Çetin Doğan’ın eşi isyan etti: Göz göre göre ölüme gönderiliyor!

FETÖ savcılarınca iddianamesi yazılan 28 Şubat davası nedeniyle cezaevinde tutulan eski Birinci Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan, "Yürümekte dahi zorlanan eşimin hastaneden cezaevine geri gönderilmesiyle, göz göre göre ölüme gönderilmesi arasında hiçbir fark yoktur" diyerek isyan etti. 

featured

İddianamesi FETÖ’cü savcılar tarafından hazırlanan 28 Şubat soruşturması kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 971 gündür cezaevinde tutulan 5 emekli general hakkında Adli Tıp Kurumu’nun tarafından verilen “Kocamışlık” ve “Hastalık” raporlarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 aydır imzalamadığı için tahliyeleri gerçekleşmiyor.

28 Şubat davası kapsamında, hakkındaki adli tıp raporlarına rağmen 2 buçuk yıldır cezaevinde tutulan 84 yaşındaki emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın sağlık durumu ise giderek kötüleşiyor. Son olarak Doğan, geçen hafta sonu rahatsızlanarak hastane kaldırılmıştı. Doğan’ın kalp spazmı geçirmesi üzerine kaldırıldığı hastane odasında iki infaz koruma memurunun, kapıda da zaman zaman beş jandarmanın 24 saat esasına göre nöbet tuttuğu belirtilmişti.

Gelişmelerin ardından açıklama yapan Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan, eşinin “sürekli hastalık ve kocama hali” raporuna rağmen cezaevinde tutulmasına tepki gösterdi. Doğan, “Yürümekte dahi zorlanan eşimin hastaneden cezaevine geri gönderilmesiyle, göz göre göre ölüme gönderilmesi arasında hiçbir fark yoktur” dedi. 

‘ÇETİN’İN SAĞLIK DURUMUNUN ACİLİYETİNE RAĞMEN BUGÜNE KADAR NİHAİ BİR KARAR VERİLMEDİ’

Nilgül Doğan’ın açıklaması şöyle:

“84 yaşındaki eşim Çetin Doğan’ın yaşam hakkının temini için, ayrımcı bir muameleye maruz bırakılmadan, kendisiyle aynı durumda olan kişilere tanınan, ancak kendisi için bir senedir bekletilen Anayasal sürecin (m.104/16, sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile cezanın kaldırılması) tamamlanmasını talep etmek amacıyla aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunuyorum.

Eşimin hayati risk teşkil eden sürekli hastalık hali ve kocama durumu tam bir sene önceki (5 Nisan 2023 tarihli) Adli Tıp Kurumu raporu başta olmak üzere çok sayıda resmi ve hususi rapor ile tespit edilmiştir. Buna rağmen, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere devletin ilgili kurumlarının (Adalet Bakanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu) ve Anayasa Mahkemesi’nin bilgisi dahilinde eşim, her geçen gün ölüme bir adım daha yaklaşmaktadır. Devletin bu kurum ve kuruluşları nezdinde Çetin’in Anayasal haklarının tecellisi için yaptığımız başvurularımıza, Çetin’in sağlık durumunun aciliyetine rağmen maalesef bugüne kadar nihai bir karar verilmiş değildir.

‘ÖLÜMDEN DÖNDÜ’

Daha önce kamuoyuyla paylaştığım üzere, eşim Çetin Doğan, İzmir F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda 29 Şubat 2024 tarihini 1 Mart 2024’e bağlayan gece ölümden dönmüştür. Tek başına tutulduğu hücresinde aşırı yüksek tansiyon kaynaklı bilinç kaybı yaşamadan almayı başarabildiği dilaltı hapları sayesinde acil çağrı butonuna ulaşabilmiş, akabinde cezaevi yetkilileri tarafından hastaneye ulaştırılması tam üç saat sürmüştür. Sürekli bir doktorun ve ambulansın dahi bulunmadığı cezaevinde kronik ve yaşamsal risk teşkil eden hastalıkları olan 84 yaşındaki bir kişinin yaşam hakkını teminat altına alacak sağlık koşulları kesinlikle mevcut değildir.

Çetin’in acil olarak hastaneye kaldırılmasından ancak iki gün sonra (4 Mart 2024 günü) ceza infaz kurumu yetkilerinin telefonuyla durumdan haberdar edildim. Eşime sürekli bir refakatçi gerektiğinin savcılık tarafından onaylanmasıyla, bir ayı aşkın süredir eşimin tedavi gördüğü hastanede kendisinin günlük bakım ve ihtiyaçlarına yardımcı olmaktayım. Bugün tamamen tesadüf eseri hayatta olan eşimin tek başına hayatını idame ettiremeyecek durumda olduğu açıkça ortadadır.

”CEZAEVİ KOŞULLARINDA VÜCUDUNDA GELİŞEN ENFEKSİYONUN KONTROL ALTINA ALINMASI 1 AY SÜRDÜ’

Kardiyoloji servisinde eşime yapılan ilk müdahale sonrasında safra kesesinde bulunduğu bir kez daha tespit edilen çok sayıdaki taşlardan birisinin vücudunda yaşamsal risk oluşturacak şekilde tıkanma yarattığı belirlenmiş, 4 Mart 2024 tarihinde yapılan bir operasyon ile taş alınarak, safra kesesine stent takılmıştır. Akabinde, safra kesesinin mevcut durumunun hayati risk teşkil ettiği görülerek safra kesesinin alınmasına yönelik bir ameliyata karar verilmiştir. Ameliyata alınabilmesi için, cezaevi koşullarında vücudunda gelişen enfeksiyonun kontrol altına alınması, tam bir ay sürmüştür. Genel anestezi için yapılan diğer tetiklerde kışın cezaevinde zatürre başlangıcı geçirdiği tespit edilmiştir. Neticede, kalp, diyabet ve diğer kronik hastalıkları nedeniyle yüksek riskli olarak değerlendirilen bir ameliyatla, eşimin safra kesesi ancak 3 Nisan 2024 tarihinde alınabilmiştir. Eşimin hayatını kurtaran gastroenteroloji, kardiyoloji ve genel cerrahi servislerinde görev yapan kıymetli hekimlerimize ve diğer sağlık personeline ailece minnettarlığımızı bu vesile ile bir kez daha iletmek istiyorum.

‘GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME GÖNDERMEK…’

84 yaşındaki eşim, yaşamının son 14 senesinin yarısından fazlasını siyasal mahiyeti apaçık ortada olan çeşitli davalar kapsamında verilen adil olmayan kararlar nedeniyle üç farklı cezaevinde geçirmek zorunda kalmıştır. Son 45 günlük süreçte, ceza infaz kurumundaki tutulma koşullarının olumsuz etkisi nedeniyle sağlığının tamamıyla bozulduğu, yapılan tetkiklerle bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bugün geldiğimiz durumda Anayasa m.104/16 sürecinin tamamlanmadığı her bir gün, eşimin ölüm fermanının imzalanması anlamına gelmektedir. Zira, yürümekte dahi zorlanan eşimin hastaneden cezaevine geri gönderilmesiyle, göz göre göre ölüme gönderilmesi arasında hiçbir fark yoktur.

Eşim için ayrıcalıklı bir muamele asla istemiyoruz, beklemiyoruz. Ancak, eşimin ayrımcılığa maruz kalmaksızın, kendisiyle aynı durumda olan kişilere halihazırda tanınan Anayasal sürecin tamamlanmasını bekliyor, hayatta kalabilmesi için tesadüflerin değil, hak ve hukukun, daha fazla gecikme olmaksızın tecellisini umuyoruz.”

Çetin Doğan’ın eşi isyan etti: Göz göre göre ölüme gönderiliyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. şerefsiz hain maraba maşa olsalardı içeri bile girmezlerdi bu ülkede.millet sahip çıksın diyeceğim de millet de saçını tarıyor.

  2. Vatan haini olsaydı,şimdiye kaç kişi avazı çıktığı kadar bağırır ortalığı ayağa kaldırırdı.
    Kime neye üzülelim biz de şaşırdık.

  3. Bu adam içerde yatıyor ise, sebep olanların ve hala çıkmasını engelleyenlerin, YATACAK YERİ YOK.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!