CHP'de 'onursal koordinatör' krizi büyüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun eşi “onursal koordinatör” olarak kart bastıran Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’yı uyardıklarını söyledi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de olayla ilgili yaptığı açıklamada, “En kısa sürede bu yanlıştan dönülecektir” dedi.

CHP'de 'onursal koordinatör' krizi büyüyor

İzmir'de Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın eşi Deniz Arda’nın adına bastırılan “onursal koordinatör” ünvanlı kartvizit krizi büyüyor. Arda’nın, “eşim maaş almıyor, 3-4 yabancı dil biliyor, bana destek oluyor” savunması sonrası olay Türkiye gündemine taşındı. Birçok isim tepki gösterirken CHP de harekete geçti.

'GEREKLİ İKAZI YAPTIK'

Egedesonsöz’ün aktardığına göre, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Başkan Arda’yı uyardıklarını söyledi. Torun, “Belediye başkanının eşi fahri olarak projelere destek olabilir, başkana yardımcı olabilir. Zaten onun görevi fahridir. Ama bir kart bastırması, belediyenin logosunu kullanması, imkanlarından yararlanarak belediyede çalışması doğru değildir. Bu kabul edilemez. Kendisini uyardık. Gerekli ikazı yaptık” dedi.

CHP İzmir il başkanlığı da Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’yı il başkanlığına çağırmış, CHP il başkan yardımcılarından oluşan bir komisyon Arda’yı dinlemiş ve yaşanan olayla ilgili inceleme başlatılmıştı.

İL BAŞKANI: GELEN TEPKİLER HAKLI, BU YANLIŞTAN DÖNÜLECEKTİR

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel başlatılan incelemenin ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Gaziemir belediyesinde, belediye başkanımızın eşini herhangi bir göreve veya makama ataması, eşi liyakat sahibi olsa ve belediyeden elde ettiği maddi bir kazancı olmasa bile, kesinlikle kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Yücel açıklamasında şunları söyledi:

“Bizler bu ülkenin AKP iktidarı süresince yaşadığı en büyük sorunların liyakatsizlik ve eş-dost ilişkileriyle ülkenin yönetilmeye çalışılması olduğunu her platformda söyledik. Tıpkı Cumhurbaşkanı’nın kendi kızını çok yüksek maaşla kendine danışman yapması, damadını ekonomiden hiç anlamadığı halde ekonomi bakanı yapması, üniversitelere ve devlet kurumlarına eş-dost-yandaş atamalarının normalleştirilmeye çalışılması, aile dostlarına devlet ihalelerinin verilmesi, devlet kurumlarının yönetim kurullarına işi bilen kişilerin değil de AKP’ye yakın olan kişilerin atanmasının yanlış olduğunu söylediğimiz gibi…!

“Bu konularda böylesine ilkeli ve AKP’nin tam karşıtı bir duruş sergileyen partimizin, kendi belediyemizde gerçekleşen benzer bir olayı kabullenmesi, onaylaması veya savunması elbette mümkün değildir. Gaziemir belediyesinde belediye başkanımızın eşini herhangi bir göreve veya makama ataması, eşi liyakat olarak uygun olsa ve belediyeden elde ettiği maddi bir kazancı olmasa bile, kesinlikle kabul edilemez ve yanlıştır. Bu konuda İzmirlilerden ve halkımızdan gelen tepkilere hak veriyor ve bu durumum düzeltilmesi için çalıştığımızın bilinmesini istiyorum. En kısa sürede bu yanlıştan dönülecektir."

NE OLMUŞTU?

CHP Gaziemir Başkanı Halil Arda'nın eşi Deniz Arda, belediyenin ismi ve logosuyla bastırdığı kartvizitte 'Onursal Koordinatör - Dış İlişkiler Ofisi' sıfatını kullandığı görülmüştü. Bu olay sosyal medyada tepkilere neden olmuştu.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise yaptığı açıklamada, sosyal medya hesaplarında paylaşılan söz konusu kartvizitin son derece doğal olduğunu savunarak ““Eşim en büyük destekçim. Gönüllü olarak belediyede siyasi danışmanım olarak çalışıyor. Avrupa'yı çok iyi tanıyor. Almanya'da doktorasını yapıyor. Hem yol göstericim hem de Avrupa Birliği projelerinde danışmanımız… Onun için vız gelir tırıs gider!” ifadelerini kullanmıştı.