CHP'den bir 'Antalyalılar partisi' mi çıkacak?

Dünkü köşesinden "Antalya kökenli bir parti kurulursa şaşırmayın” diyen Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, bugün yeni ayrıntılar verdi.

CHP'den bir 'Antalyalılar partisi' mi çıkacak?

CHP'de küskünlerin nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili her gün yeni senaryolar orataya atılıyor. Bir yenisini Hürriyet yazarı Yalçın Bayer ortaya attı.

Bayer'in yazısının satır başları şöyle:

"Dün iki cümle bahsettiğimiz, adını vermediğimiz‚ ‘Antalya kökenli parti’ hikâyesi bir anda ortalığa düştü. ‘Heyecan’ ötesinde ‘kızgınlık’ da yarattı. İttifakın lokomotifi CHP, nereye gidiyor, ne yapıyor soruları öne çıkmaya başladı...

Asıl vurgulamak istediğimiz, CHP seçmenden küçük kopuşlara dikkat çekmek. ‘Seçmen yapısındaki bu olumsuz kopuşu’ değerlendirmek gerekiyor. Kılıçdaroğlu’nu yakından tanıyanlar diyor ki:

“Partide barış yaparak herkesi büyük bir amacın şemsiyesi altında niye toplamıyor?”

İttifaka ödün veriyor gibi görünüyor ama duyarlı kesimin Cumhuriyet ve Atatürk hassasiyeti, temel ilkelerden uzaklaşılıyor gibi bir tablonun ortaya çıkması sorun. Bazı şeyler de “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” ile olmuyor.

İktidar kanadında CHP’nin Kemalist kanadı gıdıklanıyor, ağır eleştiriler yapılıyor. Kemal Bey’in etrafında ‘adam’ kalmadı, nasıl bir genel başkan olduğu sorgulanmaya başladı.

CHP’den yeni bir parti mi doğdurulmak isteniyor? Evet, dışarıda ‘üflenen’lere göre böyle.

Partinin kurucuları olarak Yılmaz Ateş, Mehmet Sevigen, Algan Hacaloğlu, Mustafa Özyürek’in isimleri gündeme getiriliyor. Onur Öymen ve Şahin Mengü’nün adını fısıldayanlar da var.

İsmi ‘Halk Parti’ olacakmış...

Baykal’ın kızı da genel başkan olacakmış.

En önemlisi, dışarda Baykal’ın bir görüşü ve beyanı geçmiyor.

Muharrem İnce de gelebilir mi?

CHP’nin ‘ağır’ bir abisi “Baykal’ın bir beyanı yoksa bu işin bir ciddiyeti olamaz” diyor.

Özet mi: Bu bir ittifak partisi olabilir, arkasında şimdiden ‘kontenjan’ hesabı vardır."