CHP'de mektup olayının perde arkası... Film nerede koptu?

CHP yönetimine sert bir mektup yayınlayan iki CHP milletvekilinin 10 Aralık tarihini seçmesi manidar. Muharrem İnce ile de temasları var.

CHP'de mektup olayının perde arkası... Film nerede koptu?

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile Karabük milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, CHP yönetimine yazdıkları sert bir mektupla uyarılarda bulunmuşlardı. İki milletvekiline Yalova milletvekili Özcan Özel’in de destek verdiği biliniyor.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde mektup olayını ve bundan sonrasını Mehmet Ali Çelebiye sordu.

Selvi'nin yazısının satır başları şöyle:

"Çelebi ve Aksoy’un mektubu, 10 Aralık 2020 tarihini taşıyor. Belli ki 10 Aralık tarihi özel olarak seçilmiş.

İki milletvekili kendilerini, ‘29 Ekim Gücü’ olarak isimlendiriyorlar. Mehmet Ali Çelebi’nin Ergenekon sürecinde 41 ay tutuklu yargılandığını hatırlatırsam, neden 29 Ekim’i referans aldıkları daha iyi anlaşılır.

Peki 10 Aralık rahatsızlığı ne?

Burhan Şenatalar ve Süleyman Çelebi’nin sözcülüğünü yaptığı 10 Aralık Hareketi, CHP’nin kapatılıp vakfa dönüştürülmesini, solda yeni bir parti kurulmasını savunan, “ikinci Cumhuriyetçi” çizgiye yakın isimlerden oluşuyordu.

CHP yönetiminde Oğuz Kaan Salıcı ve Canan Kaftancıoğlu ‘10 Aralıkçı’ olarak biliniyorlar.

CHP’de kendini Atatürkçü ve Cumhuriyetçi olarak tanımlayan isimler partinin son dönemde 10 Aralıkçıların çizgisine çekildiği kaygısını taşıyor.

GÜL, DOSTLAR VE HDP UYARISI

CHP milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Avni Aksoy’un mektubunda CHP’nin kurucu değerleri ile CHP’nin mevcut politikalarına esaslı itirazlar getiriliyor.

Abdullah Gül rahatsızlığı: CHP, FETÖ işgaline nezaret eden Abdullah Gül ve türevlerine, onların etki alanlarına mahkûm değildir.

‘Dostlar’ uyarısı:

CHP diğer partileri besleyen bir siyasi sebil olmamalıdır. Sürekli ‘dostları’ öne çıkarmak, Cumhuriyet’i kuran partinin kendi değerleriyle ve mücadelesiyle iktidara gelme şansının olmadığı algısını güçlendirmektedir.

HDP ile ittifaka tepki: Kürt kökenli vatandaşlarımıza terörle arasına mesafe koymayan HDP’li siyasi elitler üzerinden gitmeyi kabul etmiyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NUN İLGİSİZLİĞİ

Bugün tam 1 ayını dolduran mektubun altında imzası bulunan İzmir milletvekili Çelebi’yi aradım, CHP yönetiminin bir adım atıp atmadığını sordum.

Çelebi, hiçbir gelişme olmadığını söyledi.

Sadece CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Genel merkezimizin milletvekilleriyle mektuplaşarak haberleşme gibi bir geleneği yok” demekle yetindi.

'29 EKİM GÜCÜ'

Çelebi ve Aksoy’un mektubunda bu sorunun yanıtı yer alıyor.

“2020 kurultayı, bu marjinal 2. Cumhuriyetçi unsurların oyun alanı haline getirilmiş, 29 Ekim ruhu 10 Aralık zihniyetinin hedefi olmuştur” deniliyor.

CHP kurultayından sonra üç milletvekili, 10 Ağustos’ta Anıtkabir’e çıkarak, ‘29 Ekim Gücü’nü oluşturuyorlar.

Ekim ayında CHP’ye veda turlarına başlıyorlar. Ancak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in çabasıyla Kılıçdaroğlu ile bir araya gelip, sıkıntılarını paylaşıyorlar. “Bu durum böyle devam ederse müsaade isteriz” diyorlar..."

İşte tartışma yaratn o mektup...