CHP'nin Doğu hesabı... HDP ittifaka girecek mi?

Doğu ve Güneydoğu'da yoğunlaşma kararı alan CHP, HDP'nin kapatılması durumunda oluşacak boşluğun peşinde olmadıkları mesajını verdi. Oğuz Kaan Salıcı, HDP'nin Millet İttifakı'na katılma gündeminin olmadığını öne sürdü.

CHP'nin Doğu hesabı... HDP ittifaka girecek mi?

CHP oy oranının en düşük olduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde, yerel seçimler sonrasında kurduğu "Doğu masası" ile oylarını artırma hesabı yapıyor.

CHP'nin örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP'ye yeni katılımlar için bölgeye gideceklerini belirterek, "Amacımız ilk seçimde sürpriz yerlerden milletvekili çıkarmak. Diyarbakır, Van, Muş'tan milletvekili çıkaracağız" dedi. Salıcı, HDP ile ittifak tartışmalarına ilişkin ise "HDP'nin Millet İttifakı'nda olma talebi yok" görüşünü dile getirdi.

Bazı gazetecilere açıklamalarda bulunan Salıcı, "Doğu masası" projesinin 31 Mart 2019'daki yerel seçimlerden sonra gündemlerine aldıklarını ifade etti.

CHP'nin İstanbul başta olmak üzere metropollerde, çok farklı kesimlerden oy aldığını belirten Salıcı, "Biz birçok metropolde Kürt seçmenden de önemli oy aldık. Doğu'da da seçimden sonra bir hareketlilik oluştu. Bu hareketliliği örgütsel olarak bizim değerlendirmemiz gerekiyordu. Bu konuda somut yaptığımız iş, Doğu masasını kurmak oldu" dedi.

Salıcı, sahada yapılan çalışmalarla partisinin örgütsel kapasitesini artırmayı, buna bağlı olarak da bölgedeki oy oranını artırmayı hedeflediklerini söyledi:

"Temel mantığımız şu, biz Doğu bölgesinde uzun süredir düşük oy alıyoruz. Yüzde 2 oy aldığımız yerler var, ama tabii bunların içinde 2 milletvekili çıkardığımız Gaziantep de var, birer milletvekili çıkardığımız Tunceli, Kahramanmaraş, Elazığ, çok düşük oy aldığımız Ağrı da var. Bunların tamamına ortak bakışla gidiliyor. Amacımız ilk genel seçimlerde Doğu'dan, batı kamuoyunun sürpriz olarak görebileceği yerlerden milletvekili çıkarmak."

Salıcı, CHP'nin Erzincan, Kars gibi yerlerden milletvekili çıkarmasının "sürpriz olmayacağını", ancak ilk seçimlerde bazı kesimlerin "şaşıracağı" sürpriz yerlerden milletvekili çıkaracaklarını vurgularken, bu illeri Diyarbakır, Van ve Muş olarak sıraladı.

HDP'NİN KAPATILMASI

Peki CHP'nin bölgeye ilgisinin artmasında, HDP'ye yönelik kapatma davasının etkisi var mı, boşalacak alanda Kürt oylarını alma hesabı yapılıyor mu?

Salıcı bu yorumlara kesin bir dille karşı çıkarken, parti kapatma üzerinden oy hesabı yapma anlayışlarının olmadığını söyledi:

"Bizim çalışmalarımızın hiçbiri onunla ilgili değil. Biz bir siyasi partinin kapatılması üzerinden siyaset devşirecek bir siyaset anlayışa sahip değiliz. Parti kapatma yanlış bir iş. Geleneği boyunca sürekli kapatılmış bir siyasi partinin kapatmaya girişmesi de bir o kadar yanlış bir iş.

"Sadece seçim öncesi hazırlık çalışması değil bu çalışma süreci. Kırılma 31 Mart'ta oldu, 23 Haziran'da (İstanbul seçimi), Türkiye'ye yayıldı. Zaten zihinsel hazırlık yapıyorduk, şimdi sahasını organize ediyoruz."

Yapılan çalışmanın CHP'nin bölgedeki imajını olumlu yönde etkilediğini kaydeden Salıcı, Türkiye genelinde iktidardan uzaklaşma olduğunu, Doğu ve Güneydoğu'da da benzer tablonun görüldüğünü söyledi.

CHP'ye yönelik algının olumluya dönmesinde partili belediyelerin kimseyi ayırmadan hizmet götürmesinin etkisi olduğunu savunan Salıcı, "Demokrat Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi, meselelere sahip çıkan, belediyeleri ile kimseyi ayırmadan hizmet götüren bir CHP algısı var, saha şu anda bunu gösteriyor" dedi.

HDP MİLLET İTTİFAKI'NDA OLACAK MI?

Belediye seçimlerinde CHP'nin adaylarına destek veren HDP'li Erol Katırcıoğlu'nun Kürt sorunu konusunda AKP'nin adım atması halinde "uzlaşılabileceği" yönündeki açıklamalarına ilişkin soru üzerine de Salıcı, bu konuda HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar'ın "AKP ile herhangi bir işbirliği içinde olmayız" açıklamasını esas aldıklarını söyledi. Salıcı, HDP üzerinden yürütülen ittifak tartışmalarına ilişkin ise şu görüşleri dile getirdi:

"Bu konuda bizim kafamız karışık değil. HDP Millet İttifakı'nın bir parçası olmak gibi bir çaba içinde değil. Bunu da Mithat Bey açıkladı. O nedenle Millet İttifakı'nın bu konuda bir karar noktasında olması da söz konusu değil."