CHP’de kongre tartışması bitmiyor… ‘Kariyerimi bitirdim’

CHP’nin İstanbul Kadın Kolları başkan adayı Aysun Kılıçaslan Soku, koronavirüs önlemleri kapsamında dünkü kongreye erteleme istediğini, kabul edilmeyince de adaylıktan çekildiğini duyurdu. Doktor olan İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun kongreyi iptal etmemesi ise büyük tepki topladı.

CHP’de kongre tartışması bitmiyor… ‘Kariyerimi bitirdim’

Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirler alınırken, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, kadın kongresinden vazgeçmedi. Sosyal medyada “tokalaşmıyoruz” kampanyası yürüten Kaftancıoğlu, dünkü kongrede gelene geçene sarıldı. Uyarıları rağmen iptal edilmeyen kongre tepki çekti.

Türkiye’de koronavirüs tehlikesine karşı geniş katılımlı toplantılar bir bir iptal edilirken dün CHP İstanbul Kadın Kolları Kongresi yapıldı.

Başkan adayı Aysun Kılıçaslan Soku da kongreye erteleme istediği öne sürüldü. Ancak kabul edilmeyince adaylıktan çekildiğini kongreden bir gün önce duyurdu. Soku’nun duyurusunda “15 Mart 2020 pazar günü, halen koronavirüs açısından yüksek risk taşıyan bir tarihte gerçekleştirilecek olan 14. CHP İstanbul İl Kadın Kolu Kongresindeki başkan adaylığımdan kamu sağlığı adına, önce insan önce sağlık diyerek çekildiğimi saygıyla duyururum. Benim başkanlık adaylığım, örgütümüzden daha kıymetli değildir” ifadelerini kullandığı bildirildi

Soku’nun adaylıktan çekilmesi üzerine CHP İstanbul Kadın Kolları’nın şimdiki başkanı Yeşim Ağırman Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapılan kongreye tek aday olarak katıldı.

EĞER ÇEKİLMESEYDİM…

Doktor olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun kongreyi iptal etmemesine tepki yağarken Aysun Kılıçaslan Soku, adaylıktan çekilmesinin ardından Hürriyet’e şöyle konuştu:

“39 ilçeden gelecek kadın delegelerimizle böyle bir toplantının yapılmasının risk olduğunu düşündüm. Ben çekilmeseydim, salonda 310 kadın delege, 2 kadın aday ve 1 il başkanı ile sandık ve kapı görevlileri olacaktı. Ayrıca koridorda ve salonun önünde bekleyecek arkadaşlar vardı. 2 adaylı bir seçimde, nereden bakarsanız 400 kişilik kalabalık olacaktı. Yani ailelerimizin, evlatlarımızın sağlığının korunması için birinin fedakarlık yapması gerekiyordu. Ben olmadığım için ne kadar az sayıda kişi katılırsa, o kadar az tehlike olur diye düşündüm. Kendi siyasi kariyerimi geriye atıp, oraya gidecek kadınlarımızın, annelerimizin, evlatlarımızın sağlığını ön plana aldım. Belki siyasi kariyerimi bitirdim ama yine olsa bu kararı verirdim.”