiydi. hastalığa yakalanmış olması ne kadar endişe verdiyse, iyileşme surecinde olması da bir o kadar umut verdi. 

edit 2: üzgünüm… günlerdir güzel bir haber alma umuduyla bekliyorduk. sepsis olmasa toparlayabilir miydi?! 

sabır diliyorum ailesi, öğrencileri ve tüm sevenlerine. 

(Tarih dün) 

İşte sadece Ekşi Sözlük’ün ilk sayfasında yer alan yorumlar bunlar. Dikkatinizi ise yorumların sadece bu sayfada bile 2003’den başlamış olması ve hepsinin çok güzel cümleler içermesi… 

İnsanı hayatta yaptıkları kadar ve hatta ondan daha çok tanımlayan şey arkasından ne söylendiğidir. Cemil Taşçıoğlu sadece değerli bir biliminsanı, tıp doktoru değil aynı zamanda çok da iyi bir insandı. 

Dün Cemil Hoca’nın ölüm haberini aldığımız zamanlarda bile doktorlar, sağlık çalışanları şiddet görüyordu ve hala bazı kendini bilmez hadsiz alçaklar, modern bilim, modern tıp ve doktorlar hakkında ağzına gelenleri söyleyebiliyordu.  

Cemil Hoca belli ki bir fenomen hocaydı. Ölümüyle ülkemizde artık hiçbir şey eskisi olmayacak… Olmamalı da… 

Artık ülkemiz bilimin yolunda yürümeye yeniden başlamalı, Cemil Hoca gibi değerlerin izinden yürümelidir. Safsatacılar artık konuşmaya cesaret edememeli ve sağlıkta şiddet yasası derhal çıkarılmalıdır.  

Sağlıkçılarımız her açıdan koruma altına alınmalı; ekipman, çalışma koşulları, beslenme, dinlenme ve vardiya düzenleri en kısa zamanda düzenlenmelidir.  

Yoğun bakım odasına giderken bile, “ben de deneme aşamasındaki tüm ilaçları deneyebilirsiniz” diyecek kadar bilime ve insanlığa inanan ve hizmet eden biri büyük Hoca’nın da şimdilerde yetiştirdiği meslektaşları için ilk isteyeceği şey de eminim bu olurdu.  

Bilimin yolundan yürüyün ve sağlıkçılarınızı koruyun… 

Bir şey daha söylemeliyim belki… Cemil Taşçıoğlu aramızdan bedenen ayrıldı ama onun öğretileri, insani değerleri, bilgisi, deneyimi tüm öğrencileriyle yaşıyor ve yaşamaya devam edecek… 

Bugün binlerce Cemil Hoca hala COVİD-19 için mesaisine başladı ve hastalarını muayene ediyor. O her hasta sağlığına kavuştuğunda daha da uzun yaşayacak… 

Çok yaşa Cemil Hocam çok yaşa…