CHP'li Berberoğlu Meclis'e dönecek mi? Meclis Başkanı Şentop açıkladı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop koronavirüs testi pozitif çıkan milletvekillerine ilişkin son bilgileri paylaştı. Bir televizyon programında soruları yanıtlayan Şentop’un gündeminde Meclis içtüzüğünün değiştirilmesi ve AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki kararı da vardı.

CHP'li Berberoğlu Meclis'e dönecek mi? Meclis Başkanı Şentop açıkladı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop yarın açılacak yeni yasama yılı öncesinde gündemdeki sıcak başlıklara ilişkin değerlendirmeler yaptı. 

NTV’den Funda Görey'in soruları yanıtlayan Şentop koronavirüs testi pozitif çıkan Meclis personeli ve milletvekillerine ilişkin son sayıları paylaştı: 

 KAÇ VEKİL KORONAVİRÜSE YAKALANDI? 

“Meclis'te mart ayından itibaren bazı tedbirler almıştık. Bunların en önemlisi girişle ilgili tedbirlerdi. Şimdi ise aynı tedbirin uygulanması doğru olacaktır diye düşünüyorum.  Salgın öncesi Meclis'e giriş 8 - 10 bin arasındaydı. Bazı günler 20 bini geçebiliyordu. Bu tedbir önemli bir tedbir. Meclis'in çalıştığı günlerde bu konuda bir sınırlama olması gerekiyor. 

Yarın yapılacak açılış için zorunluluk yok ama milletvekillerine test yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. 

Genel Kurul'un havalandırmasını değiştirdik, tamamen temiz hava veriliyor. TBMM'de elimizdeki verilere göre 15 milletvekilinde corona virüs tespit edilmiştir. Bunların hepsi iyileşti. Ayrıca 41 personelimiz evlerinde tedavi görüyor. Mart ayından itibaren 276 vaka tespit edildi hepsi iyileşti 41'i devam ediyor. 34 yaşındaki genç bir arkadaşımız vefat etti.

İÇTÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞMALARI

Meclis içtüzüğünün değiştirilmesine yönelik tartışmalara da değinen Şentop “Ben içtüzük değişikliğinin yapılması gerektiği kanaatindeyim. 2011 öncesinde de içtüzükle ilgili bazı komisyonların kurulduğunu görüyorum. Şu anki içtüzüğümüz 1973 tarihlidir. O zaman iki kamaralı bir sistem var. En son sistem değişikliği yapıldı. Yeni bir içtüzük hazırlanması gerekiyor.” diye konuştu. 

BERBEROĞLU MECLİS’E DÖNECEK Mİ? 

Şentop , Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Enis Berberoğlu hakkında verdiği, “hak ihlali” kararı sonrasında Meclis’in nasıl bir adım atacağı konusunda da şu değerlendirmeleri yaptı: 

“Usulü ve yöntemiyle ilgili bir şey söyleyemem. Milletvekilliğinin nasıl sona ereceği düzenlenmiş. Kesin hükümle ilgili kısım diğerlerinden farklı sunulmuş. Meclis bu konuda bir karar almıyor. Burada önemli olan kesin hüküm. AYM'nin kararı kesin hükmü kaldırmıyor. 

Nihai olarak Yargıtay'ın kararıyla kesin hüküm veriliyor. AYM'nin kararı yatay bir karar. Yargıtay'ın vereceği karar kesin hükmü kaldıran bir karar olursa o zaman yeniden gündeme gelir. Bu hukuki bir tartışma olmalıdır, siyasi tartışmaların burada bir hükmü yok. “