CHP’den ‘Mehmet Dişli’ çağrısı: O MİT raporu açıklansın

CHP, Ahmet Davutoğlu'nun iddialarıyla gündeme gelen darbeci Mehmet Dişli hakkında hazırlanan MİT raporunun kamuoyuna açıklanması çağrısı yaptı.

CHP’den ‘Mehmet Dişli’ çağrısı: O MİT raporu açıklansın

Ahmet Davutoğlu, MİT raporu doğrultusunda, 15 Temmuz’un kritik isimlerinden darbeci Tümgeneral Mehmet Dişli’nin 2015 Yüksek Askeri Şurası’nda emekli edilmesine karar verildiği ancak son gece vazgeçildiğini iddia etmişti. Davutoğlu’nun başbakan olduğu dönemde yaşandığını iddia ettiği olay tartışma konusu olmuştu.

CHP’den Davutoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili açıklama geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, söz konusu MİT Raporu’nun kamuoyuyla paylaşılması çağrısı yaptı.

CHP’li Özel, yazılı açıklamasında, “15 Temmuz darbe girişiminin arkasında yer alan Akın Öztürk ve Mehmet Dişli’ye ilişkin MİT raporlarının söz konusu Şura’ya getirilmesine rağmen bu kişilerin tasfiye edilmediğini, ayrıca FETÖ ile irtibatı ve iltisakı bulunan general/amiral ve albayların da tasfiyesinin engellendiğini” belirtti.

RAPORA RAĞMEN NEDEN KARARGAHTA?

Özel, şöyle devam etti:

“Kara Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla Şura’ya katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da, Mehmet Dişli ve Akın Öztürk’ün dosyaları başta olmak üzere ilgili raporda yer alan TSK personeline yönelik işlemlerde ne yönde tutum aldığı kamuoyunca bilinmelidir. Yine ilgili rapora rağmen Mehmet Dişli’nin dönemin Genelkurmay Başkanı Akar ile bu kadar yakından çalışmaya devam etmiş olması ve karargâhın en kritik noktalarına ve en mahrem bilgilere erişebilecek görevde tutulmasına neden izin verildiği de yanıtlanmalıdır. Yine dönemin Genelkurmay Başkanı Akar ve dönemin MİT Müsteşarı Fidan’ın TBMM Araştırma Komisyonu’na çağrılmasına rağmen gitmemelerinin arkasında da bu raporun olabileceği anlaşılmaktadır.”