‘Chomanchero’ya vatandaşlık vermişler!

Uluslararası uyuşturucu çetesi Comanchero'nun lider kadrosunun kırmızı bültenle aranırken Türkiye'de konut alma yoluyla Türk vatandaşı yapıldığı öğrenildi.

featured

Son dönemdeki operasyonlarla gündeme gelen “Comanchero” adlı uluslararası uyuşturucu çetesine ilişkin çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Çetenein ele başlarının Türk vatandaşı yapıldığı öğrenildi.

Sözcü’den İsmail Saymaz, olayın ayrıntılarını şöyle yazıd:

“Hakan Ayık’ın, liderliğini yaptığı Comanchero adlı uluslararası uyuşturucu çetesinin çökertildiğini, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın 2 Kasım tarihli paylaşımıyla öğrendik.

Bu suç örgütünün merkezi, aslında Avustralya. Fakat bütün lider takımı, İstanbul’daydı.

Yalnızca Hakan Ayık mı? Örgütün lider kadrosunda yer alan ve Kırmızı Bültenle aranan Duax Hohepa Ngakuru, Hakan Arif Tavukçu, Barış Tükel, Erkan Yusuf Doğan ile haklarında Mavi Bülten bulunan Jimmy Avaijan, Sibel Arif ve Alp Öztürk’ün içinde olduğu 37 şüpheli Kafes Operasyonu ile gözaltına alındı.

Bakan Yerlikaya’ya göre…

Örgüt lideri Mark Douglas Buddle, geçen yıl KKTC’de yakalanıp Avustralya’ya iade edilmişti. O tarihten beri bu örgütü Ayık ve Ngakuru, Türkiye’den yönetiyordu.

Ayık, uyuşturucu madde ticareti suçundan Avustralya tarafından 29 Aralık 2010’da, yine uyuşturucu ve kara para aklama suçundan ABD tarafından 23 Ağustos 2021’de çıkarılan iki ayrı Kırmızı Bültenle aranıyordu.

Doğuştan Türk vatandaşı olan Ayık, uzun zamandır Türkiye’de yaşıyordu. Soyadını ‘Reis’ olarak değiştirmişti.

Bu örgüt Güney Amerika’dan temin ettiği uyuşturucuyu Güney Kore ve Güney Afrika üzerinden Avustralya, Hollanda ve Hong Kong’a sevk ediyordu.

Kafes Operasyonu’nda 55 şüpheliye ait 4.5 milyar TL değerindeki malvarlığına ve 22 şirkete el kondu.

İkinci dalga 4 Kasım’da geldi. Bakan Yerlikaya’dan öğrendik ki beş kişi daha gözaltına alındı.

Bu kez de ‘Chomanchero’nun lider kadrosundan, yine Kırmızı Bülten ile aranan Maximilian Rivkin ve Necmi Saki yakalandı. Rivkin, Sırbistan kökenli İsveç vatandaşıydı. ‘Nikolaj Ankov’ adına düzenlenmiş Bulgaristan pasaportuyla Türk vatandaşlığına geçerek, Cem Cansu adını almış.

Yerlikaya, şöyle yazdı: “Bu şahısla ilgili Türk vatandaşlığının geri alınması işlemleri başlatıldı.”

Gel gör ki Yerlikaya, ‘Chomanchero’nun liderlerinin ne zaman Türkiye’ye geldiklerine, nasıl Türk vatandaşlığını alabildiklerine, kimlerin yardımcı olduğuna değinmedi. ‘Chomanchero’ nasıl Türk vatandaşı olabildi?

Chomanchero’nun gayrimenkul satışı yoluyla oturum ve vatandaşlık almasına aracılık eden M.S. de Kafes Operasyonu’nda tutuklandı. M.S., Bakırköy Emniyet Müdürlüğü’nde görev yaparken, polis memurluğundan ayrıldı. M.S.’nin ağabeyi H.S. ise bu operasyon gerçekleştirildiğinde Ankara Emniyet Müdür Yardımcısıydı. Aynı ilçede, V.Ş. adlı kişiyle yabancılara gayrimenkulle ikamet izni ve vatandaşlık hizmeti için 2016 yılında V.H.M. Danışmanlık’ı kurdu. V.Ş. iki yıl sonra ayrıldı. M.S. de şirketin adını ‘Visal Danışmanlık’ yaptı ve devam etti.

VATANDAŞLIK OLMAZSA OTURUM İZNİ

M.S., ifadesinde verdiği bilgiye göre ilk olarak 2017’de Hakan Ayık ile tanıştı.

Eşi Fabienne Flenur Reis’in oturum ve vatandaşlık işini yaptı. Vatandaşlık başvurusu reddedilse de oturum izni verildi.

Ayık ile M.S.’nin ilişkisi o kadar ilerledi ki, neredeyse ortaklık seviyesine çıktı. M.S.’nin avukatı M.T., Ayık’ın hukuk danışmanı oldu.

M.S., “Ayık, bana çevresinde bulunan, oturum izni ve vatandaşlık alacak kişileri yönlendirdi” diyor. Kim onlar? İlk başta, örgüt liderlerinden Duax Hohepa Ngakuru. M.S., Ngakuru ile 2017’de Ayık vesilesiyle tanıştığını kabul ediyor. Ngakuru’nun oturum izni için uğraştığını belirtiyor.

M.S., şu bilgileri veriyor: “Bu şahıs benim şirketime oturum izni ve vatandaşlık işlemleri için müşteri yönlendiriyordu.

Şöyle bir talebi oldu: ‘Sana müşteri gönderiyorum, sen de beni şirket çalışanı olarak göster. Bana mantıklı geldi. Amacım, bana çok müşteri getireceği kanısıydı.”

Yeni Zelanda tarafından suç örgütüne üye olma, uyuşturucu ve kara para aklamaktan 2021’de çıkarılan Kırmızı Bülten’le aranan Ngakuru, 18 Temmuz 2020 – 11 Aralık 2022 arasında Visal Danışmanlık’ta pazarlama sorumlusu olarak sigortalı şekilde çalıştı.

Herhalde, siyasi rezalet türünde dünyada bir ilktir.

Dünyada Kırmızı Bültenle aranan bir kişi, yabancılara oturum izni ve vatandaşlık için sigortalı şekilde çalışıyor! M.S., ifadesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2022’de Ngakuru’nun çalışma iznini ettiğini belirtiyor.

M.S., Kırmızı Bültenle aranan bir suçluyu neden çalıştırdığına ilişkin şunları söylüyor: “Kırmızı Bültenle arandığını bilme şansım yok. Çalışma Bakanlığı’nca verilen çalışma izni var. Kırmızı Bültenle aranması olan yabancı şahsa çalışma izni verileceğini bilmiyordum.”

Ancak burada vurgulamalıyım ki, Ngakuru hakkındaki Kırmızı Bülten, Visal Danışmanlık’ta işe girdikten bir yıl sonra, 2021’de çıkarıldı. Bakanlık Kırmızı Bülten’den yaklaşık bir-bir buçuk yıl sonra çalışma iznini iptal etti görünüyor. Acaba bakanlık bu gecikmeyi nasıl açıklıyor? Çok merak ediyorum…”

‘Chomanchero’ya vatandaşlık vermişler!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. Ondan sonra niye vize vermiyorlar. Kimin ne oldugu belli degil. Kuzu Burhan’dan arta kalanlar.

  2. Ali Yerlikaya belediye başkan adayı yapılacak..o yüzden başarılı gösteriliyor..yoksa bilmiyorlar mıydı bütün bunları…vatandaşlık verende kendileri ..tiyatro oynaniyor

  3. Rezaletin türlü türlüsü ülkemde vah vah yazıklar olsun. Bunları yapanlar elini kolunu sallayarak geziyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!