CHP Ankara’da kimler yarışacak?

CHP Ankara il başkanlığı için genç adaylar yarışması bekleniyor. Adı geçen aday adaylar için parti içi dengeler belirleyici olacak.

CHP Ankara’da kimler yarışacak?

Veryansın Tv / KULİS HABER

CHP Ankara İlçe seçimleri tamamlandı, İstanbul’da kıran kırana çok adaylı yarışlara tanıklık edilirken Ankara’da yarışlar sönük ve genellikle tek adaylı geçti.

Çankaya gibi CHP’nin en fazla üyeye sahip ilçesinde belki de son 30 yıldır, ilk kez tek adaylı bir kongre yaşandı. Tek aday olarak seçimlere giren mevcut ilçe başkanı Sivaslı Fahri Yıldırım, seçimleri doğal olarak aldı ancak Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’ndaki tribünlerin boş kalması dikkat çekti. İlçe delegeleri gelip oy kullansa da parti üyelerinin katılımının çok zayıf olduğu görüldü.

YILDIRIM VE GÜVENER’İ KİM DESTEKLİYOR?

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Fahri Yıldırım’ı desteklerken, mevcut il başkanı Rıfkı Güvener’in de CHP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’e yakın olduğu biliniyor.

Şu sıralar ise Taşdelen ile Bingöl’ün arasının eskiden olduğu gibi iyi olmadığı konuşuluyor. Hatta bir dönem Bingöl’e kardeşi kadar yakın olan, Yüksek Disiplin Kurulu üyesi avukat Ali Hikmet Akıllı’nın da, Bingöl’den uzaklaşarak Taşdelen’e yaklaştığı biliniyor. Taşdelen’in de Akıllı’yı il başkanı adayı çıkartması bekleniyor. Ancak, bu projenin önünde şimdilik, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar engel. Yaşar’ın yakın çevresine, ‘’Artık yaşım ilerledi, bu son dönemim, o nedenle kimseden bir çekincem yok. Partinin iyiliği için en uygun aday kim çıkarsa onu desteklerim’’ dediği belirtiliyor.

AYHAN YALÇINKAYA İKİ YILDIR HAZIRLANIYOR

Geliyoruz genç isimlere…

Son İl kongresinde de aday olan, muhalif olmasına rağmen sürpriz bir şekilde il kongresini az bir fark ile kaybeden, eski Gençlik Kolları Genel Başkanı ve eski PM üyesi (Baykal dönemi) Ayhan Yalçınkaya’ya. İşadamı olan Yalçınkaya kongreye en az iki senedir, yarın aday olacakmış gibi hazırlanıyor. Ancak genel merkez nezdinde hiçbir destekçisi olmaması en büyük dezavantajı. Yalçınkaya, Yavaş’ın adaylığına da il danışma kurulu toplantısında itirazlar getirmişti. Yalçınkaya’nın Alevi kökenli olmaması da, il delegasyonundaki Sivaslı ağırlığının karşısında işinin kolay olmadığının işareti.

Yalçınkaya’nın avantajları arasında tecrübesi, tanınırlığı ve iyi hatip olması konuşuluyor.

UMUT AKDOĞAN’I ÖZEL KALEM DESTEKLİYOR

Aday olarak adı geçen ve kulisleri gezerek uzun süredir lobi faaliyeti yürüten genç avukat Umut Akdoğan’ı da kendisini yıllardır Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK’dan bu yana sekreterliğini yürüten, şimdiki TBMM’deki Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü’nün desteklediği biliniyor.

Daha önce adı İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği için geçen Akdoğan, SHP gençlik kolları kökenli biri. Akdoğan, Çankaya Belediye Başkanı ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu gibi Tuncelili. Akdoğan, seçimlerde Yavaş’a çok yakın durmuş ve bütün seçim gezilerinde Yavaş’ın yanından ayrılmamıştı. Fethi Yaşar’ın desteğini alıp alamayacağı da merak konusu.

Akdoğan’ın gençlik arasında çok tutulmasının da kendisi için sıkıntı oluşturabileceği konuşuluyor.

EMRE DOĞAN’IN ARKASINDA SELVİ KILIÇDAROĞLU VAR

Bir diğer aday Emre Doğan da, SHP kökenli genç bir avukat. Babası SHP Ankara’nın önde gelen isimlerinden ve Murat Karayalçın’a yakın bir isimdi. Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olması sonrası, Ankara 1. Bölge 7. sıradan milletvekili adayı gösterilmişti. Doğan’ın Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu’na yakın olduğu biliniyor. Doğan’ı destekleyen isimler arasında da, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba olduğu konuşuluyor. Kısa bir dönem CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevi yürüten Doğan da, Akdoğan gibi Genel Merkez’den onay bekliyor. Doğan’ın da Kılıçdaroğlu’nun hemşehrisi olması dikkat çekiyor.

Görünen o ki, Ayhan Yalçınkaya dışındaki kişilerin adaylıkları, Genel Merkez tarafından onay bekliyor. Onay almadıkları takdirde, üç kişinin de adaylıktan bir başka kişi lehine çekilebileceğine kesin gözüyle bakılıyor.