CHP'li Ağbaba, HDP önünde nöbet tutan aileye bunu dedi mi?

Diyarbakır'da HDP öünde evlat nöbeti tutan aileden CHP Milletvekili Veli Ağbaba ile ilgili çarpıcı bir iddia geldi. PKK tarafından kaçırılan polis memuru Vedat Kaya’nın babası Şeyhmus Kaya, Ağababa'nın “Sen orada oturuyorsun ama PKK oğluna zarar verebilir. O zaman oğlun sana hakkını helal eder mi” dediğini öne sürdü. Ağbaba'dan iddiayla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

CHP'li Ağbaba, HDP önünde nöbet tutan aileye bunu dedi mi?

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer ve beraberindeki parti üyeleri, geçen günlerde HDP il başkanlığını ziyaret etti. Özer ve beraberindekiler, parti çıkışında, bir yılı aşkın süredir HDP önünde evlat nöbetinde bulunan ailelerle görüşmek istemiş, aileler, CHP'li heyete kendilerinden önce HDP'yi ziyaret etmesine tepki göstermişti.

Çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin HDP’nin Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki evlat nöbetinde 382 gün geride kaldı. 3 Eylül 2019’da başlatılan oturma eylemi süresince 16 aile yeniden evlatlarına kavuşurken, 147 aile nöbete devam ediyor.

Öte yandan nöbetteki ailelerin, önce kendilerini, sonra da HDP’yi ziyaret eden CHP’lilere tepkili olduğu bildirildi. 5 yıl önce Diyarbakır Lice’de PKK tarafından kaçırılan polis memuru Vedat Kaya’nın babası Şeyhmus Kaya, CHP’nin Diyarbakır’daki evlat nöbetini desteklemek yerine engellemeye çalıştığını iddia etti.

Bir süre önce CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın, eşi Emine Kaya’ya “Sen orada oturuyorsun ama PKK oğluna zarar verebilir. O zaman oğlun sana hakkını helal eder mi” dediğini öne süren Şeyhmus Kaya, “Yani orada eylemi bitir, çık git aradan demek istiyor. Ben de arayıp tepki gösterdim” dedi. CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer ve beraberindeki heyetin aslında HDP’lileri ziyarete geldiğini, formalite icabı çadıra da uğradığını kaydeden Kaya, “Onlar cezaevlerindeki teröristleri ziyaret ediyor, bizi de kandırıyorlar. Hakkımızı helal etmiyoruz” diye konuştu.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Muş’ta üniversite okurken kaçırılan Esra Özkan’ın ağabeyi Ali Özkan da 7 yıldır yüzlerinin gülmediğini anlattı. CHP’nin tutumunu bildikleri için bu konuda yardım isteme gereği bile duymadıklarını ifade eden Özkan şunları söyledi: “Birçok parti bize destek oldu ama Türkiye’nin en köklü partisi olduğunu öne süren CHP’den hiç destek görmedik. Eylemimiz 1 yılı devirdi, gelen giden olmadı... Zaten çadırda onların bu sessizliğine karşı tepki oluşmuştu. Ziyaret sırasında da ‘Sizi istemiyoruz’ diyerek çadırdan kovdular.”

İddialarla ilgili Veli Ağbaba'dan henüz bir açıklama gelmedi.