CHP'li büyükşehir belediyesinde neler oluyor? Başkan, Kılıçdaroğlu'na bayrak mı açtı?

Yoğun bakımdayken Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Antalya BB'ye genel sekreter yardımcısı yapılan Hüseyin Karakuş'un yetkilerinin Muhittin Böcek tarafından alındığı bildirildi. Yetkileri alınan ve AKP'ye yakınlığıyla bilinen Fettah Tamince’nin de avukatlığını yapan avukat Cansel Çevikol Tuncer’e ise yetkilerini geri verdiği belirtildi.

CHP'li büyükşehir belediyesinde neler oluyor? Başkan, Kılıçdaroğlu'na bayrak mı açtı?

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, koronavirüse karşı verdiği 108 günlük savaşın ardından görevinin başına döndü. Böcek'in koltuğuna oturur oturmaz partiyi karıştıracak 3 karara imza attığı belirtildi. CHP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, Antalya'da CHP içinde yaşanan ilginç gelişmeleri köşesine taşıdı.

Bayer'in yaısının satır başları şöyle:

"Muhittin Böcek, göreve döndüğünün ilk günü (önceki gün) 20 dakika süreyle oturduğu koltuğunda hemen vekâlet verdiği ‘hakiki CHP’li’ Mehmet Hacıarifoğlu’ndan vekâleti geri aldı, kendisi hastanedeyken yetkileri tırpanlanan genel sekreter avukat Cansel Çevikol Tuncer’e (Böcek’in Konyaaltı Belediyesi’nde siyaset yaptığı arkadaşı, kendisinden sonra Konyaaltı’na aday yapılmak istendi ancak Kılıçdaroğlu kabul etmedi) yetkilerini iade etti ve son olarak da Kemal Kılıçdaroğlu’na bir darbe indirdi.

Kendisi hastayken, büyükşehiri toparlasın diye Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Ankara’dan Antalya’ya gönderilen eğitimci Hüseyin Karakuş’u genel sekreter yardımcılığından alan Böcek, böylece genel başkana karşı da kılıçları çekmiş oldu.

Aslında Böcek ile Kılıçdaroğlu arasındaki ilk gerginlik seçimin hemen arkasından yaşanmıştı.

Kılıçdaroğlu, danışmanlığını da yapan ve CHP’de ‘belediyeciliğin kitabını yazan adam’ olarak bilenen Hüseyin Karakuş’u büyükşehire genel sekreter yapmak istedi. Böcek bu teklifi reddetti ve bir dönem işinsanı Fettah Tamince’nin de avukatlığını yapan avukat Cansel Çevikol Tuncer’i genel sekreter olarak atayacağını söyledi.

Tuncer’in memuriyetteki süresi bu görev için yetmeyince, Böcek hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, hem de ‘ata dostum’ dediği Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan yardım istedi. Bu iki desteği yanına alan Böcek’in isteği 6 ay sonra gerçekleşti.

Uzun süredir Antalya Büyükşehir’in mevcut bir bakanın adamları tarafından yönetildiğine dair söylentiler dolaşıyordu. Genel sekreter Tuncer’in de bu kadroya destek olduğu dillerden düşmüyordu. İşte Böcek hastalanınca CHP Genel Merkezi’nin de eline fırsat geçmiş oldu ve Tuncer’in yetkileri tırpanlandı.

Ancak bu durum Böcek hastaneden çıkana kadar sürdü. Başkan, genel sekreterinin yetkilerini tırpanlayan vekili görevden aldı, Kılıçdaroğlu’nun emaneti olan Karakuş’u özel kalem müdürlüğü emrine ‘uzman’ olarak sürdü ve genel sekreteri Çevikol’u da eski yetkileriyle donattı.

Bu, genel merkezde büyük yankı uyandırdı. Aynı zamanda Antalya’da parti de karıştı. CHP Antalya İl Başkanlığı, partinin resmi sitesinden, “Karakuş’un görevden alınması ciddi rahatsızlık yaratmıştır” mesaj geçti. CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin ise Hüseyin Karakuş’un görevden alınmasının ‘partilileri üzdüğünü’ ve ‘göreve iadesini beklediklerini’ duyurdu.

Bu tartışmaların hemen ardından “Böcek, AK Parti’ye geçiyor” dedikodusu yayıldı. Dün ilginç bir gelişme yaşadık, önümüze ‘haberimizvar.net’teki bir haber düştü. Ebru Küçükaydın adlı gazeteci bu konuda yazdığı haberde bazı ipuçları veriyordu. Küçükaydın’ın adı son kurultayda Kılıçdaroğlu’nun PM listesinde yer almış, ancak seçilememişti..."

İL BAŞKANI: BÖCEK'E ULAŞAMIYORUZ

Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in, Genel Sekreter Yardımcısı olarak atanan Hüseyin Karakuş'u görevden almasına CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar'dan da tepki geldi. Bugün basına konuşan Bayar, "Daha göreve gelir gelmez böyle bir atama şık olmamıştır. Sonuçta başkanın tasarrufundadır ama örgütlerin tepkileri var" dedi. Bayar, Başkan Böcek'e telefonla ulaşamadığını da söyledi.

CHP'lilerden Başkan Böcek'e yönelik tepkiler için tıklayınız...