CHP'li Özel'den 'sarıklı amiral' açıklaması: YAŞ öncesi karara bağlansın

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kamuoyuna 'sarıklı amiral' olarak bilinen Tuğamiral Mehmet Sarı'nın dosyasının Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesinde karara bağlanmasını istedi.

CHP'li Özel'den 'sarıklı amiral' açıklaması: YAŞ öncesi karara bağlansın

Tarikat evinde başında sarık üstünde cübbeyle namaz kıldığı görüntüleri ilk olarak Veryansın Tv tarafından kamuoyuna duyurulan Tuğamiral Mehmet Sarı hakkında CHP'den açıklama geldi. 

Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı yazılı açıklamada, Tuğamiral Sarı hakkındaki süreci endişeyle takip ettiklerini belirtti.

Konunun aleniyet kazanmasının üzerinden 4 ay geçmesine karşın, Yüksek Disiplin Kurulu'nun henüz bir adım atmadığını aktaran Özel, "Yaklaşan Yüksek Askeri Şura öncesi, Yüksek Disiplin Kurulu'nun bu dosyayı bir an önce karara bağlaması ve Sarı hakkında işlem yapılması gerektiği çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

'EMEKLİYE AYRILIRSA CEZASIZ KALACAK'

Özel, Yüksek Disiplin Kurulu'nun, Yüksek Askeri Şura öncesi karar vermemesi ve Sarı'nın görev süresini tamamladığı için emekliye ayrılması durumunda davranışının cezasız kalacağını vurguladı.

Sarı'nın görevden alındığı ve disiplin kurulu işlemlerinin sürdüğünün açıklandığını hatırlatan Özel, görevden alma işleminin yetersiz olduğunu söyledi.

Mehmet Sarı hakkında YAŞ öncesi işlem yapılmamasının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin üzerindeki "siyasi baskıyı" doğrulayacağını belirten Özel, "Türk Silahlı Kuvvetleri üniformasını giymeyi hak etmeyen bu şahsın akıbeti başta Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar olmak üzere yürütme organı için turnusol niteliğindedir." dedi.

Sarıklı amirale ne oldu? MSB'den aylar sonra ilk açıklama!