CHP’li belediyelere yapılan bağışlar sahiplerine iade ediliyor

İçişleri genelgesiyle bağış kampanyaları durdurulan ve hesaplarına bloke konulan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne 3 milyon 600 TL, İBB'ye de 2 milyon 900 bin TL bağış yapıldığı öğrenildi. Bloke kararından önce yapılan bu bağışların, yapan kişilere iade edileceği öğrenildi.

CHP’li belediyelere yapılan bağışlar sahiplerine iade ediliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun genelgesi uyarınca, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri’nin açtığı bağış kampanyası parasına bloke konulmuştu. O sürede toplanan bağışların akıbeti merak konusuydu. Sözcü’den Saygı Öztürk, paraların bağış yapan kişilere iade edileceğini duyurdu.

Öztürk’ün yazısının satır başları şöyle:

“Ankara Büyükşehir Belediye’nin yıllardır kullandığı banka hesabı halka duyuruldu. Yani yeni bir hesap numarası değil. Vatandaş iki günde 3 milyon 600 bin lira bağışta bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne de 2 milyon 900 bin lira bağış geldi. Bağışların yerinde ve amacında kullanılacağına güvenildiği için destek giderek büyüyecekti. İşte, bu aşamada Süleyman Soylu’nun  genelgesiyle yapılan bağışlara bloke koyduruldu.

İçişleri Bakanlığı’nın bloke koydurduğu para, bankada bekliyor. Cezalandırılan belediyeler değil, şu günlerde destek bekleyen fakir-fukara yurttaşlarımız, işini kaybettiği için evine ekmek götüremeyen vatandaşlarımız oluyor. Bakanlık, hesaba bloke koydurmakla yapmak istediğini yaptı. Belediyeler, “Bize yapılan bağışlara haksız bir biçimde bloke koyduruyorsunuz. Bağış yapan vatandaşları da cezalandırıyorsunuz. Hiç değilse, vatandaşın yatırdığı parayı kendilerine iade edin” diyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, bağış yapanlara paralarının iadesi için nihayet adım atıyor. Bu hafta içinde o paralar, yatıranların hesaplarına gönderilecek. İçişleri Bakanlığı’nın kimlerin belediyelere bağış yaptığını merak edip de inşallah bankadan isim listesi istemez. Açıkçası insanların bu konuda “Fişlenme” kaygısı var. Böyle bir kaygı taşımakta da haksız değiller.”