Cephe hattı hareketli: İşgal altındaki 7 rayondan biri kurtarıldı

featured
service

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda Bakü işgal edilen topraklardaki ilerleyişini sürdürüyor. 7 köyde daha kontrol sağlanırken, işgal altındaki 7 rayondan olan Cebrail rayonu Azerbaycan askerleri tarafından kurtarıldı. Ermenistan ise bugün Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de sivil halkı hedef aldı. Türkiye, Ermenistan’ın saldırısına sert tepki gösterdi.

VERYANSIN TV

Azerbaycan Ermenistan’ın işgal ettiği topraklarda kontrol sağlamaya devam ediyor.

Bölgede Ermenistan ordusunun ağır kayıp vermesinin ardından son olarak bölgede 7 köy daha işgalden kurtarıldı.

7 KÖY DAHA İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, twitter hesabından “Bugün Azerbaycan ordusu Terter ilinin Talış, Cebrail ilinin Mehdili, Çakırlı, Aşağı Maralyan, Şeybey ve Kuycak, Fuzuli ilinin Aşağı Abdurrahmanlı köylerini kurtarmıştır.” paylaşımında bulundu.

MAGADİZ’E AZERBAYCAN BAYRAĞI DİKİLDİ 

Aliyev ayrıca Magadiz yerleşim birimine Azerbaycan bayrağının dikildiğini de duyurdu.

İLK BÖLGE KURTARILDI

Aliyev, daha sonra yaptığı bir paylaşımda ise “Bugün Azerbaycan ordusu, Cebrail kentini ve birkaç köyü işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ, Azerbaycan’dır.” ifadelerini kullandı. 

ERMENİSTAN AZERBAYCAN’DAKİ ŞEHİR VE KÖYLERİ BOMBALIYOR

Ermenistan ise bölgede sivilleri hedef alan saldırılarını sürdürüyor. Ermeni askeri grupların, Azerbaycan’ın Gence şehrini, işgal altındaki Karabağ’da Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini bombaladığı bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, Ermeni askeri grupların, Azerbaycan’daki şehir ve köylere yönelik saldırılarını sürdürdüğü aktarıldı.

Açıklamada, “Ermeni askeri gruplar, Gence şehrini, Karabağ’da ise Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini topçu ve roket atışlarıyla bombalıyor. Gence’ye yönelik saldırılar, Ermenistan topraklarından yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.


Ermenistan tarafından Azerbaycan topraklarına atılan füzelerin bölgeleri

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov da yaptığı açıklamada, “Ermenistan topraklarından Azerbaycan topraklarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar, kışkırtmaya yöneliktir ve çatışma bölgesini genişletmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ermenistan’ın saldırılarına Dışişleri Bakanlığı’ndan da tepki geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

‘ERMENİSTAN BARIŞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL’

“Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de sivil halkı hedef alan bugünkü saldırıları, Ermenistan’ın hukuk tanımaz tutumunun yeni bir tezahürüdür. Bu saldırıları kınıyoruz. İşgal ettiği Azerbaycan topraklarında yenilgiyle yüzleşen Ermenistan, başta Cenevre Sözleşmeleri olmak üzere insancıl hukukun tüm ilkelerini ihlal ederek, işgal ettiği için çatışmalara sahne olan bölgelerin ötesinde de sivil yerleşim alanlarına saldırmaktadır. Bu saldırılar, Ermenistan’ın içine düştüğü çaresizliğin ve yasadışı işgalini sürdürmek için insanlık suçu işlemekten geri kalmayacağının göstergesidir. Baştan beri söylediğimiz üzere, Ermenistan bölgedeki barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir.

Ermenistan’ın provokasyonuna gelmeyeceğini, uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkını uluslararası tanınmış sınırları içinde kullandığını ve sivil halka zarar gelmemesi için mümkün olan tüm gayreti göstermekte olduğunu beyan eden Azerbaycan’ın bu tutumunu destekliyoruz.”

AZERBAYCAN YALANLADI 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki krizde yer aldığı iddialarını bir kez daha yalanlayarak, bu iddialarla krize başka ülkelerin dahil edilmesinin amaçlandığı açıklamasında bulundu.

Bakanlığın açıklamasında, “Ermenistan’ın sürekli olarak yönelttiği, Türkiye’nin krize dahil olduğu iddialarının arkasındaki tek amaç, krize başka ülkeleri çekmek” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Türkiye ve Ortadoğu’dan getirilen paralı askerlerle Dağlık Karabağ’a karşı yoğun askeri eylemlerini sürdürdüğü iddiasında bulunmuştu.
 

Cephe hattı hareketli: İşgal altındaki 7 rayondan biri kurtarıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Yazık CHP milletvekilleri üzülmüştür…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!