Ceset torbası verildi 'siz indireceksiniz' denildi

Kadıköy'de koronavirüs hastası 87 yaşındaki bir kişi, evinde hayatını kaybetti. Evde bulunan diğer koronavirüs hastaları nedeniyle yakınları cenazeyi evden alamadı. Mezarlıklar müdürlüğü ekiplerinin, ceset torbası verdiği yaşlı adamın yakınlarından cenazeyi evden çıkarmaları istediği iddia edildi. Yakınları cenazeyi çıkarmayı kabul etmeyince yaşlı adamın cenazesi ancak 6 saat sonra özel kıyafetlerini giyen ekipler tarafından evden alındı.

Ceset torbası verildi 'siz indireceksiniz' denildi

Olay, dün Kadıköy'de meydana geldi. 87 yaşındaki Enver Ekşi, kısa süre önce koronavirüse yakalandı. Ekşi kendisi gibi hasta olan aile bireyleriyle birlikte evinde kalıyordu. Durumu kötüye giden yaşlı adam dün sabah hayatını kaybetti. Acı haberi alan ailesi ve yakınları ise yaşlı adamın evinin bulunduğu binanın önüne geldi. Haber verilmesi üzerine eve gelen doktor, yaşlı adamın öldüğünü belirledi. Mezarlık İşleri Müdürlüğü'nü arayan aile yakınları cenazelerinin evden alınmasını istedi. Bir süre sonra adrese gelen cenaze aracından inen görevliler, iddiaya göre yaşlı adamın yakınlarına ceset torbası vererek, cenazeyi evden çıkarmalarını istedi. Evde 3 koronavirüs hastası olduğunu belirten aile yakınları, eve girerek cenazeyi alamayacaklarını söyledi.

ÖZEL KIYAFETLİ EKİP GELDİ

Olay yerine gelen polis ekipleri ise herhangi bir gerginlik yaşanmaması için bina önünde önlem aldı. Aradan geçen 6 saatin ardından binaya gelen Mezarlıklar Müdürlüğü çalışanı 3 kişi, özel kıyafetlerini giyerek binaya girdi. Ekşi'nin cenazesi buradan alınarak gasilhaneye götürüldü.

İBB AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ailenin iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, "87 yaşında Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden merhum Enver Ekşi'nin ailesi, 17 Kasım saat 16.45'te telefon ederek Sahrayıcedit Mezarlığı yakınındaki evlerinde cenazeleri olduğunu bildirdiler. Telefon ettikleri yer, Karacaahmet Mezarlığı Müdürlüğümüzdür. İki yer arasındaki mesafe 10 dakika kadardır. 16.55'te cenaze aracı yola çıkmış ve eve varmıştır. Cenazenin Kovid-19 nedeniyle ölümden kaynaklı olduğu, araç şoförü tarafından o an öğrenilmiştir. Böylesi bir cenaze ile ilgili uygulanması gereken bir prosedür söz konusu olduğu için, ceset torbasının kullanılması gereklidir.

Şoför aileye bunu tek başına yapamayacağını, birlikte yapmalarının mümkün olup olmadığını sormuştur. Aile bireyleri haklı gerekçelerle bunu yapamayacaklarını ifade edince de şoför, müdürlüğü arayarak ekip istemiştir. Yapması gereken de budur.  Şoförümüzün talebi üzerine mesaisi bitmiş eve gitmekte olan Küçükbakkalköy civarındaki bir ekip yoldan çevrilmiştir. Bu ekibimiz, 17.30 civarı eve varmış, cenazeyi prosedüre uygun olarak evden çıkarıp Çekmeköy Morgu'na intikalini sağlamıştır" denildi.