CHP’de ‘istifa’ tartışması büyüyor… Yarkadaş: Elimde bilgiler var

featured

CHP’li Barış Yarkadaş ile CHP İstanbul İl Başkanlığı arasında ‘istifa’ polemiği sürüyor. İl Başkanlığı, üye sayısının azaldığı iddialarını reddederken Yarkadaş “Elimde her şeyin belgesi var, genel merkez ihtiyaç duyarsa takdim ederim. Sadece 2019’da 11 bin istifa var.” dedi.

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, bir televizyon programında “Partimiz CHP’den binlerce kişi istifa etti. Bu istifaları durduracak bir adım atılmalı. İstifa eden kişiler aranıp sorulmalı ve istifalar engellenmeli” demişti.

CHP İstanbul İl Başkanlığı ise iddialara ilişkin bir açıklama yapmıştı. Açıklamada “İddialar gerçeği yansıtmıyor, istifa eden de var, üye olan da… Üye olanların sayısı daha fazla” ifadesi kullanıldı. 

Yarkadaş’tan ise açıklamaya yanıt gecikmedi. Sadece 2019’da 11 bin istifanın yaşandığı dile getirildi. Açıklama şu şekilde: 

CHP İstanbul İl Başkanlığı, az önce yaptığı açıklamada, Salı gecesi HALK TV’de katıldığım programda yaptığım açıklamaya atfen, “Partimizde olduğu söylenen istifalar gerçeği yansıtmamaktadır” demiş ve ortaya koyduğum gerçeği inkar etme yolunu seçmiştir.

Üyesi olmaktan ve hizmet vermekten onur duyduğum partimle polemiğe girmek niyetinde değilim.

Ancak, partimiz CHP’de yaşanan ve müdahale edilmesi amacıyla dile getirdiğim “Üyelerimiz istifa ediyor. Bunun önüne geçilecek adımlar atılsın” yönündeki uyarımın muhataplarınca doğru algılanamadığı ve dolayısıyla doğru bir değerlendirme yapılmadığını üzülerek görüyorum.

CHP’den bir kişi bile istifa ediyorsa, bunun sebebi araştırılmalı, o kişi aranarak şikayeti öğrenilmelidir. Bunu söyledim, yine söylüyorum. Çünkü partileri ayakta tutanlar insanlardır.

Mevcut yönetim ise beni yalanlamaya çalıştığı ama bunu başaramadığı açıklamasında “Şu kadar kişi istifa etti ama ondan daha fazlası da üye oldu” diyor.

Belli ki; istifa edenlere sadece “sayı” olarak bakılıyor ve üyelerin sayısı “bilanço” mantığıyla açıklanmaya çalışılıyor.

Açıklamadaki çelişkilere ve hiçbir gerçekliği bulunmayan ithamlara yanıt vererek zaman kaybetmeyeceğim. “İstifa iddiaları doğru değil. İstifa edenlerin yerine daha çok üye yaptık” sözü zaten yoruma gerek bırakmıyor. Çelişki, kendisini aynı paragrafta ortaya koyuyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığı yalanlama gayretine girişmek yerine, son yıllarda istifa edenlerin sayısı ile istifa eden üyelerimizden kaçıyla irtibat kurduğu ve geri dönmeleri için herhangi bir girişimde bulunup bulunmadığını açıklamalıdır. Benim eleştirim bunun yapılmamasınadır.

Elimde hangi yıl kaç kişinin hangi ilçeden istifa ettiğine dair ayrıntılı bilgiler var.

Bunu YASAL HAKKIMI kullanarak ilgili kurumlardan aldım. “Türkiye’deki siyasi partilerin üye yapısı ve hareketliliği” adlı bir kitap çalışmam için ilgili kurumlara başvurdum.

Karşıma şu çıktı:

CHP İstanbul’dan sadece 2019 yılında istifa edenlerin sayısı 10.987…
Kadıköy’den istifa edenlerin sayısı 400’e yakın.

Bırakın bir yılda on bin kişinin istifa etmesini, on kişi bile istifa etse bu bir işarettir. Partili olma sorumluluğumla bu tehlikeye dikkat çekmek ve partimi uyarmak istedim.

Elimdeki tüm verileri açıklayarak emektar partililerimizi üzmek ve bu tartışmayı uzatmak istemiyorum. Genel merkezimiz ihtiyaç duyduğu takdirde kendilerine güncel üye tablosunu takdim edebilirim.

Kamuoyuna ve Atatürk’ün partisine gönülden bağlı olanlara saygıyla…

CHP’de ‘istifa’ tartışması büyüyor… Yarkadaş: Elimde bilgiler var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  Sayın yarkadaş hiç uğraşmayın çünkü zaten plan böyle, chp yi pkk lılar ile doldurup milletten soğutup akp nin devamlı kazanmasını sağlamak.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Yarkadas bu zamana kadar kilicdaroglu nun eteginin altinda kalman hata. Rezilsiniz. Atatürküde pis amaclariniza alet ediyorsunuz. Parti partilikten cikti adeta dhkp c nin pkk nin kamp alanina dönüstü. Tüm dünya gördü bir siz gerizekalilar göremediniz. Su anki yönetimin tamaminin delegeler dahil olmaka üzere görevden el cektirilip gercek Atatürkcü ilerici aydin temiz insanlar gelmelidir. Bu diktatör bozuntusu Kilicdaroglu var gücüyle Tayyibe calisiyor. Herkes olanin bitenin farkinda sizin disinizda. Bir de adamim diye cikar konusursunuz. Ne yaptiginizdan haberiniz yok. 11 bin kisi ayrlimissa demek ki chp ye üye kafasi calisan insanlar varmis.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Ve Atatürk’süz kalan, hatta sinsice Atatürk düşmanlığını kurumsallaştıran CHP infilak ediyor!!! Vatana millete hayırlı olsun! Tıpış tıpışçı taban ders çıkarır mı bilmem, ama AKP’yi bu CHP – İyi Parti – HDP – Saadet saçmalıklarıyla kimse indiremezdi yerinden.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  kaftancığlu zihniyeti yüzler vuruluyor..
  ATATÜRK süz y-chp yi içimize sindirmemiz mümkün değil.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!