‘Cengiz Aytmatov Türk dünyasının bileşenidir’

Öğrenciler Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin ev sahipliğinde 'Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov' panelinde dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'u anlattı.

‘Cengiz Aytmatov Türk dünyasının bileşenidir’

Prof. Dr. Sami Güçlü’nün başkanlığındaki lise ve üniversite öğrencileri, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” panelinde dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov‘u anlattı.

Anadolu Mektebi öğrencilerinin Cengiz Aytmatov sunumları yaptığı panele, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, müşavirler, sivil toplum örgütlerinin liderleri, yazarlar, merhum Aytmatov’un ablası Roza Aytmatova ve Aytmatov’un oğlu Eldar Aytmatov’un yanı sıra akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi tarafından ağırlanan heyetteki öğrenciler, Anadolu Mektebi’nin Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yıl dönümüne ithafen “Yazar Okumaları” adıyla Türkiye’nin birçok şehrinde düzenlediği ve 600’ü aşkın öğrencinin katıldığı etkinliklerde ödüle layık görülen gençlerden oluşuyor.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un ablası Roza Aytmatova, panelde merhum Aytmatov’un eserlerin içeriğini anlatan Anadolu Mektebi öğrencilerinin kendisine hüznü ve mutluluğu bir arada yaşattıklarını söyledi.

“Günümüz gençliği çok şanslı” diyen Aytmatova, şöyle konuştu:

“Siz gençler, böyle bir zaman diliminde yaşadığınız için çok bahtlısınız. Aytmatov savaş döneminde yaşadı. Bir tarafta babamızın trajedisini yaşadık, bir tarafta savaşın zorluklarını atlatmaya gayret gösterdik. O dönem herkes için çok zor bir dönemdi. Okulunu bin bir zorlukla başarıyla bitirdi ancak zorlukları doğru değerlendirerek doğru yolda yürümeye kararlığını gösterdi. Okulunu başarıyla tamamladıktan sonra yazarlık işine başladı. Şimdi de zorluklar olabilir. Ben sizden ağabeyim Aytmatov’a benzeyerek zorlukların üstesinden gelmenizi ve hayatta kararlı bir şekilde yürümenizi istiyordum.”

ÖĞRENCİLER MUTLU

Öğrencilerden Şeyma Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aytmatov’un kendisine farklı bir bakış açısı kazandırdığını belirterek, “Bişkek’te Aytmatov’un mezarını ziyaret ettik. Mezarında yakınımızı kaybetmiş gibi bir duygu yaşadık. Çok duygusal bir anı oldu.” diye konuştu.

Anadolu Mektebi sayesinde Aytmatov’un eserleriyle tanıştığını söyleyen öğrenci Beydanur Kaya da Aytmatov’un eserlerinde anlattığı Kırgızistan’ın aynı olduğuna işaret ederek, Kırgızistan için, “Benim beklentilerimin üstünde masalsı bir ülke.” dedi.

Mektebin okuma faaliyetlerinde okuma zevki aldığını dile getiren Muhammed Zeki Öztürk de okuma faaliyetlerine sımsıkı sarılarak Aytmatov’un tüm eserlerini okuduğunu ifade etti.

Sami Güçlü’nün 2012’de Sakarya Üniversitesinde başlattığı gönüllü faaliyeti kapsamında adını verdiği Anadolu Mektebi, yürüttüğü milli ve yerli yazarların eserlerinin okutulması projesi kapsamında Türk edebiyatının önde gelen isimlerinin eserlerini öğrencilere okutulması ve gençliğin milli bilinçle yetişmesini amaçlıyor.

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, “Türkiye halkı, Cengiz Aytmatov‘u okuyorsa ve tanıyorsa bizim bundan gurur duymamaz gerekiyor.” dedi.

Panel katılımcıları, öğrencilerin sunumlarını büyük ilgiyle dinledi.

Katılımcılara hitap eden Meclis Başkanı Cumabekov, Cengiz Aytmatov’u anlatan Anadolu Mektebi öğrencileri ile övündüğünü belirterek, “Türkiye halkı, Cengiz Aytmatov’u okuyorsa ve tanıyorsa bizim bundan gurur duymamız gerekiyor. Bugün hayatta olmayan Aytmatov’u kalbimizde hissettiren ve Türk dünyasında yaşatan Türk öğrencilerine kendim ve meclis adına çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kırgızca ve Türkçe olarak konuşma yapan Cumabekov, Anadolu Mektebi öğrencilerinin Cengiz Aytmatov sunumlarıyla yer aldığı paneli “şölen” olarak nitelendirerek, panele katılmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Öğrencilerin Türk dünyasının yaşatılmasına katkı sağladığını dile getiren Cumabekov, şunları kaydetti:

“Aytmatov, Kırgız halkını ve Türk dünyasını dünyaya kalemiyle tanıttı. Biz, Türklerin ata yurdunun Orta Asya ve bunun içinde Kırgızistan’ın olduğunu biliyoruz. Bizim ortak atalarımız vardı. Tarih bunu gösterdi. Biz mutlu ve güçlü Türk dünyasında yaşadığımızı göstermemiz için çok çalışmalıyız. Anadolu Mektebi öğrencileri bize ve hepimize nasıl çalıştığımızın gerektiğine vesile oldu. Türk dünyasını gelecek nesillere mutlu ve güçlü bırakmak için daha fazla akıl ve el birliğiyle çalışmamız gerekiyor. Türk dünyası birlik içinde olursa biz hepimiz daha güçlü oluruz”

Cumabekov, konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’ın İslam ve Türk dünyasının lideri olduğunu vurguladı.

CENGİZ AYTMATOV TÜRK DÜNYASININ BİLEŞENİDİR

Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Camankulov da dünyada en çok okunan üç yazardan birinin, Kırgız yazar Aytmatov olduğunu belirterek, Cengiz Aytmatov’un Türk dünyasının birleşeni olduğunun altını çizdi.

Aytmatov’un eserlerini okuyan ve başarılı bir şekilde anlatan öğrencileri tebrik eden Camankulov, “Anadolu Mektebine katılan öğrencilerin Aytmatov’un memleketini ve eserlerinde sözü geçen yerleri görmelerinden dolayı kendileri için büyük bir şans ve imkan olarak görüyorum.” dedi.

Camankulov, 2018 yılında Aytmatov’un doğumunun 90. yıl dönümü dolayısıyla dünyada en çok anma etkinliklerinin Türkiye’de düzenlediğini hatırlatarak, Türk devletine ve halkına teşekkür etti.

MECLİS GENEL KURULU’NDA

Meclis Başkanı Cumabekov, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Güçlü’nün başkanlığındaki lise ve üniversite öğrencilerini meclise davet etti.

Öğrenciler, panelin ardından Meclis Genel Kurulu ziyaret ederek bir süre oturumun çalışmasını locadan izledi.

Kırgız milletvekilleri, Cumabekov’un, Aytmatov’un eserlerini okuyan Türk öğrencilerin meclise ziyarete geldiğini anons etmesi üzerine ayakta alkışladı.

Oturumuna ara veren Cumabekov, meclisi ziyaret eden öğrenciler ve öğretmenlerle buluşarak fotoğraf çektirdi ve nasihatlarda bulundu.

Sami Güçlü’nün 2012 yılında Sakarya Üniversitesinde başlattığı gönüllü faaliyeti kapsamında adını verdiği Anadolu Mektebi, yürüttüğü milli ve yerli yazarların eserlerinin okutulması projesi kapsamında Türk edebiyatının önde gelen isimlerinin eserlerini öğrencilere okutulması ve gençliğin milli bilinçle yetişmesini amaçlıyor.