Cezaevinden Barış Pınarı Harekatı’na! O komutan cephede askerin başında

featured
service

FETÖ’nün ‘askeri casusluk’ kumpasıyla 2012’de cezaevinde atılan Tuğgeneral İdris Acartürk’ün, 7. Komando Tugay Komutanı olarak Barış Pınarı Harekatı’nda sınırı geçen ilk birliklerin başında olduğu öğrenildi.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde, işadamı Bilgin Özkaynak’ın çiftlik evine 10 Mayıs 2012’de düzenlenen operasyonun ardından başlatılan kumpas, daha sonra aralarında 49 muvazzaf subayın bulunduğu 357 sanıklı bir davaya dönüştü.

FETÖ’nün kumpas soruşturmalarından biri olan bu davanın adı kamuoyunda İzmir Askeri Casusluk davası olarak anıldı. Özkaynak’ın çiftlik evinde bulunduğu iddia edilen bir hard diskin içinde Pandora isimli bir veritabanı olduğu söylendi. Buradaki bilgiler TSK’da görev yapan subay ve astsubayların tutuklanması için gerekçe oldu.

Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberinde ondan sonrası şöyle anlatıldı:

“O subaylardan biri de o dönem Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda Alay Komutanlığı yapan Kurmay Albay İdris Acartürk’tü. General olması beklenen parlak subaylardan biriydi. Ancak, veritabanındaki dijital verilere göre ‘örgüte’ Atmaca ve Fırtına adlı askeri belgeleri sağlayan kişiydi. İddia buydu. Kurmay Albay İdris Acartürk, ‘gizli askeri belgeleri ele geçirmek’, ‘askeri casusluk’ gibi suçlamalarla 7 Temmuz 2012’de tutuklandı. Aslında bunlar FETÖ’nün kurduğu bir kumpastı. İzmir’deki mahkemeler sırasında bu belgelerin gerçek olmadığını ispat etmiş olsa da Acartürk, 20 ay tutuklu kaldı. O günlerde İdris Acartürk’ün eşi Sevda Acartürk mecliste milletvekilleri ile görüşerek, kızı Pelin Acartürk ise gazetecilere mektup yazarak kumpası anlatmaya çalışıyordu.

2016’DA TERFİ ETTİ

Bunun bir FETÖ kumpası olduğu anlaşıldığında Acartürk, diğer tüm sanıklarla birlikte beraat etti. Soruşturmayı yürüten polislerin, savcıların ve hâkimlerin ise FETÖ’cü olduğu anlaşılmıştı. Acartürk, beraatının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne geri döndü. 2016’daki askeri şurada Tuğgeneralliğe terfi etti. 5 yıl sonra 2017’de Sakarya’ya bu kez Komando Tugay Komutanı olarak geldi. Sakarya 7. Komando Tugayı 3 ay önce Şanlıurfa’ya, sınır bölgesine çekildi. Barış Pınarı harekâtından önce komando tugayı Şanlıurfa’da konuşlandırılmıştı. Fırat’ın doğusuna başlayan kara harekâtı ile birlikte sınırı ilk geçen 7. Komando Tugayı’nın başındaki isim İdris Acartürk oldu.

Cezaevinden Barış Pınarı Harekatı’na! O komutan cephede askerin başında

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 sene önce

  Devlet, böylesi çelikten iradeli fedakâr insanların omzunda yükselir. Sağ olsun!

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Kurban olayım!
  Kin tutmuyor, yüreği devleti ve ordusu için atıyor.
  Yüreğine kurban olayım!
  Kazanacağız!

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Çok yaşa güzel paşa..harekat bitince inşallah sagsalim evcegine kavuşsun.basarilarinin devamını dilerim

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!