Cephe hattında tansiyon yüksek: 2 Ermeni jeti düştü

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki çatışmaların 4’üncü gününde sahada tansiyon yüksek. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’daki temas hattında Ermenistan ordusuna ait S-300 füze savunma sisteminin imha edildiğini ve 2 Ermeni jetinin dağa çarparak düştüğünü açıkladı. Bölgede Ermenistan güçleri abluka altına alınırken şu ana kadar çatışmalarda 2 bin 300 Ermenistan askeri etkisiz hale getirildi.

Cephe hattında tansiyon yüksek: 2 Ermeni jeti düştü

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların 4’üncü gününde de bölgede hareketlilik üst seviyede.

Çatışmalar devam ederken Azerbaycan sahada dengeleri değiştirecek bir hamlede bulundu.

S-300 SİSTEMİ İMHA EDİLDİ

Dağlık Karabağ’daki temas hattında Ermenistan ordusuna ait S-300 füze savunma sisteminin imha edildiği açıklandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre dün Hocalı bölgesindeki Şuşakend’de gerçekleşen çatışmalar sırasında Ermenistan’a ait S-300 füze savunma sistemi etkisiz hale getirildi.

Diğer yandan bu sabah Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan da gece saatlerinde Hankendi’de Azerbaycan’a ait iki insansız hava aracının vurulduğunu öne sürdü.

Erivan’ın hava sahasını koruyan S-300 sistemi Dağlık Karabağ bölgesine gönderilmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, gece boyunca şiddetli çatışmaların devam ettiği aktarıldı.

2 ERMENİ JETİ DÜŞTÜ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Ermenistan'a ait 2 Su-25 savaş uçağının dün dağa çarparak düştüğünü bildirdi.

Hacıyev, yerel basına yaptığı açıklamada, dün havalanan uçakların ikisinin de dağa çarparak patladığını, Erivan yönetiminin kendi halkına doğru bilgi vermediğini belirtti.

Ermenistan tarafının başkalarını suçlamak yerine ikinci uçak ve pilotu hakkında bilgi vermesinin daha iyi olacağını vurgulayan Hacıyev, "Uçaklardan birinin Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçağı tarafından düşürülmesine ilişkin iddialar tamamen saçmadır ve Ermenistan'ın dezenformasyonudur." ifadesini kullandı

2 BİN 300 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜ 

Açıklamada, "27-30 Eylül tarihlerinde 2 bin 300 Ermenistan askerinin öldüğü ve yaralandığı, yaklaşık 130 tank ve zırhlı aracın, 200'den fazla top ve füze sisteminin, yaklaşık 25 hava savunma sisteminin, 6 komuta yönetim ve komuta gözlem mıntıkasının, 5 mühimmat deposunun, yaklaşık 50 tanksavar silahının ve 55 otomobilin imha edildiği" bildirildi.

ERMENİSTAN'IN 18. MOTORİZE TÜMENİNİN 41. ALAYI VURULDU 

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, "Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 18. Motorize Tümeninin 41. Alayının komuta mıntıkası nokta atışıyla vuruldu. Bu bölgedeki Ermeni güçlerin komutası tamamen kırıldı. Askeri personelleri arasında çok sayıda ölü ve yaralı var. Alay komutanlığı yaralıları tahliye etmek için yardım istiyor." denildi.


Ermenistan'a ait bir tankın vurulma anı ise böyle görüntülendi: 

AĞDERE-TERTER YÖNÜNDE ERMENİ GÜÇLERİ KUŞATMA ALTINDA 

Azerbaycan ordusunun Ağdere-Terter yönünde Ermenistan güçlerini kuşatma altına aldığı bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, Ermenistan güçlerini top atışı ile imha etme ve alanı temizleme operasyonunun sürdüğü belirtildi. 

TERTER KENTİNE TOP ATIŞI

Ermenistan ordusunun, Azerbaycan'ın Terter kentine top atışı gerçekleştirdiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, sabah yerel saatte 08.00'de başlayan saldırıda, sivil altyapının zarar gördüğü belirtildi.

Açıklamada, ilk belirlemelere göre sivil halktan yaralıların olduğu kaydedildi. 

ALİYEV'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev "Azerbaycan’ın tek koşulu Ermenistan ordusunun geri çekilmesidir. Eğer geri çekilirlerse çatışmalar durur" ifadelerini kullandı.
 

'TÜRK JETLERİ OPERASYONDA' YALANI

Milli Savunma Bakanlığı'nca, Ermenistan'ın resmi hesaplarından kendilerine karşı Türk uçaklarının ve İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) kullanıldığına dair hiçbir kanıta dayanmayan yalan iddialarda bulunulduğu, bunların kara propaganda olduğu belirtildi.

MSB'DEN 'ERMENİSTAN' PAYLAŞIMI

MİLLİ Savunma Bakanlığı'nca sosyal medyada yapılan paylaşımda, Ermenistan'ın 30 yıl önce olduğu gibi bugün de barış ve huzurun düşmanı olarak hareket ettiği belirtildi. 

Bakanlık tarafından sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan 1992 yılındaki Hocalı katliamına ilişkin görüntüler paylaşıldı. Açıklamada ise "Çocuk, kadın, yaşlı demeden Hocalı’da soykırım yapan,  Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan, bugün de tüm dünyanın gözü önünde masum sivilleri hedef almaktadır. Ermenistan 30 yıl önce nasılsa bugün de aynı şekilde barış ve huzurun düşmanı olarak hareket etmektedir" denildi.