CHP’li vekilin iş yaptığı madene dokunan CHP’li başkan görevden alındı

Kastamonu'nda kaynak sularına atık su döktüğü tespit edilen madene karşı mücadele eden CHP Hanönü İlçe Başkanı Mehmet Soysal görevden alındı. Soysal görevden alınma nedeni olarak, CHP'li vekilin söz konusu maden şirketiyle olan ticari ilişkisini gösterdi.

featured

Ekim 2023’te başta Hanönü Çevre Platformu olmak üzere 33 ekoloji örgütü maden şirketinin Kızılırmak havzasını besleyen Gökırmak Nehri’ni ve birçok kaynak suyunu kirletmesine tepki gösterdi.

Hanönü Çevre Platformu’ndan Mehmet Soysal yıllardır madenin birçok doğal kaynak suyunu kirlettiğini söyleyerek tedbir alınması için mücadele ediyordu.

Mehmet Soysal 22 Haziran’da su yüzeyinden aldığı numuneyi İstanbul’da Çevre Endüstriyel Analiz Laboratuvarı’nda analiz ettirdi. Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından da tanınan bağımsız kuruluşun 28 Temmuz’da hazırladığı analiz sonuçlarına göre madenin kanal suyuna bıraktığı ağır metallerin birçoğu kabul edilir sınırın binlerce miligram üzerinde çıkmıştı.

Soysal bu usulsüzlükleri gündeme taşımak için CHP ilçe başkanlığına aday oldu ve Ağustosta yapılan kongrede seçildi.

10Haber’den Hazar Dost’a konuşan Hanönü İlçe Başkanı Mehmet Soysal bu raporları CHP il başkanı ve CHP Kastamonu milletvekili Hasan Baltacı’ya ilettiğini söylerken CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in “madenle uğraşma” diye birçok kere kendisini uyardığını iddia etti. Soysal “Bunlar kimyasal atık bırakıyor” diyerek uyarıyı dinlemediğini belirtti.

Madenin usulsüzlüklerini ifşa eden Soysal bu süreçte iki kere fiziki saldırıya uğradı. Soysal 5 Ekim’deki son saldırının MHP’li isimler tarafından düzenlendiğini iddia etti.

15 Kasım’da Acacia Madencilik’in önünde kitle eylemi düzenleyen CHP’li Soysal 16 Kasım’da Kastamonu İl Başkanlığı tarafından görevden alındı.

Görevden alınma nedenini CHP yönetimi “iletişimsizlik” olarak açıklasa da Soysal, CHP’li vekil Hasan Baltacı’nın maden ile olan ticari ilişkileri olduğunu iddia ediyor. CHP’li Hasan Baltacı’nın babasının kurduğu ve kendisinin de milletvekili seçildiği 2018 yılına kadar ortak olduğu Biltek Harita isimli şirket resmi sitesinde Acacia Madencilik’i referans gösteriyor.

10Haber’in ulaştığı CHP’li Baltacı Biltek Harita’dan 2018’de ayrıldığını söylerken şirketin başında babasının olduğunu ve Acacia Madencilik ile ticari ilişkileri bulunduğunu doğruladı, “Ne kadarlık bir ticaretimiz olduğunu araştırın. İş yaptık ama küçük bir işti” dedi. Baltacı Hanönü’nde yaşananları bilmediğini söylerken madenin çevreyi kirletmesiyle ilgili dair herhangi bir açıklama yapıp yapmadığı konusundaki sorularımıza yanıt vermedi.

CHP’li vekilin iş yaptığı madene dokunan CHP’li başkan görevden alındı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Rant varsa bütün partilerin çakalları buna üşüşür…önemli olan partilerin kendi içlerindeki bu çakalları temizleyip temiz siyaset üretmesidir. Bunu yapmıyor ve iddia edildiği gibi bir de bir m.vekili işini doğru yapmak isteyen üzerinde nüfusunu kullanarak saf dışı bırakıyorsa bu durumda genel merkezin tavrı esas belirleyici olur…çakallara mı sahip çıkacaklar yoksa çakalları engelemek için çalışan dürüstlere mi? Halkta bu karara göre tavır alsın.

  2. 7 Aralık 2023, 11:36

    CHP’nin alışılmaya başlanan durumları…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!