CHP’den ihraç edilen Öztürk Yılmaz parti kuruyor

CHP'den ihraç edilen Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, siyasi parti kurma çalışması başlattı. Yılmaz, 22 Eylül'de 'Hepimiz Buradayız' sloganıyla Ankara'da ilk siyasi parti oluşumlarının ilk toplantısını yapacaklarını duyurdu.

CHP’den ihraç edilen Öztürk Yılmaz parti kuruyor

CHP’den ihraç edilen Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, siyasi parti kurma çalışması başlattı. Yılmaz, 22 Eylül’de “Hepimiz Buradayız” sloganıyla Ankara’da ilk siyasi parti oluşumlarının ilk toplantısını yapacaklarını duyurdu.

Yılmaz, “Türkçe ezan” çıkışı ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirileri nedeniyle 20 Kasım 2018’de CHP’den ihraç edilmişti.

ÖZTÜRK YILMAZ KİMDİR?

Öztürk Yılmaz 19 Eylül 1970, Ardahan’da doğdu. Ardahan Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra 1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığı’nda sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya Daireleri’nde Daire Başkanı, daha sonra da Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı’nda Daire Başkanı olarak görev yaptı. Avrupa Birliği’nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) master yaptı. Yurtdışında ise sırasıyla Kırgızistan Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’nde Müsteşar olarak görev yaptı. 15 Temmuz 2013 tarihinde Türkiye’nin Musul Başkonsolosu olarak atandı. 11 Haziran 2014 tarihinde IŞİD tarafından Musul Başkonsolosluğu’na yapılan baskın sonrası 43 kişiyle birlikte 101 gün boyunca alıkonuldu. 20 Eylül 2014 tarihinde 43 personeli ile birlikte serbest bırakıldı. 2 Temmuz 2015 tarihinde Büyükelçiler Kararnamesi ile Türkiye’nin Tacikistan Büyükelçisi olarak atandı. 3 Eylül 2015 tarihinde bu görevinden istifa ederek 26. dönem TBMM seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ardahan 1. sıra milletvekili adayı oldu. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 26. Dönem Ardahan milletvekili seçildi.