CHP’li belediye başkanına silahlı saldırı

Burdur'un Yeşilova ilçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’in evine gelen kişiler, kapıyı açan başkanı ve eşini tabancayla yaraladı. Olayla ilgili 4 şüpheli gözaltına alındı, 3 şüphelinin ise arandığı bildirildi. Saldırı, Salda Gölü'yle ilişkilendirilmişti ancak CHP'li vekil, 'Ruhsatı iptal edilen otelle ilgili olduğunu düşünüyoruz' dedi.

CHP’li belediye başkanına silahlı saldırı

Burdur’un Yeşilova ilçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’in, Koyunlar Çeşme Mahallesi’ndeki evine saat 04.30 sıralarında gelen kimliği belirsiz kişiler, kapıyı çaldı. Saldırganlar, kapıyı açan Başkan 68 yaşındaki Mümtaz Şenel ve eşi 64 yaşındaki Fatma Şenel’e tabancayla ateş açtı. Başkan Mümtaz Şenel’in sağ ve sol ayaklarına 5 el ateş eden şüpheliler, eşi Fatma Şenel’i de ayağından vurduktan sonra kaçtı.
İhbar üzerine adrese çok sayıda polis, jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Ambulansla Yeşilova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Başkan Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel, buradaki ilk müdahalelerinin ardından da Burdur Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

BURDUR VALİSİ HASTANEYE GİTTİ

Burdur Valisi Hasan Şıldak ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Devlet Hastanesi’ne giderek Başhekim Nedim Ongun’dan bilgi aldı.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, tedavisi süren Yeşilova Belediye Başkanı Şenel’i hastanede ziyaret etti.

Hastaneden ayrıldığı sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Göker, saldırının sabaha karşı saat 04.35 sıralarında olduğunu söyledi.

Şenel’in bilincinin açık olduğunu ve kendisine olayı anlattığını belirten Göker, saldırıyı kınadı.

Saldırının faillerinin kendilerini polis olarak tanıtıp Şenel’i evinin dışına çıkardıklarını öğrendiğini dile getiren Göker, ”Silahla 5 el atış yapılıyor, mermilerin 3’ü başkanın sol bacağına, 2’si sağ bacağına isabet ediyor. Eşinin ‘Artık yeter’ diyerek araya girmesi üzerine 2 el de ona ateş ediliyor. Başkanımızın iki kemiğinde kırık tespit edildi. Onlara acil müdahalede bulunuldu. Tedavileri sürüyor, kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

OTEL MESELESİNDEN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Saldırının Şenel’e bir otelin ruhsatını iptal etmesi nedeniyle gözdağı verme amacı taşıdığını düşündüklerini belirten Göker, şöyle konuştu:
”Kanaatimiz yaklaşık bir hafta önce bölgede faaliyet gösteren bir oteli yasa dışı faaliyeti gerekçesiyle başkanımız mühürleyip ruhsatını da iptal etmişti. Büyük olasılıkla olay bundan kaynaklı. Şu anda devam etmekte olan adli bir süreç olduğu için fazla yorum yapmanın anlamının olmadığını düşünüyorum. Gün içinde gerek Valiliğimiz gerekse savcılığımızdan ulaştırılan bilgiye göre, olayla ilgili iki kişinin yakalandığını öğrendik. Net bir açıklama yapılarak olay açığa kavuşacaktır.

Olayın işleniş şekliyle mafyavari bir gözdağı vermekten ibaret olduğunu düşünüyoruz.”

Öte yandan, saldırıyla ilgili otelin işletmecisi olduğu ileri sürülen kişinin güvenlik güçlerince arandığı öğrenildi.

Milletvekili Mehmet Göker, olayın nedeniyle ilgili somut bir bilgileri olmadığını, konunun gün içinde netleşeceğini söyledi.

SAĞLIK DURUMU İYİ

Yeşilova Belediyesi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Belediye Başkanımız Mümtaz ŞENEL, şuan ameliyattan çıktı. Sağlık durumu çok şükür iyi. Başkanımıza acil şifalar diliyoruz. Arayan, soran, mesaj atan, herkese cok teşekkür ediyoruz. Suçluların en kısa sürede yakalanmasını umuyor, saldırıyı şiddetle kınıyoruz” denildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

İçişleri Bakanlığı, evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda yaralanan Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi için geçmiş olsun mesajı yayınladı.  Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel ‘e uğradıkları menfur saldırıdan dolayı geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Söz konusu saldırıyla ilgili olduğu değerlendirilen 2 kişi gözaltındadır. Burdur Valiliğimiz gelişmeleri soruşturmanın selametini de gözeterek kamuoyu ile paylaşacaktır.” ifadelerine yer verildi.

BAŞSAVCILIK: 4 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA, 3 ŞÜPHELİ ARANIYOR

Yeşilova Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’in evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda ayaklarından yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’in ikametlerine gelen şahıslarca ateşli silahla yaralanmaları olayıyla ilgili olarak bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur. Yeşilova Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında 4 şüpheli şahıs yakalanarak, gözaltına alınmıştır. Kimlik tespiti yapılan 3 şüpheli ise aranmaktadır. Olayla ilgili soruşturma çok yönlü olarak titizlikle devam etmektedir. Şüphelilerin son yargı paketiyle cezaevinden tahliye olan hükümlüler arasında yer aldıkları iddiaları ise asılsızdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

DHA-Güvenlik – Türkiye-Burdur – Mesut MADAN- Yavuzkan AKDOĞAN