CHP'li vekilden çarpıcı iddia: RTÜK Başkanı'na bir maaş daha!

Aynı anda birden fazla kurumdan maaş alan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, tepkiler üzerine geçen yılk 9 bin 500 TL maaş aldığı TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmişti. CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Şahin’in TÜRKSAT’ta aldığı maaştan 3 bin lira daha fazla alarak Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandığını iddia etti.

CHP'li vekilden çarpıcı iddia: RTÜK Başkanı'na bir maaş daha!

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, RTÜK Başkanlığı’nın yanı sıra Halkbank ve Basın İlan Kurumu üyeliği görevlerini yürüten Şahin’in ortalama maaşının 30 bin lirayı bulduğunu iddia etti. Ebubekir Şahin’in RTÜK Başkanlığı’ndan 15 bin TL civarında maaş aldığını söyleyen Sertel, Halkbank yönetim kurulu üyeliğinden de 12 bin 500 TL aldığını ifade etti. Sertel, Ebubekir Şahin’in, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyesi olarak da toplantı başına 6 bin lira civarında ödeme aldığını belirtti.

Sertel, “KİT üyesi ve partimizin KİT Sözcüsü olarak Halkbank Genel Müdürü’ne ekonomiden anlamayan, finans bilmeyen Ebubekir Şahin’den ve daha önce atanan Mevlüt Uysal’dan banka yönetiminde nasıl bir katkı bekliyorsunuz diye sordum. Bana cevap veremediler. Ebubekir Şahin’in ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın bankaya bir katkıları yok ancak bankanın onların bütçesine katkısı olduğu açık” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in Halkbank KİT Alt Komisyonu toplantısında yönetim kurulu üyelerinin maaşlarına ilişkin yönelttiği soruya verilen yanıtta şöyle denildi:

“Bankamız 12.06.2020 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda alınan karar uyarınca; Yönetim Kurulu Üyelerinden uhdesinde kamu görevi bulunmayan üyeye 22 bin 500 TL, uhdesinde kamu görevi bulunan üyeye 12 bin 530 TL, Denetim Kurulu üyelerine de 10 bin 140 TL ücret ödenmektedir.” (Duvar)