Azerbaycan ilerliyor: Zengilan kenti de işgalden kurtarıldı

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonlar sürüyor. Bölgede son olarak Zengilan kenti de işgalden kurtarıldı. Ayrıca Ermenistan güçlerine ait 2 adet T-72 tank, 4 adet Grad füze sistemi, 1 adet D-30 obüsü ve 5 aracı imha edildi.

Azerbaycan ilerliyor: Zengilan kenti de işgalden kurtarıldı
VERYANSIN TV

Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden çatışmalarda Bakü cephe hattındaki üstünlüğünü koruyor. Son olarak Zengilan kenti de Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldı.

ALİYEV'DEN AÇIKLAMA

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ayrıca Zengilan'da bulunan 6 köyü ile Fuzuli, Cebrail ve Hocavend'e bağlı 18 köyün de işgalden kurtarıldığını açıkladı.

Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak, Fuzuli ilinin Dörtçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Kargapazar, Aşağı Veyselli ve Yukarı Aybasanlı; Cebrail ilinin Sarafşa, Hasankaydı, Fuganlı, İmambağı, Taşveyselli, Aktepe ve Yar Ehmedli; Hocavend ilinin Ağcakend, Mülküdere, Taşbaşı, Güneşli  ve Veng köylerinin işgalden kurtarıldığını duyurdu.

Aliyev, Hocavend'in Veng köyünün ismini Çınarlı olarak değiştirdiğini kaydetti.

BİLANÇOYU AÇIKLADI

Aliyev 27 Eylül'den bugüne kadar Azerbaycan ordusunun imha ettiği ve ele geçirdiği Ermenistan silahlarıyla ilgili de bilgi verdi. Aliyev "4 S-300 füze sistemini de imha ettik. Bu sistemin fiyatı bellidir. Çok pahalı bir silahtır." diye konuştu.
 

FÜZE SİSTEMLERİ İMHA EDİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, gece boyunca Ağdere, Ağdam, Fuzuli, Hadrut, Cebrail, Gubadlı ve Zengilan yönlerinde direnmeye çalışan Ermenistan güçlerine karşı operasyonların değişen yoğunlukta devam ettiği de belirtildi.

Ermenistan güçlerinin Azerbaycan ordusunun savunma hattına top ve havanlarla ateş açtığı ifade edilen açıklamada, Azerbaycan ordusunun, Ermenistan güçlerine ait 2 adet T-72 tank, 4 adet Grad füze sistemi, 1 adet D-30 obüsü ve 5 aracı imha ettiği bildirildi. 

Açıklamada, operasyonlarda çok sayıda Ermenistan askerinin etkisiz hale getirildiği, cephede durumun Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğu kaydedildi.  

ERMENİSTAN MEVZİLERİ BÖYLE VURULDU

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan mevzilerinin topçu atışlarıyla vurulmasına ilişkin görüntüleri yayınladı. 


 

AZERBAYCAN İLE PAKİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞTÜ

Bölgede diplomasi trafiği de sürüyor. 

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile Dağlık Karabağ’daki çatışmayı görüştü ve ülkesinin Bakü yönetimine desteğini yineledi. 

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kureyşi ile Bayramov arasındaki telefon görüşmesinde, ikili ilişkiler ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da devam eden çatışma ele alındı.

Kureyşi, söz konusu görüşmede, Dağlık Karabağ’da kötüleşen güvenlik durumundan derin endişe duyduğunu, Pakistan’ın bu zor zamanda kardeş Azerbaycan ve halkıyla tam bir dayanışma içerisinde olduğunu bildirdi.