CHP’de İlhan Kesici krizi

Ekrem İmamoğlu'nun İBB adına satın aldığı Fatih Sultan Mehmet tablosunun sahte olduğunu iddia eden CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici'ye parti içinden sert tepkiler geldi.

CHP’de İlhan Kesici krizi

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, katıldığı bir televizyon programda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İBB adına aldığı Fatih Sultan Mehmet tablosuyla ilgili ilginç açıklamalarda bulunmuştu.

Geçen hafta müzayede evi payı ile birlikte 935 bin 250 sterline satın alınan portresinin sahte olduğunu iddia eden Kesici, “Ekrem İmamoğlu’nun aldığı Fatih tablosu sahtedir. Gerçekmiş gibi reklamını yapmaları çok ayıp. Kendi belediyemiz çok ayıp” demişti.

Kesici’nin açıklamaları CHP içinde tartışma yarattı.

CHP Parti Meclisi üyesi Gökhan Günaydın da sosyal medya hesabından “Konuşan “seçilmiş”in, AKP yönetimindeyken İBB iştiraklerinin Kut’ül Amare dizisine 22 milyon 750 bin TL sponsor olmasını eleştiren sözlerine tanık olan var mı..” diyerek tepki gösterdi.

CHP’li Eren Erdem de isim vermeden Kesici’yi eleştirdi. Erdem, “Kimse kızmasın, gücenmesin! Kendi “kişisel ajandası” ve hayalleri kapsamında,Televizyonlara çıkıp Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanlarına laf sokmaya çalışan kimi “partililerimiz” yanlış yoldadır! Durdukları yer;AKP ile aynı mevzidir! Böyle saçmalıklara girmeyin!” ifadelerini kullandı.

CHP’ye yakınlığıyla bilinen Sözcü yazarı Uğur Dündar da Kesici’yi trole benzeterek şu ifadeleri kullandı:“Bu konuşmayı yapan kişinin ilk anda Sn.İlhan Kesici’nin taklidini yapan bir trol olabileceğini düşündüm. Sotheby’s ve Christies’deki uzmanları güldüreceğinden hiç kuşku duymadığım sözlerin bizzat İlhan Kesici tarafından dile getirildiğini fark ettiğimde de onun adına çok üzüldüm!”

NEDEN ŞİMDİ?

İlhan Kesici’nin ani çıkışı siyaset kulislerini de hareketlendirdi. Merkez sağ kökenden gelen Kesici’nin çıkışı “Yeni bir oluşumun sesi mi?” sorularını gündeme getirdi?