Cezaevlerine Diyanet atağı… ‘İzinli katiller’ sorununu böyle mi çözeceksiniz?

Ceren Özdemir cinayetinin ardından cezaevlerinin durumu tartışma konusu olmuştu. Tartışma sürerken Adalet Bakanlığı ile Diyanet'in bir protokol yaptığı öğrenildi. Buna göre Tutuklu ve hükümlülere din ve ahlak bilgisi dersleri verilecek, koğuşlarda dini sohbetler yapılacak. 'Manevi rehberlik' denilen bu faaliyetler UYAP'a da eklenecek.

Cezaevlerine Diyanet atağı… ‘İzinli katiller’ sorununu böyle mi çözeceksiniz?

Cezaevlerinden izinli çıkan mahkumların son aylarda üst üste imza attığı cinayet ve yaralama olaylarının son halkası Ceren Özdemir’in vahşice katledilmesi olmuştu. Özdemir cinayetinin ardından “izinli cinayetler” gündeme oturdu ve hem “izinler” hem de cezaevlerinin durumu tartışma konusu oldu.

Tartışma devam ederken hükümetten ilginç bir Diyanet adımı geldi. Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokolle cezaevlerinde yeni bir dönem başlatma kararı alındı. Artık mahkumlar dini görevlilerle birlikte dini sohbetler yapacak. Tutuklu ve hükümlülere din ve ahlak bilgisi dersleri verilecek, koğuş ve odalarda dini sohbetler yapılacak.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre; protokolde yer alan dikkat çekici iş ve işlemler şöyle olacak:

“Cezaevlerinde mülki amir onayıyla haftada en fazla dört gün olmak üzere, vaiz, Diyanet personeli, emekli din görevlisi görevlendirilecek. Çocuk cezaevlerinde her 100 çocuğa, diğer cezaevlerinde ise her 200 kişiye bir personel düşecek şekilde görevlendirme yapılacak.

KOĞUŞ ODALARINDA DİNİ SOHBETLER…

Cezaevlerinde din eğitimi, Kuran-ı Kerim ve hafızlık eğitimi, din ve ahlak bilgisi dersi verilecek. Ayda en az bir kere dini içerikli konferans ve seminerler düzenlenecek. Cezaevi koğuş ve odalarında dini sohbetler gerçekleştirilecek. Hükümlü ve tutuklularla manevi temelli görüşmeler yapılacak. Her cezaevinde ve denetimli serbestlik müdürlüğünde manevi rehberlik birimleri oluşturulacak.

Cezaevinde görevli Diyanet personeli, kuruma yeni gelenler de dahil olmak üzere tutuklu ve hükümlülerle görüşecek ve hükümlü gözlem ve sınıflandırma formlarının “din” bölümünü dolduracak.

DİNİ YARIŞMALAR VE MANEVİ REHBERLİK

Manevi rehberlik birimince cezaevlerinde dini yarışmalar yapılacak. Diyanet yayınları ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınları başta olmak üzere Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından tavsiye edilen yayınlar ile Diyanet takvimi, Diyanet çocuk takvimi, Diyanet dergisi gibi süreli ve süresiz yayınlar her koğuşa en az üçer tane dağıtılacak.

Hükümlü ve tutuklulara izlettirilecek yayın sistemine Diyanet TV ve Diyanet Radyo dahil edilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı, cezaevlerinde bulunanların ihtiyacına uygun televizyon ve radyo programları hazırlayacak ve uygun saatlerde Diyanet TV ve Diyanet Radyo’da yayımlayacak. Cezaevlerindeki manevi rehberlik biriminin faaliyetleri UYAP’a girilecek.

HAFIZLIK BELGESİ VERİLECEK

Açık cezaevlerinde ve çocuk eğitimevlerinde cuma günleri ile dini bayramların birinci günlerinde cuma ve bayram namazı kıldırılacak; haftalık olarak hutbe ve vaazlar verilecek. Talep eden hükümlü ve tutuklulara Kuran-ı Kerim ve mealleri ücretsiz olarak verilecek. Kurumlarda uygulanan manevi rehberlik faaliyetleri ile Kuran kursu ve hafızlık çalışmalarıyla ilgili katılımcılara talepleri halinde katılım ve başarı belgesi verilecek.”