CHP'li Faik Öztrak'tan basın toplantısında CNN Türk muhabirine sert yanıt

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CNN Türk muhabirinin "Millet İttifakı’nda adaylık konusunda görüş ayrılığı olacağını düşünüyor musunuz” sorusuna “Düşünmüyorum. Buradan havuz medyasına ekmek çıkmaz” dedi.

CHP'li Faik Öztrak'tan basın toplantısında CNN Türk muhabirine sert yanıt

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. 

Öztrak, "Bazı emekli amirallerin 'Montrö Bildirisi' ile ilgili, bugün ifadeye çağrılan 7 kişi arasında açıklamaya imza atmayan Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan'ın olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

'EMEKLİ AMİRALLERİN YAPTIĞI AÇIKLAMADAN DARBE ÇIKMAZ'

"En başta söyleyeyim, bu emekli amirallerin yaptığı açıklamadan darbe çıkmaz. TESUD, artık sarayın yazdığı ayan beyan belli olan bu senaryoda figüran olmayı reddetmiştir. Bu nedenle TESUD'a bir defa daha takdirlerimizi sunuyoruz, kutluyoruz. TESUD Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Çalışkan'a dik durmanın bedelini ödetmeye çalışıyorlar. Esas darbeci, yargıçları, valileri, milletvekillerini vesayet altına alıp muhalefetin sesini kesmeye çalışan kadrolardır."

Öztrak, "Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecine dair Millet İttifakı'nda bir görüş ayrılığı olacağını düşünüyor musunuz?" sorusuna da "Düşünmüyorum. Yani buradan havuz medyasına ekmek çıkmaz." cevabını verdi.

Öztrak şöyle devam etti:

"Kovid-19 salgınında üçüncü zirveyi yaşıyoruz. 

Lebalep parti kongrelerinin ardından günlük vaka sayıları hızla ikiye katlandı. 26 binlerde olan vaka sayısı, üç haftada 60 binin üstüne yerleşti. 84 milyon nüfuslu Türkiye, günlük vaka sayısında, 1,4 milyar nüfuslu Hindistan, 330 milyon nüfuslu Amerika Birleşik Devletleri ve 211 milyon nüfuslu Brezilya ile birlikte başa güreşiyor. İkinci doz aşısını olabilen vatandaşlarımızın sayısı nüfusun onda birinin altında… AK Parti’nin büyük kongresinin ardından üç haftada 4 bin 569 vatandaşımızı kaybettik. 

Dün, tek günde 297 yurttaşımızı kaybettik. Ve artık her 100 ağır hastadan 10’unu kaybediyoruz. Bunlar korkunç birer rekor. Saray’ın kibirli başı, siyasi iflasını gizlemek için, pandemiye rağmen lebalep kongreler düzenledi. Kendi korkularını bastırmak için milletin canını tehlikeye attı. Ortada hatalarının ve sorumluluğunun farkında olmadan ülkeyi yönettiğini sanan bir Şahsım Hükümeti var.

KONGRE NEDENİYLE TÜRKİYE YENİDEN KAPANIYOR 

Salgının bir diğer kaybedeni de turizm sektörü… Bütün dünya açılıyor Ama AK Parti Kongreleri nedeniyle, Türkiye yeniden kapanıyor. Rusya, Haziran başına kadar, Türkiye’ye uçuşları durdurdu. ABD ve Almanya Türkiye’ye seyahat uyarıları yayınladı. 

Sadece Rusya’nın uçuşları durdurmasının turizm gelirlerinde 1,5 milyar dolarlık kayba neden olacağı ifade ediliyor. Erdoğan şahsım hükümeti, kısa çalışma ödeneğini de sona erdirdi. Turizmci iyice köşeye sıkıştı. Yaza ne olacağını bilemeyen turizmciler, ‘sezonu kaybetmemek için bayramı kaybetmeye razıyız’ diyorlar. Kimi sektör temsilcileri de umudunu sezonun kasım sonuna kadar uzamasına bağlamış. 

Ama artık bıçak kemiği delip geçmiş. Her yerden şikâyetler yükseliyor. Tıbbi cihaz sektörü kredi değil, kamudan tahsil edemediği alacaklarını istiyor. KOBİ’ler matrah artırımı istiyor. Çekten hapse girecek esnaf, ‘esnaf suçlu değil, borçlu’ diye haykırıyor. İşveren örgütleri de artık üyelerinden gelen basınca dayanamıyor.

SON ÜÇ YILDA 142 MİLYAR DOLARI ERİTTİ 

Ortada; Merkez Bankası’nın arka kapısından çıkıp buharlaşan 128 milyar dolar var. Bir de bunu gizlemek için Katar’dan, Çin’den, bankalardan, SWAP adı altında alınan kısa vadeli emanet dövizler var. Teşbihte hata olmaz… Baba evladına kasayı emanet etmiş, evlat da babası yokken kasayı boşaltmış, babası duruma uyanmasın diye eşten, dosttan borç almış, kasaya koymuş. 

Kasada para var gibi göstermiş ama bu arada baba hem kasadaki paralardan olmuş hem de borca batmış… Merkez Bankası’nın kapısına alacaklılar dayansa, kasada para yok, rekor açık var. Ayakta kalmak için başkalarının dövizine muhtaç olmuşsunuz. Bunu ben demiyorum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Tablosu gösteriyor. Erdoğan şahsım hükümeti işbaşına geldikten sonra, sadece döviz rezervlerimizi eritmedi. Bu kifayetsiz yönetim son üç yılda, ülkemizin milli gelirini de 142 milyar dolar eritti.

128 MİLYAR DOLAR SİYASİ HIRS YÜZÜNDEN BUHARLAŞMIŞTIR 

Bu arada, AK Parti Grup Başkanvekilleri de cehalette yarışa girdi. Dün biri çıkmış, 1 Doları, 1 TL sanmış, ‘128 milyar TL nerede’ diye soranlara, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yani işçi ve işverenin parasından dağıtılan 51 milyar lirayı göstermiş. Cehaleti ortaya çıkınca da attığı tweeti de silmek zorunda kalmış. Bir diğeri de işi gücü bırakmış komplo teorilerine sardırmış. 

İşin içine IMF sosu katmaya kalkmış. Tabi kişi herkesi nasıl bilirmiş? Kendisi gibi bilirmiş. Şurası çok açıktır. Milletin 128 milyar doları, görülmemiş bir ekonomik cehalet ve siyasi hırs yüzünden buharlaştırılmıştır. Damat, kayınpederinin kerameti kendinden menkul, faiz sebep enflasyon sonuçtur, iddiasını ispatlamak için sermaye hareketlerinin serbest olduğu bir ekonomide hem faizi hem de döviz kurunu kontrol etmeye çalışmıştır. Hiçbir kurala, akla, mantığa uymadan, 128 milyar doları, dibi delik kovaya boşaltmıştır. Neticede ne faiz düşmüş ne de döviz ucuzlamıştır. Ama millet finans baronlarına teslim edilmiş, yabancı ülkeler Erdoğan şahsım hükümetine, parmak sallar hale gelmiştir.

"HAVUZ MEDYASINA EKMEK ÇIKMAZ" 

Millet İttifakı’nda adaylık konusunda görüş ayrılığı olacağını düşünüyor musunuz” sorusuna “Düşünmüyorum. Buradan havuz medyasına ekmek çıkmaz” dedi.