CHP Menemen Belediyesi'ni kaybetti... İl Başkanı tepkilerin odağında

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır Menemen’de yapılan kuranın ardından AKP'li Aydın Pehlivan’ın başkanvekili olmasıyla ilgili yürütülen süreçte hataların olduğunu söyledi. Bayır, “Hep söylüyorum. Partinin hafızası yok. Burada herkesin günahı var” dedi. Bayır, “İl Başkanı Deniz Yücel’in bilgisi ve donanımı da ancak bu kadarına yetti” ifadelerini kullandı.

CHP Menemen Belediyesi'ni kaybetti... İl Başkanı tepkilerin odağında
CHP Menemen Belediyesi'ni kaybetti... İl Başkanı tepkilerin odağında

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından yapılan başkanvekili seçiminde sayı olarak fazla olmasına rağmen Millet İttifakı’nın fire vermesiyle başlayan süreç kura çekimiyle noktalandı. Kurada, CHP’li Deniz Karakurt ile AKP'li Aydın Pehlivan yarıştı. Süreci ve yargıdaki boyutu tartışmalara neden olan seçimde kuradan Pehlivan çıkıncı, yerel seçimde CHP’nin kazandığı başkanlık AKP’ye geçmiş oldu.

Partililer ve birçok kişi Menemen’de yaşanan sürecin iyi yönetilemediğini belirtti. Birçok isim aday belirleme dahil bazı nedenlerden dolayı İl Başkanı Deniz Yücel’e fatura çıkarttı. Partide görev almış eski yeni birçok kişi de fire veren ve AKP'nin adayına oy veren meclis üyelerinin tespit edilmesini ardından da ihraç edilmesini istedi.  Yine, meclis üyelerinin listelere yazılması sırasında verilen kararların sorgulanması gerektiğinin de altı çizildi.

Partide il başkanlığı da yapan Milletvekili Tacettin Bayır, “Parti kendi hafızasını tutmadığı zaman başarılı olamaz. Hep söylüyorum, partinin hafızası yok. Orada belediye başkanını kim atadı, kim dayattı, kim kefil oldu. Meclis üyelerini kim yazdı? Bunların iyi bakılması lazım. Gelinen sonuçta herkesin günahı var” dedi.

İzmir’in 30 ilçesinde yerel seçim öncesi durum analizi yapan bir rapor hazırladığını anlatan Bayır, “Ben ömrünün 60 yılını İzmir’de geçirmiş, 40 yılını ticarete vermiş, 37 yıl da aktif siyaset yapan birisiyim. Raporu verdiğimde hiç kimse ‘bu kişi il başkanlığı yaptı, bakalım’ demedi. Eminim ki sümen altı edildi. Meclis üyeleri, belediye başkan adayları, il başkanları, milletvekilleri ön seçimle belirlenmelidir. Eğer bu olsaydı biz bunu yaşamazdık. Ama bu işlerde ‘bana yakın mı, biat eder mi, dediğimi yapar mı, kontrol edebilir miyim’ diye bakılıyor. Menemen’de bu duruma önce halk izin vermezdi” diye konuştu.

Parti yetkililerini İzmir’e geldiğinde defalarca uyardığını anlatan Bayır, geçmişte Çiğli’de yaşanan olayın aynısının yaşanmaması için konuşmalar yaptığını söyledi. Bayır, “Çiğli’de belediye başkanımız vefat edince yerine partinin grup kararıyla aday gösterdiği isim yerine başkası seçildi. Orada da AKP’nin oylarıyla belediye başkanı belirlendi. Bu durumun olmaması için Menemen’de adam adama markaj yapılmalıydı. Bunu kimse yapmadı, görmezden gelindi” dedi.

İl Başkanı Deniz Yücel için, “bu kadar” diyen Milletvekili Bayır, “Bu saatten sonra birilerine fatura kesip ihraç listesi hazırlamak doğru değil. Bu yapılmamalıdır. İl Başkanının da bilgisi ancak bu kadar. Ben 28 yıllık siyasetçiyken il başkanı olmuş birisiyim. Deneyim, tecrübe, bilgi birikimi çok önemlidir. Şimdi bir dönem meclis üyesi olan bir sonraki döneme il başkanı oluyor, milletvekili yazılıyor” ifadelerini kullandı. 

SERTEL'DEN TEPKİ: PARTİ İÇİNDE DEMOKRASİ OLMAMASININ HATASI

CHP Milletvekili Atilla Sertel’den de partisine eleştiri geldi.

Sertel, “Demokrasi ve sandık esas olsaydı bu sorun bu noktaya gelmezdi. Partinin yaşadığı her yerde üyenin bir hafızası var. Ne yazık ki bu hayata geçmedi. Üyeye kimse bir şey sormadı. Bu konuda atama rezaleti yaşandı. Durum, olayları bu noktaya getirdi.  Topyekün bir hata varsa parti içinde demokrasi olmamasının hatasıdır. Üyeye karşı sorumlu olan belediye başkanı ve meclis üyesi bu kusurları işlemezdi. Biz belediyelerde de atama sistemini bitirmeliyiz” dedi.

Sonuca gelinen yolculuk için, “Kim isimlere kefil olduysa sorumlu da o olur” diyen Milletvekili Sertel, “ Ben partide genel başkan, MYK üyesi ya da yetkili olsam atama konusunda tercihte bulunmam. Hakkı elimde göremem. Çünkü bir sorun olduğunda sorumluluğu üstlenirsin. Bu sıkıntıyı kim üstleniyor? Kimse üstlenmiyor? Sistemi kim savunuyorsa onlar sorumludur, üstlenmelidir.  Gelinen durum itibariyle ben yerel seçimde kimseye ‘şu meclis üyesi olsun, olmasın’ demedim. Makam sahipleri özeleştiri yapması lazım. Özeleştiri bizde önemli bir mekanizmadır. Kim kusura varsa çıksın, söylesin” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADAN DA TEPKİ

CHP İl Başkanı Deniz Yücel'e sosyal medyadan da tepki gösterilerek istifa çağrısı yapıldı.