CHP'de Canan Kaftancıoğlu'na sahip çıkan iki il başkanı

Atatürk diyemeyen Canan Kaftancıoğlu'na tepki yağarken CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel Kaftancıoğlu'na yönelik eleştirilere tepki gösterdiler.

CHP'de Canan Kaftancıoğlu'na sahip çıkan iki il başkanı

CHP’de 10 Aralıkçıların cesur adımları ile biriken enerji önceki gün patladı. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, katıldığı bir programda yaptığı konuşmada Atatürk yerine ‘Gazi Mustafa Kemal’ ifadelerini kullanması dikkat çekti. Neden ‘Atatürk’ demediği sorulunca da “Kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için Atatürk yerine Gazi Mustafa Kemal demeyi tercih ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Kaftancıoğlu'na birçok CHP'liden tepki yağdı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu sessiz kalırken iki il başkanı Kaftancıoğlu'na sahip çıktı.

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, “Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanımızdır. İleriye bakan, aklı, bilimi ve devrimciliği öne çıkaran kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü sahiplenmektedir, sahiplenmeye de devam edecektir. Kendisine kamuoyu önünde gereksiz eleştirilerde bulunulması doğru değildir, partimizi yıpratmaya kadar giden bu konuyla ilgili tüm partililerimi sukunete ve duyarlılığa davet ediyorum..”
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Twitter’da peş peşe yapılan paylaşımlar üzerine İzmir milletvekillerine mesaj gönderdi. Yücel, “Bu konuların konuşulacağı yerler basın ve sosyal medya değil, partimizin yetkili kurullarıdır” ifadelerini kullandı. İzmir milletvekillerinin, Yücel’in bu yaklaşımına tepki gösterdiği öğrenildi.