CHP'de Muharrem İnce sessizliği

CHP yönetimi, bir önceki seçimde cumhurbaşkanı adayları olan Muharrem İnce’nin parti kurarak ayrılacağı iddialarını temkinli bir şekilde sessizce izliyor. Yönetim “Böyle bir yola gireceğine ihtimal vermiyoruz” dediği İnce’nin açıklama yapmasını bekliyor.

CHP'de Muharrem İnce sessizliği
CHP'de Muharrem İnce sessizliği

Muharrem İnce’nin yakın çevresine parti kuracağı konusunda yaptığı değerlendirmelerin ardından CHP Genel Merkezi’nden bu konuda resmi bir görüş belirtilmedi. CHP, Muharrem İnce’nin doğrudan bir açıklama yapmadan bu konuyla ilgili bir değerlendirme yapılmasının doğru olmadığı görüşünü dile getiriyor.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, parti içinde resmi olmayan görüşlere göre de CHP’den ayrılarak bugüne kadar parti kuranların sayısının belirsiz olduğu ve bugüne kadar parti kuranlardan başarılı sayılabilecek hiçbir örneğin bulunmadığı ifade ediliyor.

24 Haziran 2018 seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin 25-16 Temmuz’da gerçekleştirilen CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nın ardından yakın çevresine CHP’den ayrılarak parti kurma hazırlığı yaptığı iddiaları kamuoyunda yankılanırken, parti kaynakları, CHP seçmeninin partiden ayrılarak yeni parti kuranlara destek vermediğini dile getirdi.

Öte yandan İnce’nin 2018 yılında CHP’de olağanüstü kurultay toplanması sürecinde yanında yer alan eski CHP milletvekilleri ve eski il başkanlarına yeni parti çalışmalarında yer verilmesine sıcak bakmadığı da belirtiliyor.

İnce’nin kendisine ulaşan ve kendisini destekleyen bazı CHP’li isimlere, “Bu, CHP küskünler hareketi olmayacak. Biz yeni isimlerle halka umut olacağız” dediği iddia edildi. Eski CHP Milletvekili Mustafa Özyürek de İnce’nin parti kuracağı haberleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, CHP’yi bölecek bir girişimin doğru olmayacağını belirtti.

Özyürek, “Tepki ve öfke ile kurulan partiler başarılı olmamıştır” dedi. İnce’nin yeni bir parti kurmasının CHP’ye zarar vereceğini kaydeden Özyürek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yeni seçilen ekibinin bu durumu iyi değerlendirmesi gerektiğine işaret etti. Özyürek, İnce ile görüşme yapılması çağrısı yaparak bu konunun parti içinde istişare edilmesi gerektiğini ifade etti.

ÖZTÜRK: İNCE, İSTANBUL'DA BAZI GÖRÜŞMELER YAPIYOR

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk de bugünkü köşesinde, "İnce, CHP'den ayrılacağını, partisini kuracağını belirtti, “Partimde kalmak için kendimi zorluyorum ama olmuyor' dedi." ifadesini kullandı. Öztürk, İnce'nin İstanbul'a gelerek görüşmeler yaptığını kaydetti.

Eski CHP Yalova Milletvekili ve partisinin geçtiğimiz dönem cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiası tartışılmaya devam ediyor. 

Muharrem İnce hakkında kulis bilgileri paylaşan Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk,"Yeni parti için görüşlerine önem verdiği ve birlikte yürümek istediği bazı isimlerle telefonla konuştu. Dün de İstanbul'a gitti. Bazı görüşmeler yapıyor. Konuştuğu 18 kişiden 17'si, “Varım” dedi. Yeni bir siyasi parti kurulmasının gerekliliğini de anlattı. İnce'nin hem hemşerilik, hem deneyimleri nedeniyle konuşacağı isimlerden birisi de eski Başbakan Mesut Yılmaz olacak. Yılmaz ve İnce'nin eskiye dayanan dostluğu var. Bu dostane bir görüşme olacak" dedi. 

Öztürk, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisine bir oy daha fazla gelsin diye çaba gösterirken, bunun için eleştirileri göze alıp açılımlar yaparken, ittifaklar oluştururken, İnce'nin parti kurma niyeti inanıyorum ki en çok Kılıçdaroğlu'nu etkilemiştir. Yönetimden 'Giderse gitsin' diyenler, hatta bu kopuştan memnun olanlar da çıkacaktır. Unutmayalım, MHP Genel Başkanı, İyi Parti'ye giden eski MHP'lilere 'Yuvaya dönün' çağrısı yaparken, CHP'de bu ayrışma, partiyi yaralar." ifadelerini kullandı.