CHP yönetimi İmamoğlu'na 'gezme' mi dedi? '100 bin imzayla adaylık' iddiası

Ekrem İmamoğlu'nun yurt gezilerinden CHP merkezinin rahatsız olduğunu öne süren Şebnem Bursalı, İmamoğlu ekibinin ise 'Aday gösterilmezse 100 bin imzayla aday olacak' mesajı verdiğini öne sürdü.

CHP yönetimi İmamoğlu'na 'gezme' mi dedi? '100 bin imzayla adaylık' iddiası

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında “adaylık yarışı” sürdüğünü iddia eden Sabah yazarı Şebnem Bursalı, İmamoğlu'nun yurt gezilerinin CHP yönetiminde rahatsızlık yarattığını öne sürdü.

Bursalı bir adım daha ileri giderek, İmamoğlu ziyareti öncesi CHP merkezinin Diyarbakır il teşkilatına “karşılamayın” talimatı verdiğini öne sürdü. Geçen haftalarda CHP'i belediye başkanlarının İstanbul toplantısında İmamoğlu ekibinin "Eğer CHP Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan etmezse 100 bin imza toplayıp aday olacağız" mesajı verdiğini iddia etti.

Bursalı'nın yazısının satırbaşları şöyle:

"Belediye Başkanı seçildiğinden bu yana İstanbul'dan çok Anadolu yollarında, il il dolaşan Ekrem İmamoğlu'nun son olarak doğuyu kapsayan ziyaretleri de CHP içinde artık rahatsızlığı gün yüzüne çıkardı.

CHP İl Başkanının karşılamadığı Diyarbakır'dan önce Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un teşkilatlara talimat verdiği ve hatta İmamoğlu'na gezinin iptali için uyarı gönderdiği de biliniyor.

Önümüzdeki günlerde bu gezinin ve verilen mesajların yankılarını, yansımalarını daha çok tartışacağımız kesin. 29 Eylül'de İstanbul'daki Tarım Zirvesi öncesinde bu zirveye katılacak tüm CHP'li Belediye Başkanlarına bir gün erken gelmeleri davetini yapan ve gelen bütün CHP'li Başkanlara iki buçuk yıl içinde neler yaptığını anlatan tanıtımlar düzenleyen İmamoğlu'nun bu tavrı bir ay önce de rahatsızlık yaratmıştı.

Sadece Genel Merkez yönetimi değil, başkanlar da İmamoğlu'nun bir Belediye Başkanı gibi değil, Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı adayı olarak bu çalışmaları gerçekleştirdiği yorumunu yaptılar. Ve; aynı toplantıda İmamoğlu'nun ekibi gelen başkanlara ve ekiplerine "Eğer CHP Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan etmezse 100 bin imza toplayıp aday olacağız" mesajı da açık açık verilmişti. Bir aydır fısıltıyla konuşulan bu konu, İmamoğlu'nun Genel Merkez'in 'gitme' talimatına rağmen yaptığı Elazığ ve Diyarbakır gezisi ve mesajlarının ardından artık iyice su yüzüne çıktı."