CHP içinde Babacan isyanı: ‘Bu CHP kadrolarına hakarettir’

featured
service

CHP içinde ayrı bir hareket olarak kurulan ‘CHP Ulusal Birlik Hareketi’ parti yönetiminin Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a ekonomi programı hazırlatmasına tepki gösterdi. Eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş tarafından yazılı açıklamada, ‘Ali Babacan’a ekonomik programı hazırlatmak CHP’nin tarihi misyonuna, kadrolarına hakarettir’ denildi.

VERYANSIN TV

CHP içerisinde yönetimden rahatsız olan ve parti içinde ayrı bir hareket kuran CHP Ulusal Birlik Hareketi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Ekonomik programımızı Ali Babacan hazırlıyor’ sözlerine ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.

Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin, tüzük, program ve ilkelerini ihlal etmede sınır tanımayan genel başkan, “Ekonomik programımızı Ali Babacan hazırlıyor” sözleriyle başında olduğu yönetimin varlık nedenini de ortadan kaldırmıştır.

Türkiye son 75 yıldır milli-yerli üretimden uzaklaştırılarak varlığını, dış borca bağımlı sürdürmeye mahkum edilen ekonomik sistemin sorunlarını yaşamaktadır. Yoktan var edilen Türkiye, 1923-1938 yılları arasında uyguladığı bütünsel politikalarla eğitim, sağlık, savunma, ulaştırma, enerji, sanayileşme, hukuk gibi alanlarda köklü devrimler yaptı; büyük sanayi ve finans kurumları oluşturdu.  Türkiye, bu 15 yıldaki %105 büyümeyi CHP’nin politikalarıyla gerçekleştirdi.

‘TÜRK EKONOMİSİNİ EMPERYALİZME TESLİM EDEN BABACAN VE DAVUTOĞLU’DUR’

Küresel güçlerin 1980’lerde estirdiği “özelleştirme” modasına uyarak bu milletin dişiyle, tırnağıyla yarattığı fabrikalar, kurumlar tek tek elden çıkarılarak Türkiye, ithalata bağımlı bir ülke haline getirildi. 2002’de iktidara gelen Ak Parti, bu politikaları daha da acımasızca uyguladı. Özel sektörümüz dahi sahip olduğu üretim kuruluşlarını yabancılara teslim etmek durumunda kaldı. Türk ekonomisini emperyalizme teslim eden politikaların Ekonomiden sorumlu Bakanı Sayın Ali Babacan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakanlarından biri Sayın Ahmet Davutoğlu’dur.

Sayın Babacan,  8,5 milyar dolarlık kredi uğruna 2003’te ABD Hazine Bakanıyla Dubai’de imzaladığı anlaşmayla, şartlar gerektirdiğinde ulusal güvenliği ve çıkarları için Türkiye’nin Kuzey Irak’a müdahale hakkından vaz geçen sözleşmeyi imzalamıştı. Kılıçdaroğlu’nun da yıllar sonra “ihanet sözleşmesi” (30.07.2010, Haber Türk) diye nitelendirdiği anlaşma, o günkü CHP yönetiminin sert muhalefeti üzerine TBMM’ne getirilemeyerek ortadan kaldırılmıştı.

Üniversiteden kalma alışkanlığı ile şimdi millet ittifakı liderlerine “vizyon dersi” veren Sayın Davutoğlu’nun “yeni Osmanlıcılık” vizyonuyla başımıza açtığı sorunlar daha onarılmış değildir. “Türkiye’nin gelmiş, geçmiş en çapsız Dışişleri Bakanıdır” değerlendirmesi Sayın Kılıçdaroğlu’nundur. (Sözcü,22.06.2013)  Başbakanlık ve ana muhalefet liderlikleri hakkındaki değerlendirmeleri de şöyledir:

“Kılıçdaroğlu bugünkü konuşmasında bana hitaben ‘Bana adam gibi cevap versin Başbakan’ demişti. Şimdi ben O’na diyorum ki, ‘adam olana adam gibi cevap verilir.’ Bu konuşmasından sonra ben O’nu adam sınıfından da saymıyorum; adam müsveddesi demeyi bile kendisine çok görüyorum.” (Hürriyet, 06.04.2016)

Türkiye’nin sorunlarına bütünsel kamucu politikalar üretmek, çözüm bulmak CHP’nin tarihsel sorumluluğudur. İktidarda uyguladıkları politikalara ancak bu gün “yanlıştı” diyebilenler, yarının kurtarıcısı olamaz. Parlamenter sisteme son verip Cumhurbaşkanlığı sistemini getirenler, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmeyi sağlayamaz.

‘CHP’NİN BİRİKİMİNE VE KADROLARINA HAKARETTİR’

Demokrasiyi Amerika’ya, ekonomiyi Ali Babacan’a, dışişlerini Davutoğlu’na, içişlerini Akşener’e, inanç ve düşünceyi Karamollaoğlu’na ihale eden anlayış, CHP’nin 100 yılı aşkın tarihine, birikimine, kadrolarına hakarettir. İstikşafi görüşmelerle Türkiye’yi aylarca oylayıp Ak Parti’yi tek başına iktidara getirenler, bugün de, oturma düzeniyle kamuoyunu meşgul etmektedirler. Emperyalizmin dayattığı ekonomik sisteme, politikalara, “kes-yapıştırıcı” kadrolarına “hayır” demeden,  Türkiye’de gerçek bir demokrasi, sanayileşme, kalkınma sağlanamaz.”

CHP içinde Babacan isyanı: ‘Bu CHP kadrolarına hakarettir’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 4 ay önce

  Aynen katılıyorum maden bunlar o kadar iyi size ne gerek var akıl tutulması yaşıyoruz 3 ncü ittifaka ihtiyaç var.

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Aslında CHP nin son 80 yılına gayet uygun hareketler bunlar…

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Ne guzel, sonunda CHP nin kurucusunun Mustafa Kemal oldugunu hatirlayip, davrananlar ortaya cikti. Devami gelsin de Ulke daha rahat nefes alsin dilerim.

  Cevapla
 4. 4 ay önce

  Doğru bir tepki. Gölde bir damla da olsa, iyi bir haber. Ama çok daha fazlası için de tepkiler gelecektir. Kongre ertelenmesi bir işe yaramayacak!

  Cevapla
 5. 4 ay önce

  Asil hakaret Kilcidaroglunun chp nin basinda olmasidir.

  Cevapla
 6. 4 ay önce

  pkk yı icine sindiren CHP seçmeni babacanida sindirir merak etmeyin. onemli olan hain olması gerisi hava cıva

  Cevapla
 7. 4 ay önce

  cok dogru da bu adı ustunde olan ulsal hareket nıye bır turlu baslamadı. onu anlamıyorum.

  Cevapla
 8. Bence Türkiye’ nin en büyük sorunlarından biri muhalefetin başı sorunudur…
  Seversinin sevmezsiniz ama Y.Öztürk’ ün bir sözü vardır “CHP kurtulmadıkça Türkiye kurtulmaz” diye..
  Ekmeleddinden başlayarak yaşanan olaylar bunun doğruluğunu gösteriyor..

  Cevapla
 9. 4 ay önce

  Hangi kadrolarına? Kalmayan kadroya mı? Şimdiye kadar neredelermiş bunlar geç kaldılar, göstermelik çıkışlar yaparak tabanı uyutmaktan başka bir amacı olmaz bu açıklamanın. CHP tabanını harekete geçirecek dışarıdan bir lidere ihtiyacı var, içerdekilerin böyle bir şey yapmaya niyetleri yok. Olanlar zaten uzaklaştırıldı…

  Cevapla
 10. 4 ay önce

  Bu beyler oldukça geç uyanmadılar mı? Hala ciddi bir tepki göstermiyorlar. Lafla peynir gemisi yürütmeye çalışıyorlar. Boş lafı bırakın icraata geçin artık. Devletin tüm ipleri elinde tuttuğu planlı bir ekonomik yapı, karma sistem, başarısını (Kapitalizmin rekabetçi dönemi, Sovyet Devrimi, Kemalist Devrim ve Çin) kanıtlamıştır. Şimdi; aklı başında, Solcular, Devrimciler, Sosyal Demokratlar, Kemalistler, gerçek Bozkurtlar, gerçek Milliyetçiler, Vatanseverler, Ülkücüler, vb. çok geniş bir vatansever cephe, ciddi taze bir hareket bekliyor, hasretle, şevkle, hırsla bekliyor. Eskinin yıpranmış, dejenere olmuş siyasetçileri ile bu iş olmaz. Eli ayağı, geçmişi temiz popüler insanlar ile acilen bir cephe oluşturulmalıdır. Bu konuda Veryansın çevresine çok iş düşüyor, artık bu konuda da elini taşın altına koymalıdır.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!