CHP’den ‘ittifak’ açıklaması… ‘Garantisi yok’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Millet İttifakı'na ilişkin yaptığı değerlendirmede 'İttifakların bir sonraki seçimde aynı kombinasyonda seçime gireceğinin garanti yok. Bakın AK Parti ikiz doğum yaptı. İki tane yeni parti var' ifadelerini kullandı.

CHP’den ‘ittifak’ açıklaması… ‘Garantisi yok’

CHP Grup Başkanvekili Altay, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı konuşmada kendisini, ekonomiyi ve gidişatı eleştiren herkesi “faşist zihniyet uzantısı” olarak nitelendirdiğini söyleyen Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer Erdoğan bir faşist zihniyet arıyorsa şuna baksın: Bir ülkede yargıçlar karar vermeden önce ‘acaba bu karar Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdırır mı, hiddetlendirir mi, öfkelenir mi?’ diye düşünerek karar vermek durumuna gelmişse işte orada faşist zihniyet vardır. Bir ilin bütününde valiler ve kaymakamlar AK Parti milletvekillerinden daha fazla köyde, kasabada parti propagandası yapıyorsa işte Erdoğan, orada faşist zihniyet vardır.

Şu edepsizliğe bakın ya telekonferansla devletin valisi, AK Parti’nin o ilin il başkanı ve diğer bütün ilçe başkanlarıyla toplantı yapıyor. Erdoğan, faşist zihniyet işte orada. Perişan, yerle yeksan etmiş olsanız, demokrasimiz her şeye rağmen kanıyor olsa da var diyoruz. Senin valin, AK Parti ilçe başkanlıyla oturup Diyarbakır’ın bilmem hangi ilinin, hangi içesinin Kovid-19 ile mücadele programıyla ilgili sadece onlara bilgi veremez. O ilde başka partilerde var. Bu da bir demokrasi ayıbıdır. İşte bir faşist zihniyet aranıyorsa burada alası vardır.”

‘TÜRKİYE’NİN DARBE GÜNDEMİ YOK’

Gazeteci, yazar ve siyasetçilerin bir yılı aşkın süre iddianame hazırlanmadan derdest edilip cezaevine koyulduğu ve yıllarca iddianamesi hazırlanmadan cezaevinde tutulduğu yerde “faşist zihniyetin” olacağını belirten Altay, “Seçilmiş belediye başkanlarını, yargı kararı olmaksızın, anayasadaki hükmün dışında görevlerinden alıp yerlerine kayyum atıyorsan faşist zihniyet işte orada Erdoğan. Bütün bunların sorumlusu sensin.” diye konuştu.

Altay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hazreti Mevlana’nın meşhur yedi öğüdünü okuması gerektiğini ifade etti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in, “Türkiye’nin darbe gündemi yoktur” dediğini anımsatan Altay, Çelik’in bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan, “yandaş gazeteciler” ve “televizyonlarda Erdoğan’ı savunmak için çırpınan köşe yazarlarına” söylemesi gerektiğini söyledi. Altay, “Türkiye’nin derdi darbe değil. Türkiye’nin geçim derdi var, darbe derdi yok. Türkiye’nin aş, iş, maske, hayat pahalılığı derdi var.” dedi.

İYİ PARTİ-HDP TARTIŞMASI VE İTTİFAK SORUSU

Basın mensuplarının İYİ Parti ve HDP arasındaki tartışmaya ilişkin soru üzerine Altay, siyasetin tartışma zemini olduğunu, böyle tartışmalardan kimsenin korkmaması gerektiğini ve demokrasi adına bundan kimseye zarar gelmeyeceğini söyledi. İYİ Parti ile HDP arasındaki bu tartışmanın Türk siyasetinde bir kriz yaratacak noktaya geleceğine ihtimal vermediğini dile getiren Altay, iki parti arasındaki tartışmaya dışarıdan dahil olmanın da kendilerine yakışmayacağını kaydetti.

Millet İttifakı sorusu üzerine Altay, milletvekili seçimlerine ilişkin oy pusulasını göstererek, burada Cumhur İttifakı sütununda AKP ve MHP’nin, Millet İttifakı sütununda ise CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti’nin bulunduğunu söyledi. “Bizim Millet İttifakı’mızın boyutu budur.” diyen Altay, kendilerinin HDP seçmeninden de AKP seçmeninden de oy aldıklarını söyledi.

İttifakların bir sonraki seçimde de aynı kombinasyonda seçime gireceğinin garantisinin olmadığını belirten Engin Altay, “Gün doğmadan neler doğar. Bakın AK Parti ikiz doğum yaptı. İki tane yeni parti var. Bunların, Türk siyaset hayatındaki konumlanmaları, konuşlanmaları, kamuoyu destekleri, nereye varacaklarını hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Bir tane bildiğimiz şey var; AK Parti tereyağı gibi eriyor. Bu kadar basit. İlk seçimde de vatandaşlarımız bunun bedelini soracaklar. Çok doğaldır. Bedelin vebali olur. Bu kadar bedelin bir vebali olsa gerek. Vebalin adresi de sandıktır. Vebal, sandıkta ödenecektir.” diye konuştu.