CHP'li belediyeler de kendi yandaşlarına reklam yağdırmış

Yazılı basın 2020 yılı reklam kullanım verilerine göre, bazı CHP'li belediyeler 2020 yılında ulusal baskıda net satış ortalaması 50 binin altında olan gazeteleri reklam vermek için tercih etti.

CHP'li belediyeler de kendi yandaşlarına reklam yağdırmış
CHP'li belediyeler de kendi yandaşlarına reklam yağdırmış

VERYANSIN TV

AKP'nin belediyeler ve kamu kurumları aracılığıyla yandaş medyayı ihya etmesinin küçük ölçekli bir benzeri CHP'li belediyeler tarafından gerçekleşiyor.

Yazılı basın 2020 yılı reklam kullanım verilerine göre, CHP'li belediyeler 2020 yılında ulusal baskıda net satış ortalaması 50 binin altında olan Birgün, Cumhuriyet, Yeniçağ, Karar gibi gazetelere tüm gazetelerde kullanılan ilanların yüzde 56'sını verdi. Bu gazeteler içinde Birgün'ün Sol Parti (Eski ÖDP), Yeniçağ'ın İyi Parti, Karar'ın ise Gelecek Partisi'ne yakınlığı biliniyor.

Reklam alanı birimi, sütun-santim (sütunXCm) olarak ifade edilen yazılı basın verilerine göre, 2020 yılında CHP'li belediyelerin en çok reklam verdiği gazete, Birgün çıktı. Cumhuriyet, Karar ve Yeniçağ gazeteleri CHP'li belediyelerin reklam pastasından en büyük payı alırken, bu dört gazeteye tüm gazetelerin kullandığı ilanların yarısından fazlası verildi. 2020 yılı toplam sıralamada ilk üçü Birgün, Cumhuriyet ve Karar aldı.

Bu dört gazetede yayımlanan CHP'li belediye ilanları 87 bin 667 santime ulaşmış. Sözcü ve Korkusuz gazetelerinin 2020 yılı CHP'li belediyelerden aldığı ilanın toplam santimi ise 12 bin 69. Saadet Partisi'nin yayın organı Milli Gazete'ye 6471 sütun santim ilan verildi.

HÜKÜMET MEDYASI DAHA BETER

CHP'li belediyelerin ulusal gazetelere verdiği toplam reklamın yüzde 68'e yakını CHP'ye gazetelere gitti. AKP'li belediyeler ve kamu kurumlarında ise bu oran çok daha yüksek.

İktidar, reklam verirken muhalif basına bir sütun yer dahi ayırmıyor.

Kamu bankalarının sadece hükümete yandaş gazetelere ilan verilmesi dikkat çekiyor. 

YANDAŞ TV'LERE REKLAM KIYAĞI

Kamu bankalarından en çok reklam alan televizyonlar sıralamasında ilk 10 içinde beş televizyonun Turkuvaz Medya Grubu’na ait. A Haber zirvede, kamu bankalarından 317 bin 481 saniye reklam almış. Sırayla A2 kanalı 193 bin 295 saniye, A Spor 171 bin 115 saniye, A Para 152 bin 602 saniye ve ATV 146 bin 294 saniye reklam süresi satmış. Reklam alabilen 25 kanaldan 6’sı Turkuvaz, üçü ilk beş içinde.

Ulusal Kanal kamu bankası reklamında çok izlenen üç haber kanalını geride bıraktı. İzleyici sayısı bakımından diğer kanalların yanından bile geçemeyecek Akit TV kamu bankalarından en çok reklam alan altıncı haber kanalı oldu, Ülke TV sekizinci, TV Net onuncu.