Cenazeler karıştı... Koronadan ölen kişiyi teşhise gidenler karantinaya alındı

Almanya’da hayatını kaybeden Mustafa Özdemir (70) ile Mehmet Zeki Yıldırım’ın cenazeleri karıştı. Türkiye’ye getirilip Trabzon’da toprağa verilen Mehmet Zeki Yıldırım’ın cenazesi, mezar yeniden kazılıp çıkarılarak memleketi Elazığ’a gönderildi. Elazığ’da teşhis için morga giden Yıldırım’ın yakınları ise Özdemir koronavirüsten öldüğü için karantinaya alındı. 

Cenazeler karıştı... Koronadan ölen kişiyi teşhise gidenler karantinaya alındı

Almanya’da 1 hafta önce koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Trabzonlu Mustafa Özdemir ile yine aynı ülkede, öğrenilemeyen nedenle vefat eden Elazığlı Mehmet Zeki Yıldırım’ın cenazeleri, yurt dışındaki işlemlerinin ardından uçakla Türkiye’ye gönderildi. Mustafa Özdemir’in yakınları Trabzon Havalimanı’nda teslim aldıkları cenazeyi, salgın önlemleri eşliğinde Akçaabat ilçesi Akçaköy Mahallesi’nde toprağa verdi.

TEŞHİS İÇİN GİDEN YAKINLARI KARANTİNAYA ALINDI

Elazığlı Mehmet Zeki Yıldırım’ın yakınları ise kente getirilen cenazeyi teşhis etmek için morga gitti. Ancak cenazenin Yıldırım’a ait olmadığı belirlendi. Yapılan araştırmada, cenazelerin karıştığı saptandı. Yıldırım’ın cenazesinin Trabzon’da toprağa verildiği, Mustafa Özdemir’in cenazesinin ise Elazığ’a getirildiği tespit edildi. Morga teşhis için giden Yıldırım’ın yakınları, Özdemir koronavirüsten yaşamını yitirdiği için karantinaya alındı.

Akçaabat ilçesindeki mezar yeniden kazılıp, Mehmet Zeki Yıldırım’ın cenazesi çıkarılarak Elazığ’a yollandı. Mustafa Özdemir’in cenazesi de Trabzon’a gönderildi. Mustafa Özdemir’in cenazesi Akçaabat’ta toprağa verildi.

'CENAZELERİ KARGO ŞİRKETİ KARIŞTIRDI' İDDİASI

Özdemir ve Yıldırım aileleri, yurt dışındaki kargo şirketince tabutlara yanlış isim bilgilerinin yer aldığı etiketlerin konulması sonucu karışıklığın yaşandığını öne sürdü. Ailelerin, cenazelerin karışmasıyla ilgili şikâyette bulunacağı belirtildi.

'İLGİLİ FİRMA BİZ DEVREYE GİRMEDEN CENAZEYİ TRABZON'A GÖTÜRMÜŞ'

Kovancılar Belediye Başkanı Hacı Akpınar, dün gece saatlerinde Almanya'daki cenaze sahiplerinden birini kendisini aradığını ifade ederek, "Cenazelerin karıştığını belirterek yardım istedi. Biz sabah devreye girmeden, ilgili firma gelip yanlışlığı görünce buradaki cenazeyi alıp Trabzon'a götürmüş. Trabzon'daki cenaze ise gerekli izinler alınıp mezardan çıkarılmış. O cenaze de buraya getirilip sahibine teslim edilecek" dedi.

Yakınları karantinada olan Mehmet Zeki Yıldırım'ın cenazesinin, kente ulaştıktan sonra ilçeye bağlı Yukarı Demirci köyünde defnedileceği öğrenildi.