CHP’nin ‘geçici ihraç’ kararına Tanju Özcan’dan ilk yorum

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın hakkında 1 yıl geçici çıkarma cezasının verilmesine oy birliği ile karar verdi. Tanju Özcan ise yaptığı açıklamada, "Karar hukuki değil siyasi" dedi ve kararı yargıya taşıyacağını söyledi.

featured

Sığınmacı karşıtı söylemleriyle tanınan CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 16 Mayıs’taki belediye meclis toplantısında el kaldıran AKP’li Hacer Çınar’a “Bana niye el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım, ayıp oluyor” sözleri ile karşılık vermişti.

Özcan, bu sözleri sonrasında parti kurallarıyla bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle ‘kesin ihraç’ istemiyle disipline sevk edilmişti. YDK, bugün Özcan hakkında karar vermek için toplandı. YDK, yaklaşık 7 saat süren toplantının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “CHP YDK 26 Eylül 2022 tarihinde yaptığı toplantısında Bolu ili Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında 1 yıl geçici çıkarma cezası verilmesine katılanların oy birliği ile kesin olarak karar vermiştir” denildi.

Öte yandan Özcan ile İYİ Parti lideri Meral Akşener ile sıklaşan temaslar dikkat çekmişti. Geçen haftalarda İYİ Pari genel merkezinde Özcan’ı ağırlayan Akşener, bir kaç hafta sonra da Özcan’ın davetiyle Bolu’ya gitmiş ve açılış törenine katılmıştı. Düzenlenen açılış töreninde Akşener’in Tanju Özcan hakkındaki övgü dolu sözleri dikkat çekmişti.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında 1 yıl geçici çıkarma cezası verilmesine oy birliği ile karar verdi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, parti kurallarıyla bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle ‘kesin ihraç’ istemiyle disipline sevk edilmişti. YDK, bugün Özcan hakkında karar vermek için toplandı.

YDK, yaklaşık 7 saat süren toplantının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “CHP YDK 26 Eylül 2022 tarihinde yaptığı toplantısında Bolu ili Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında 1 yıl geçici çıkarma cezası verilmesine katılanların oy birliği ile kesin olarak karar vermiştir” denildi.

TANJU ÖZCAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Tanju Özcan, tv100’de Taksim Meydanı programına konuk olarak katıldı. Özcan yaptığı açıklamada, “Böyle bir karar bekliyordum. Son anda doğruyu görürler inşallah böyle karar vermezler diye beklenti içerisindeydim. Burada verilen bir siyasi karardı. Onlar (YDK) siyaseten vermeleri gereken kararı verdiler. ‘CHP Atatürkçü ve Türk milliyetçisi olan kişilerden rahatsız, bunları partiden uzaklaştırmak istiyor’ algısı vardı kamuoyunda. Bu algıyı kuvvetlendirdiği için üzülüyorum. Etik olmaz gerekçesiyle Sayın Genel Başkan benimle hiç görüşmedi” ifadelerini kullandı.

‘HDP KÜRTLERİN PARTİSİ FALAN DEĞİL’

Özcan “HDP Kürtlerin partisi falan değil. HDP Kürt vatandaşlarımızın asıl sorunlarına hiç değinmiyor. Kandil’in sözcülüğünü yapmaya devam ediyor. HDP’ye bu anlamda çok fazla yaklaşılmasının doğru olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözlerine Özcan’ın tepki göstermesi sonrası Tekin “O şahıs CHP’li değildir, üyeliği askıya alınmıştır” demişti. Bu sözler üzerine Özcan “Gürsel Bey benim partililiğimi test edemez, ben de onunkini edemem” dedi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili Özcan “Tarihin bana bir vazife yüklediğini düşünürsem aday olmaktan geri durmam. 100 bin imzayı toplayıp aday olmayı düşünürüm.” açıklamasını yaptı.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ AÇIKLAMASI

tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel’in “İmamoğlu’nun ve Yavaş’ın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan daha fazla oy alacağına mı inanıyorsunuz?” sorusuna ise Özcan” Benim gördüğüm o. Sayın Kılıçdaroğlu kazanamaz diye bir iddiam yok. Adı geçen arkadaşlarımızın daha kolaylıkla kazanabileceğini söyledim” yanıtını verdi.

‘BENDEN ASLA ÇELEBİ ÇIKMAZ’

Sosyal medya hesabından bir takipçisinin “sen de mi Mehmet Ali Çelebi gibi olacaksın?” sorusuna yanıt veren Tanju Özcan, “Mehmet Ali Çelebi’yi takip etmeyi bıraktım. Teğmen Mehmet Ali Çelebi ile bugünkü Çelebi arasında çok ciddi fark var. Benden asla bir Çelebi çıkmaz” açıklamasını yaptı.

 

CHP’nin ‘geçici ihraç’ kararına Tanju Özcan’dan ilk yorum

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Geçici olarak 1 yıllığına zafer partisi üyesi olabilir boşta kalmamak için..

  2. 2 ay önce

    gursel tekını ruyasından uyandırın .adam ın chplılıkle alaksı yok kendını chplı zannedıyor. sırası gelmısken yıne sorayım su kempıskı otelı sayın gazetecıler ne zaman soracaksınız.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!