Cephe hattı 10. gününde de hareketli: Ermenistan bir kez daha Gence'ye saldırdı

Karabağ cephe hattında çatışmalar sürerken Azerbaycan kritik noktalarda kontrol sağlamaya devam ediyor. Ermenistan ise sivilleri hedef alan saldırılarını sürdürüyor.

Cephe hattı 10. gününde de hareketli: Ermenistan bir kez daha Gence'ye saldırdı

Karabağ cephe hattında 9 gün geride kaldı. Çatışmaların 10’uncu gününde de bölgede hareketlilik üst seviyede. 

AZERBAYCAN STRATEJİK NOKTALARDA KONTROL SAĞLADI

Azerbaycan ordusu, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda ilerlemesini sürdürerek, Cebrail ilinin 3 köyünde ve farklı yönlerdeki birkaç stratejik tepede kontrolü sağladı.

Gün boyu devam eden çatışmalar Cebrail yönünde yoğunlaştı ve Azerbaycan ordusu Şıhali Ağalı, Sarıcalı ve Mezre köylerini işgalden kurtardı. Azerbaycan askerleri cephe hattının farklı noktalarında birkaç stratejik tepeyi de Ermeni güçlerinden temizledi.

Azerbaycan askerleri, Ermenistan ordusunun 4 Grad füze sistemini ve 3 tankını imha etti. 

ERMENİSTAN’IN SİVİLLERİ HEDEF ALAN SALDIRILARI

Ermenistan ordusunun Azerbaycan'daki sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden sivil sayısı 27'ye yükseldi.

Azerbaycan Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu, Azerbaycan'a ait sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Ermenistan'ın 27 Eylül'den bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda, hayatını kaybeden Azerbaycanlı sivil sayısı 27'ye, yaralı sayısı ise 141'e yükseldi.

Ayrıca, saldırılarda, 376 konut ve 63 kamu binası hasar gördü.

Ermenistan ordusunun Gence’ye saldırıları sonucu alışveriş merkezine düşen roket de güvenlik kameralarına yansıdı.

PAŞİNYAN KARABAĞ'DA 

Ermenistan Başbakanı Paşinyan Karabağ'ı ziyaret ederek Ermeni askeri birliklerine ziyarette bulundu. 

DİPLOMATİK GİRİŞİMLER SÜRÜYOR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Fransa Dışişleri Jean-Yves Le Drian ortak bildiri imzalayarak, taraflara çatışmalara son verme çağrısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la, Dışişleri Bakanı Lavrov ise Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Moskova yönetimi, AGİT Minsk Grubu Eş başkanlarının katılımıyla Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri bakanlarının görüşmesini Moskova'da gerçekleştirmeye hazır olduklarını teyit etti.