CHP'li Tanju Özcan'a parti içinden tepki

'Kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin 10 kat yüksek bedelli su faturası almayı planlıyoruz' diyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'ndan tepki geldi. Bekaroğlu, 'CHP, sosyal demokrat bir partidir, programında yabancı düşmanlığı yoktur, böyle nefret söylemi kokan bir girişimi asla kabul etmez' ifadelerini kullandı.

CHP'li Tanju Özcan'a parti içinden tepki
CHP'li Tanju Özcan'a parti içinden tepki

Bolu Belediye Başkanı olduktan sonra mültecilere belediye bütçesinden ayni ve nakdi yardımı kesen CHP'li Tanju Özcan, Bolu'da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapacaklarını açıkladı.

Özcan yaptığı açıklamada konuyu belediye meclisine taşıyacaklarını belirterek, "Arkadaş yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. İş yeri ruhsatı vermiyorum diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı kalemlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız. Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz" dedi. 

'CHP'NİN İLKELERİYLE BAĞDAŞMAZ'

CHP'li Özcan'ın açıklamalarına farklı kesimlerden destek ve tepki mesajları geldi. Başta HDP olmak üzere çeşitli partiler ve parti temsilcileri, Özcan'ın açıklamalarını talihsiz olarak nitelendirdi. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Özcan'a bir tepki de parti içerisinden geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Özcan'ın açıklamasının yanlış olduğunu dile getirdi. 

Özcan'ın açıklamalarının CHP ilkeleriyle bağdaşmadığını belirten İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "Bu düşünce anayasaya aykırı olduğu gibi vicdan ve insanlıkla bağdaşmaz. CHP, sosyal demokrat bir partidir, programında yabancı düşmanlığı yoktur, böyle nefret söylemi kokan bir girişimi asla kabul etmez" dedi.

Bekaroğlu'nun tweet'ine CHP'liler tepki yağdırdı.

Bekaroğlu gibi CHP'ye sonradan katılan Cihangir İslam'ın da mülteciler tweet'i dikkat çekti.