‘Charles de Gaulle’ Güney Kıbrıs limanında

Fransız Donanması’na bağlı uçak gemisi Charles de Gaulle (R-91), Güney Kıbrıs hükümetinin '5 günlük liman daveti' üzerine Limasol kentindeki limana yanaştı.

‘Charles de Gaulle’ Güney Kıbrıs limanında

Fransa, Limasol’daki uçak gemisi Charles de Gaulle’nin varlığını Fransa ve Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği ortakları olarak yakın ilişkilerini sembolize ettiğini söyledi.

Uçak gemisi 26 Şubat’a kadar limanda kalacak ve Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades tarafından ziyaret edilecek.

Charles de Gaulle uçak gemisine eşlik eden 1 adet Fransız yakıt tedarik gemisi (A608) ve Yunan donanmasına ait bir Psara (F-454) fırkateyni mevcut. Uçak gemisi 26 Şubat’a kadar Limasol’a demirli olacak.

Defenceturk’ten Ata Ahmet Körükçü’nün habearine göre bu sırada Fransız Donanması’nın FREMM sınıfı fırkateyni Auvergne (D-654) Güney Kıbrıs’ın Larnaka kentine demirli olacak. Fransız uçak gemisi grubu Güney Kıbrıs Ulusal Muhafızları ile çeşitli tatbikatlar icra ediyor.

Charles de Gaulle’de bulunan hava görev grubu; 20 adet Rafale Marine, 2 adet E-2C Hawkeye uçağı, 1 adet Marine Cayman helikopteri (NH90) ve 2 adet Dauphin Pedro (AS-365F) helikopterinden oluşuyor.